Skocz do zawartości

Licencjonowanie Red Hat


_Marcin_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Sytuacja wymaga ode mnie, dokonania rozpoznania w światku RedHatowym. Firma planuje nowe usługi oprzeć o RedHata lub inne rozwiązanie Linuxowe.

Nie ukrywam, że temat jest dla mnie obcy, przeszukując fora i internet zdobyłem mnóstwo wiedzy, ale na niektóre pytania nie mogłem znaleźć jednoznacznej i wyczerpującej odpowiedzi.

Dlatego postanowiłem zadać je na forum wprost, licząc na Waszą wiedzę. A oto i pytania:

 

1) Pojęcie Subskrypcji. Czy subskrypcja to możliwość pobrania oprogramowania i dostęp do usługi wsparcia.

2) Czy subskrypcja RedHat jest przypisana do danej instancji oprogramowania? Czy można wykupić „jedną" subskrypcję i zaktualizować wszystkie instalacje RedHat? Czy jest to technicznie możliwe? Czy jest to legalne? Czy wykorzystując już posiadane subskrypcje możemy dokonywać nowych instalacji?

3) Czy są różne wersje subskrypcji (cena) dla nowych instalacji i dla kontynuacji wcześniej posiadanych?

4) Czy po wygaśnięciu subskrypcji na daną instalację można ją dalej używać? Co tracimy nie mając subskrypcji?

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość _PaT

ad 1. http://www.redhat.com/f/pdf/rhel4/RHValueSub_94086_web.pdf

ad 2. W pewien sposób - odblokowuje kanal-repo, do którego rejestruje sie system. Jesli skasujesz system, albo postanowisz wgrac na innej maszynie, to jest to mozliwe i legalne.

Technicznie mozna kupic jedna subskrypcje i update'owac wszystko (chociaz to ekstremalnie niewygodnie), ale to jest nielegalne! Ilosc kanalów jakie odblokowuja subskrypcje ma byc >= ilosci zainstalowanych systemów. Jesli tak nie jest, to jestes nielegalny. Zastanów sie czy warto igrac z ogniem, jaki jest sens kupienia RH i uzywania go nielegalnie, skoro jest np. CentOS. Nie namawiam do niego, bo ma swoje liczne grzeszki, ale to jest swiat open source - rozwaz co jest dla Ciebie lepsze.

ad 3. Nie, przyjmij, ze to jest to samo. W czasie aktywacji wybierasz "new or renew", wiec sam decydujesz o przeznaczeniu subskrypcji.

ad 4. Mozna uzywac, pod warunkiem, ze wygasaja Ci wszystkie jednoczesnie. Nie mozna miec srodowiska mieszanego. Tracimy subskrypcje, a wiec update'y, wsparcie itp (patrz ad ad 1.)

 

BTW jesli interesuje Cie "jak to sie kupuje" to zapraszam tu:

http://www.opensourceday.pl/pl/art,grzegorz,niezgoda,-,dyrektor,handlowy,b2b,52.html

 

Chetnie odpowiem na dalsze pytania, chociaz wole techniczne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rozjasnienie :rolleyes:

Jedna rzecz budzi moja watpliwosc:

ad 4. Mozna uzywac, pod warunkiem, ze wygasaja Ci wszystkie jednoczesnie. Nie mozna miec srodowiska mieszanego.

Podpowiedz mi, prosze czy powyzszy wniosek powstal na podstawie jakiegos kontertnego zapisu w licencji - to dla mnie (perspektywicznie patrzac) moze byc wazna kwestia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ponizej fragment z Enterprise Agreement:

 

5. Reporting and Inspection

5.1 Reporting. Client will notify Red Hat (or the Business Partner from whom Client purchased Software or Services) promptly if the actual

number of Units of Software or Services utilised by Client exceeds the number of Units for which Client has paid the applicable Fees. In

its notice, Client will include the number of additional Units and the date(s) on which such Units were first utilised. Red Hat (or the

Business Partner) will invoice Client for the applicable Services for such Units and Client will pay for such Services no later than thirty (30)

days from the date of invoice.

5.2 Inspection. During the term of this Agreement and for one (1) year thereafter, Red Hat or its designated agent may inspect Clientʼs

facilities and records to verify Clientʼs compliance with this Agreement. Any such inspection will take place only during Clientʼs normal

business hours and upon no less than ten (10) days prior written notice from Red Hat. Red Hat will give Client written notice of any non-

compliance, including the number of under-reported Units of Software or Services, and Client will have fifteen (15) days from the date of

this notice to make payment to Red Hat for the applicable Services provided with respect to the underreported Units. If Client under-

reports the number of Units utilised by more than five percent (5%) of the number of Units for which Client paid, Client will also pay Red

Hat for the cost of such inspection.

 

A tu jeszcze, bardziej ludzkim jezykiem napisany, jeden z punktów FAQ:

 

http://www.redhat.com/rhel/renew/faqs/#6

 

Pozdrawiam

Grzegorz Niezgoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

(...)

ad 2. W pewien sposób - odblokowuje kanał-repo, do którego rejestruje się system. Jeśli skasujesz system, albo postanowisz wgrać na innej maszynie, to jest to możliwe i legalne.

Technicznie można kupić jedną subskrypcję i update'ować wszystko (chociaż to ekstremalnie niewygodnie), ale to jest nielegalne! Ilość kanałów jakie odblokowują subskrypcje ma być >= ilości zainstalowanych systemów. Jeśli tak nie jest, to jesteś nielegalny. Zastanów się czy warto igrać z ogniem, jaki jest sens kupienia RH i używania go nielegalnie, skoro jest np. CentOS. Nie namawiam do niego, bo ma swoje liczne grzeszki, ale to jest świat open source - rozważ co jest dla Ciebie lepsze.

(...)

 

A nie jest czasem tak, ze owszem mogę sobie pobrać z RHN płytke, zainstalowac na 10 maszynach system. Majac 3 licencje.(Np.) I wtedy po prostu na tych 7 maszynach pozbawionych "licencji" i dostepu do RHN, instalowac poprawki z CentOSa, lub recznie pobierac pliki/kompilowac z RHN. Ale poniewaz nie ma licencji to nie mam na tej 7 kompow aktualizacji przez RHN, i nie moge ich supportowac w Red Hacie za pomoca Biletow pomocy technicznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest czasem tak, ze owszem mogę sobie pobrać z RHN płytke, zainstalowac na 10 maszynach system. Majac 3 licencje.(Np.) I wtedy po prostu na tych 7 maszynach pozbawionych "licencji" i dostepu do RHN, instalowac poprawki z CentOSa, lub recznie pobierac pliki/kompilowac z RHN. Ale poniewaz nie ma licencji to nie mam na tej 7 kompow aktualizacji przez RHN, i nie moge ich supportowac w Red Hacie za pomoca Biletow pomocy technicznej?

Zdecydowanie tak nie jest! Przeczytaj uważnie punkty 5.1 oraz 5.2 z Enterprise Agreement kilka postów wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tak nie jest! Przeczytaj uważnie punkty 5.1 oraz 5.2 z Enterprise Agreement kilka postów wyżej.

 

Wlasnie po przeczytaniu wspomianej licencji plus linka nizej. Dochodza do mnie podobne, wnioski, teksty sa po Angielsku wiec ze zrozumieniem moze byc roznie.

 

hm... z tego rozumiem, to jako klient RHEL, jestem zobowiazany posiadac tyle licencji ile mam stacji roboczych z RHEL. Jednak po zakonczeniu subskrypcji (nie posiadania?) moge uzywać dalej tego oprogramowania wramach GPL.

 

I co jest uwazane za instalacje RHEL. Jezeli zainstaluje RHEL z plytki, (nie zarejestruje w RHN), dodam repozytoria centos w yum. Zrobie "yum update". To mam CentOSa, czy RHEL? Co o tym decyduje, plik redhat-release, grafiki i znaki towarowe, czy to z czego jest on uaktualniany.

 

Czy po prostu musze posiadac dwie plytki CentOS X.Y i RHEL X.Y? Czy to nie jest konieczne, moge za pomoca posiadanych plytek Red Hata w domu instalowac/uaktualniac CentOSy a nastapnie przez yuma brandowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam repozytoria centos w yum. Zrobie "yum update".
To chyba bez sensu nieco? Latwiej jest zainstalowac po prostu CentOS. Bez zastanawiania sie nad licencjami i bez mozliwosci przykrych niespodzianek jakie moga wyniknac z subtelnych róznic miedzy RHEL a CentOS

 

Czy to nie jest konieczne, moge za pomoca posiadanych plytek Red Hata w domu instalowac/uaktualniac CentOSy a nastapnie przez yuma brandowac?
Za pomoca plytek RHEL nie zainstalujesz CentOSa, bo sa to plytki RHEL. Gdyby mozna bylo wywijac takie wolty, to nikt nie zawracalby sobie glowy rekompilacja zródel RHEL i zamiana nazwy i znaków handlowych na CentOS.

 

@kk88, osobiscie nie bardzo rozumiem co chcesz osiagnac? Miec CentOSa z logo z kapeluszem? ;) I do tego piszesz "w domu instalowac/uaktualniac" - na domowe potrzeby, to jak sadze w zupelnosci wystarcza Fedora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WalDo

Używam na własnym Laptopie, RHEL6 Client.(Wczesniej odpowiednia wersja 5). A w domu na jeszcze 3 maszynach do roznych zastosowan mam CentOSy. Laptopa mam do zastosowań w pracy więc potrzebuje RH. A w domu wybrałem CentOSa i spełnia swoje zadania. Jednak z każdym wydaniem nowej wersji Red Hata, pobieram z RHN, płytkę Red Hata i w razie konieczności/z niej. Uaktualniam wszystkie maszyny. (Nie pobieram płytki CentOSa, bo w większości mam to samo. Po co tracić płyty na to samo.). Następnie przy pierwszej instalacji, przy pomocy znalezionego gdzieś w internecie tutorialu(nie dam linka, dawno to robilem i nie pamietam adresu), przez yuma (po podłączeniu repozytoriów CentOSa). Zainstalowany RHEL na kompie domowym, brandowałem* na CentOSa. (Wtedy wygląda na CentOSa). Uaktualnialem tez pakiety instalacyjne. (Co sie pojawilo po wydaniu plytki). Ale juz przez yuma i repa CentOSa. Aktualnie praktycznie wszystko zainstalowane w tych kompach to paczki CentOS. (Z wyjątkiem tego co nie było aktualizaowane w dystrybucji od conajmniej 2 updatów).

 

I tu jest pytanie. Systemy zainstalowalem z plyty Red Hat, Grafiki w systemach mam CentOSa, Uaktualnienia biorę z CentOSa. Taka instalacja to RHEL, czy CentOS? Praktycznie jedynym powodem instalacji z plyt Red Hata jest to by nie musiec kazdego wydania** miec (fizycznie na DVD) wersji RHEL i CentOS.

 

Pytam o to, bo widze, że to ważna sprawa. A ja nie chce byc nielegalny ;).

 

*) - z tego co pamiętam, w praktyce wymienialo sie paczki zmienione/usuniete/dodane wymienione w centos-release.

**) - W pracy mam szybkie łącze, tam pobieram Red Hata. W domu pobieranie płytek jest troche zabójcza.

 

P.S. Jest gdzies nieoficjalne tlumaczenie Licencji Red Hat? Roznych problemow i pytan jest duzo to moze warto takie nieoficjalne tlumaczenie zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kk88,

jutro skontaktuję się z ganem, który z pewnością zna prawidłową odpowiedź. Gdybym zapomniał, to się proszę przypominać :)

 

Wg mnie problem użycia cudzych binarek może dotykać styku trzech aspektów - licencji GPL, Agreementu z RH oraz praw autorskich (jeśli się nie mylę, to prawa autorskie binarek posiada podmiot, który skompilował kod).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kk88,

jutro skontaktuje sie z ganem, który z pewnoscia zna prawidlowa odpowiedz. Gdybym zapomnial, to sie prosze przypominac :)

 

Wg mnie problem uzycia cudzych binarek moze dotykac styku trzech aspektów - licencji GPL, Agreementu z RH oraz praw autorskich (jesli sie nie myle, to prawa autorskie binarek posiada podmiot, który skompilowal kod).

 

W razie czego to przypominam sie,... ;)

 

 

Jezeli o prawa autorskie do binarek jest tak jak tu zaproponowano. To teoretycznie nie mozemy bawic sie i publikacje, archiwizacje. Zadnych paczek RPM, dostepnych w internecie i znalezionych dla naszej dystrybucji(Np. na rpm.pbone.net). Dopuki nie bedziemy wiedziec czy mozna.

 

Korzystajac z tego, ze nie ma jeszcze odpowiedzi. Czy dobrze rozumiem. Jezeli ktos kto nie mial subskrypcji, zainstalowal RHEL6 beta. Zostawil sobie ten system (nie mowimy teraz o sensownosci tego). A potem zacznie uaktualniac z CentOSa... ale znakow towarowych nie usunie. To jest legalne czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rozumiem motywację, ale legalność wymaga trochę wysiłku :)

 

Pakiety pochodzące z RH są przeznaczone wyłącznie dla posiadaczy subskrypcji i tylko w ten sposób mogą być legalnie pozyskane i wykorzystywane.

Zasadniczo - należy je odinstalować, a nie "rebrandować".

 

Oczywiście są też wersje "specjalne" - ewaluacyjne, beta - przeznaczone dla osób, które nie mają wykupionych subskrypcji - przy pobieraniu każdego z nich akceptuje się warunki na jakich można je używać.

 

Pozdrawiam

GAN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...