Skocz do zawartości

Backup Przyrostowy


MC'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam aktualnie serwer z zewnetrznym dyskiem twardym. W ramach serwera mam dwa dyski D1 i D2 podpiete w RAID 0 (Stripe). Mam dodatkowo dysk D3 na kieszeni, na którym chcialbym trzymac backupy.

Teraz tak, poniewaz bedzie RAID 0 dla D1 i D2 to chce aby /home tez wykorzystal RAID 0 wiec nie chce go dawac na oddzielny dysk. Ten D3 bedzie sluzyl do przechowywania wiekszych danych tzn:

 

  1. Duze pliki (Multimedia, Sklady baz danych itp)
  2. Backup (katalog /home, pliki konfiguracyjne /etc/..., itp)

Chce aby struktura katalogów D3 byla podzielona na dwie czesci backupowa i skladu danych i wygladala tak:

D3
|-Backup
|   |-fullAllFilesBackup
|   |        \(...)
|   |-Yesterday
|   |-Y-1day
|   |-Y-3days
|   |-Y-6days
|   |-Y-10days
|   |-Y-15days
|   |-Y-20days
|   |-Y-30days
|
|-Data
   |-(... pliki i katalogi danych...)

Wiec struktura pelnego backupu w fullHomeCopy a potem kopii przyrostowych co kilka dni w okreslonych odstepach czasu.

Przez kopie przyrostowe rozumiem zapisywanie jedynie zmian jakie przez dany okres wykonaly sie na pelnej kopii z fullHomeCopy. Cos jak system kontroli wersji w oprogramowaniu (tak jak po commit changesety zapisuja sie do katalogu .hg ) a te podkatalogi to byly by takie changesety.

Oczywiscie w cronie trzeba dodac odpowiednie reguly jesli chodzi o okresy czasu ale:

 

1. Czy do tego musze zaprzegac diff i patch ?

2. Jak mozna najsensowniej takie dzialanie zaimplementowac?

3. Jakie narzedzie mozna do tego zastosowac?

4. Byc moze wynajduje kolo na nowo i sa lepsze metodologie backupowania. Jesli tak to podpowiedzcie prosze.

 

Z góry dzieki za Wasz czas i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zamierzchłych czasach korzystałem z programów tar i/lub dump do backupowania. Oba mają opcje do wykonania zapisu przyrostowego.

Sądzę, że obecnie są narzędzia nowocześniejsze niż te co wymieniłem. Zarówno w sensie wbudowanych poleceń systemu jak i dedykowanych programów zewnętrznych (ta opcja zapewne kosztuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie szukam metodologii a wiec rozwiazania calosciowego i konkretnego dlatego zalezy mi na szczególach. Byc moze ktos ma jakies dzialajace rozwiazanie lub sprawdzony skrypt badz tez konkretna opcje, która moze byc szczególnie przydatna.

Chetenie dopasuje sobie jakies dzialajace rozwiazanie do tego schematu i sie z nim podziele potem.

@WalDo

Tar oraz dump to to co podpowiada wujek google w pierwszych wynikach ;) Poniewaz chodzi mi o otwarte rozwiazania zdradz (jesli to nie tajemnica :ph34r: ) co uzywasz aktualnie ;)

 

Aktualnie zastanawiam sie nad RDIFF oraz safe keep

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz chodzi mi o otwarte rozwiazania zdradz (jesli to nie tajemnica :ph34r: ) co uzywasz aktualnie ;)
Aktualnie nie uzywam :) Dlatego napisalem "w zamierzchlych czasach" - nie jestem na biezaco.

 

[EDIT]

Osobiscie bardzo lubilem dump - 10 poziomów backupów przyrostowych pozwalalo na swobodne przygotowanie backupów na zakonczenie roku (level 0 - pelny backup, jako podstawa dla roku kolejnego) a potem przyrostowo dzienne, tygodniowe, miesieczne.

Kompresja bardzo ladnie upakowywala dane a restorem w trybie interaktywnym latwo bylo wyszukac i odtworzyc zarówno wszystkie jak i wybrane pliki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testuje mlody projekt burp

http://burp.grke.net/

Na razie testuje i nie moge sie wypowiedziec jednoznacznie

Troche bylem zaskoczony jak autor zaktualizowal wersje z 1.1.40 na 1.1.51 i trzeba bylo klientów tez aktualizowac bo nie gadalo

Zapytalem go czemu? Musial dodac pewna funkcjonalnosc bez której nie mógl aplikacji dalej ulepszac. Obiecal ze juz takich sztuczek nie powinno byc.

Na razie dziala i jest prosty i wspiera Winde. Zobaczymy co z tego urosnie.

 

A ja na Windzie mam przez Cygwina wiec nie do konca mam przetestowanego na domyslnym Harmonogramie Zadan

Uzywam pod Winda Cygwina na którym odpalam crona a reszta to juz konfiguracja burpa

 

Uzywam równiez równolegle na kilku kompach rdiff-backup (Na windzie przez cygwina)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...