Skocz do zawartości

Wpa2_Personal Z Aes.


farbaa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam takie czysto teoretyczne pytanie. Jeżeli chcąc podzielić łącze w domu na dwa komputery (stacjonarny oraz laptop) za pomocą routera, który wspiera zarówno WPA/WPA2-PSK, TKIP a także AES, to konfigurując internet bezprzewodowy (Fedora 14) wystarczy wpisać klucz w aplecie Network Manager? Chodzi mi o to czy jeżeli powiedzmy na routerze ustawię WPA2 z TKIP to czy będę musiał robić dodatkową konfigurację na Fedorze. Np. coś w tym stylu; Setting up wireless with WPA2 bądź Linux wireless using ifcfg. Pliki związane z tym zagadnieniem (np. wpa_supplicant.conf itd) po konfiguracji związanej tylko z wpisaniem klucza są puste. Zawartość w/w pliku

ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
ctrl_interface_group=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciekawe. Skoro wystarczy wpisać klucz, to dlaczego np. plik wpa_supplicant.conf nie zawiera praktycznie żadnych info na temat key_mgmt, CCMP TKIP itd? Wydaje się, że powinno być coś na miarę "automatycznego" uzupełniania plików konfiguracyjnych podczas ustawiania WiFi. Mam na myśli właśnie dane dotyczące w/w rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik wpa_supplicant.conf zdaje się nie ma nic wspólnego z NetworkManagerem, poza tym, że wpa-supplicant daje obsługę sieci z WPA (z tego co mi wiadomo). Ten plik używa się chyba gdy do łączenia używasz "ręcznych" zabawek, typu właśnie zwykły wpa-supplicant + ifconfig.

 

Ale ja tam się nie znam, nie konfigurowałem tego nigdy - tak tylko mi się obiło o oczy jak stawiałem router z łaj-faj na domowym PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, networkmanager na pewno korzysta z wpa_suplicant (ma go w zależnościach), ale to wcale nie oznacza, że nie używa własnych plików konfiguracyjnych.

Przyjęło się, że NM obsługuje sieci automatu i też nigdy nie miałem potrzeby dociekać jak to działa. Ważne, że działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując: konfigurując internet bezprzewodowy za pomocą routera wspierającego WPA2/AES/TKIP, wystarcza wpisanie klucza w aplecie NM. Połączenie będzie szyfrowane w sposób ustawiony na routerze. Ingerencja w ustwieniach Fedory nie jest potrzebna, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...