Skocz do zawartości

Fedora 15 + Gnome3 - Czy Warto Instalować Mając F14 Gnome2?


morphii

Rekomendowane odpowiedzi

Odpaliłem sobie F15 na live (z usb) i powiem szczerze, to za co ceniłem Gnome2 - prostotę połączoną z ogromną funkcjonalnością gdzieś zniknęło, dodam więcej - przypomina mi się Windows jak patrzę na Gnome3, ale nie tylko od patrzenia, próba zmienienia ustawień kończy się zwiechą aplikacji settings (średnio dwa razy na każdy 4 próby zmiany języka itp). Tymczasem Unity, mimo iż jest krytykowane jest proste i logiczne (łatwiej bym je strawił niż gnome3), KDE nie lubię, lubiłem 3.5 ale i tak gnome 2 było najlepszym biurkiem, lepszym i funkcjonalniejszym nie tylko od Windowsa ale i od wszelkich innych środowisk graficznych itp.

Jestem zwyczajnym userem więc nie polecę na fluxboxa :) ani inne geekowskie wm`y.

Pytanie co robić? Ciekawość z jednej strony ciągnie mnie by zainstalować F15, no ale Gnome3 wygląda mi słabo, chaotycznie i mułowato. Mam sprzęt na czasie: intel 2 core duo 2 gb ram i 250 gb dysku. Warto instalować f15? Zależy mi na stabilności (dlatego mam Fedorę a nie np. Ubuntu), ale skoro Gnome3 się wiesza na live, opinie w necie są druzgocące, to chciałbym wiedzieć czy nie będę żałował tego kroku, bo później musiałbym instalować XFCE żeby móc normalnie pracować, bo KDE mnie denerwuje strasznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem takie same odczucia po 1 zetknieciu z gnome 3 - gole gnome jest osobiscie dla mnie nie do przelkniecia ale jak zrobisz wybrane kroki z tego poradnika to mozesz miec zalety gnome 3 + gnome 2. Sa to rozszerzenia,ulatwienia pisanie przez ludzi ktorym brakowalo funkcjonalnosci i prostoty gnome 2 wiec szybko wzieli sie do pracy i co chwile powstaja nowe dodatki. I powiem ci ze teraz juz bym nie zamienil na stare gnome :)

Jak popatrzysz w necie co dane rozszerzenia robia - nawet na zdjecia w google to dojdziesz do wniosku ze bedziesz mial wszystko co w starym gnome + nowoczesny design :)

Co do stabilnosci - nie mialem ani jednej awarii - w twoim przypadku mysle ze to przypadlosci liva byly ;)

najlepiej jakbys postawil F15 obok starej F14 potestowal, poustawial sobie wszystko pod siebie - rozszerzenia i daje glowe ze 2 tyg i nie wrocisz do F14 :)

 

http://wiki.fedora.pl/wiki/GnomeShell#Rozszerzenia_.28Extensions.29

 

od siebie ;) + http://glx-dock.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Zainstalowalem. Dodalem pare featurów (maksymalizacje, minimalizacje), ale wciaz nie wiem skad sciagnac motywy zeby je zmienic w gnome tweak?

Faktycznie stabilne. Ladne. Moze nawet je polubie, jak sie da je skonfigurowac bez bawienia sie terminalu jak w niektórych poradnikach.

Network managera nie poprawili nadal po rozlaczeniu nie da sie ponownie polaczyc, no ale juz sie przyzwyczailem i od razu po instalacji systemu uruchamiam wvdial, moze do wydania gnome 8.0 to poprawia, a tymczasem trzeba korzystac z wvdial :)

 

edit:

Niektóre aplikacje sie wylaczaja czasem (znany "feature" z Windows). :) Mam nadzieje ze to tez naprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Zainstalowalem. Dodalem pare featurów (maksymalizacje, minimalizacje), ale wciaz nie wiem skad sciagnac motywy zeby je zmienic w gnome tweak?

 

 

jak bys poszperal na forum, np. w moich postach... ok gnome look - po lewej stronie masz linki do tematów i osobno do shell

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gnome tweak nie widzi w katalogu zadnych plików, wiec nie da sie zainstalowac.

 

a miales przeczytac wiki :D !! (Zreszta przy wiekszosci tematów jest opis instalacji)

 

tematy rozpakowujesz w: .themes

Edytowane przez takori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mial przeczytac cala wiki to bym nie zjadl nawet obiadu a jutro do pracy przyszedlbym bez wypelnionych papierów. Myslalem ze to sie prosto instaluje, a czemu to tak skomplikowali? W Gnome 2 za prosto bylo?

 

edit:

No czytam to http://wiki.fedora.pl/wiki/GnomeShell#Rozszerzenia_.28Extensions.29

Teraz sie nie bede dziwic jak przeciwnik Linuksa napisze mi ze w Linuksie najprostsze rzeczy trzeba robic w terminalu, do tej pory mówilem: tak bylo kiedys, od tej pory bede musial przytaknac, ze ma racje. Masakra. Dobrze ze tapete mozna zmienic myszka. Chociaz tyle.

 

edit:

 

Z tego fragmentu, nic nie zrozumialem:

 

 
Konfiguracja GSettings:

$ gsettings set org.gnome.shell.extensions.auto-move-windows application-list "['epiphany.desktop:1','evolution.desktop:1','gnome-terminal.desktop:2','empathy.desktop:3','xchat.desktop:3']"

   gnome-shell-extension-dock - pasek (dock) wyswietlany po prawej strony ekranu laczacy dwie funkcje: pasek zadan i pasek ulubionych.
   gnome-shell-extension-drive-menu - dodatkowe menu ulatwiajace prace z zewnetrznymi nosnikami (m.in. automatycznie montuje partycje znajdujace sie na zewnetrznym dysku).
   gnome-shell-extension-native-window-placement - jest to rozszerzenie szeregujace okna (w Activities) w bardziej naturalny sposób w trybie pogladu. Algorytm pochodzi z KDE. Wielkosc okna w podgladzie zalezy od faktycznej wielkosci okna, zamiast standardowego rozmiaru dla wszystkich okien.
   gnome-shell-extension-places-menu - dodaje dodatkowe menu "Miejsca" w obszarze statusu.
   gnome-shell-extension-user-theme - umozliwia latwa zmiane tematu (theme) calego srodowiska.
   gnome-shell-extension-windows-navigator - dodaje mozliwosc wyboru okna w trybie podgladu (overlay mode Win-Key). Zmiane pulpitu mozna dokonac przez przytrzymanie CTRL i wybranie na klawiaturze numeru pulpitu. Podobnie z wyborem okna uzywajac ALT (numery okien pojawiaja sie w lewym górnym rogu okna w momencie, kiedy trzymamy wcisniety ALT).
   gnome-shell-extension-gajim - integracja komunikatora Gajim z powloka.

 

Odpadam, zostawiam domyslny temat. Nie dla mnie taka zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ...

 

minimalizacja i maxymalizacja - to malo idz na calosc dopiero poczujesz frajde

 

tlumacze jak nowemu - za raczke ;)

 

film jak dodac ikonki na pulpit - moj komputer , home itp

 

jedziesz konsola

yum install gnome-shell

yum install gnome-shell-extension-alternative-status-menu

 

pozniej sciagasz sobie

gnome-shell-frippery-0.2.0.tgz

z

http://intgat.tigress.co.uk/rmy/extensions/index.html

 

tam masz

- zmiane Podgladu na Menu znane z GNOME 2 ( start w windozie :P)

- skopiowanie ikon ulubionych aplikacji na panel,

- wylaczenie opcji dynamicznego pulpitu,

- przeniesienie zegara blizej prawej strony panelu.

- pasek na dole otwartymi aplikacjami + dodatkowe pulpity

 

calosc rozpakowujesz np na pulpit - bedzie tam katalog .local

jako ze jest on ukryty mozesz go nie zobaczyc wiec z konsoli najlepiej z mc

kopiujesz go calego i zastepujesz katalog .local ktory jest w twoim katalogu home - one sie zastapia

naciskasz alt-F2 wpisujesz r czyli restart i restartuje ci sie gnome i wszystko masz

 

teraz masz stare gnome i nowe jak cos to pytaj

 

a theme orginalne bardzo ladne zostaw ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał przeczytać całą wiki to bym nie zjadł nawet obiadu a jutro do pracy przyszedłbym bez wypełnionych papierów.
Trudno mówić o G3, że jest na obecnym etapie dopracowane, ale z drugiej strony, tytułem komentarza do Twojej wypowiedzi dodam, że w czasach mojej młodości (to za komuny było :rolleyes: ) mawiało się, że jak komu wódka w pracy przeszkadza, to niech rzuci pracę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ...

 

a theme orginalne bardzo ladne zostaw ;)

 

Super! Cos sie dzieje... brawo.

 

* a Adwaita ma za duze ikony jak dla mnie (kwestia smaku), zukitwo ma mniejsze , a przede wszystkim jest czesciowo przezroczysta, no i nie ma przydymionego tla.

 

@ morphii

 

link

 

gdyby sie zacial link to wybierasz na górze gnome shell i eye candy pod adresem: www.webupd8.org

Edytowane przez takori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gnome3 jest duzy potencjal, w przyszlosci pewnie zrobia z tego fajne srodowisko. Mogli jednak umozliwic prosta zmiane theme, to nie jest jakies wymaganie z sufitu wziete. Ogólnie w dobra strone ida. Ja slabo widze wiec mi duzy pasek i ikony odpowiadaja, nie chce nic zmniejszac. Jedynie zmienic theme i tyle (kolorystyka, wyglad przycisków max i min). W zasadzie to nawet mi sie podoba Gnome 3. Ta strone tez znam. Inna sprawa, ze po angielsku - znam ale jakos ciezko mi sie czyta. Bede musial przestudiowac ten blog.

Pierwsze wrazenia tak naprawde b. dobre. A slowa krytyki musza byc, naleza sie baty za brak mozliwosci konfiguracji (mogli wypuscic 3 miechy pózniej ale zrobione), powiedzialbym ze to jest wersja beta (nawet nie RC). Ale cos w tym jest, to znaczy to wszystko tworzy jedna calosc, dosc solidnie zgrana i zrobiona, za pól roku bedzie sie czym zachwycac, na live tego nie da sie dostrzec. Duch Gnome zostal zachowany (prostota+funkcjonalnosc). Dlugo minie zanim sie w tym polapie, ale warto bylo zmieniac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...