Skocz do zawartości

Równolegle Kilka Systemów


grs_84pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam taką kwestię:

Instalowałem F15 równolegle do F14 na osobnej partycji.

Posiadam wszytkie partycję ze starego systemu (F14).

 

Co zrobić, żeby w łatwy sposób móc wystartować oba systemy ?

 

Na Ubunciaku jest Grub2 i on przychodził z jakimś takim Gnomowym GUI do konfiguracji grubego i automatycznie dodaje wszyskie porzebne wpisy.... Jest w Dorci coś podobnego ?

 

Pozdrawiam

Grzesiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Na fedorze tez mozesz postawic Gruba2.

To nie jest dobry pomysl. Bez wzgledu na to co mówia twórcy dystrybucji Debianopodobnych, GRUB2 jest jeszcze oprogramowaniem niedokonczonym, nie jest to jeszcze finalny produkt. Zas GRUB nie jest zadnym produktem "legacy" jak zwykli okreslac go Debianowi twórcy pakietów.

 

GRUB2 nie ma jeszcze wszystkich funkcji jakie sa w GRUBie (chocby zabezpieczenia haslem). Co wiecej, konfiguracja GRUBa2 to koszmar (juz wiem dlaczego niezbedne sa graficzne konfiguratory).

 

Naprawde nie ma zadnych powodów aby juz teraz uzywac Fedory z GRUBem2 (twórcy Fedory uwazaja tak samo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do powodów to jest ich trochę. Przykładowo porzucenie mocno przestarzałego MBR na rzecz GPT.

Jakie są pozostałe powody używania GRUB2? Na razie to wymieniłeś jeden powód, dosyć marny zresztą. Myślę, że np. w laptopie czy netbooku lepiej mieć GRUBa z hasłem i dysk z MBR niż GRUBa2 bez hasła i dysk z GPT. W sensie: GPT to pierdółka, ot, ciekawostka techniczna i nic więcej. A hasło na bootloaderze to dosyć ważne zabezpieczenie (wiesz, bez niego łatwo sobie zbootować kernel w trybie single-user).

 

Na cóż Ci GPT zamiast MBR? Pytam z ciekawości. Co takiego robisz na swoim komputerze dzięki GPT czego nie mógłbyś robić mając MBR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grs_84pl

W przypadku Gruba w wersji 0.97 nie ma nawet sensu zabawa w graficzne konfiguratory. Po prostu edytuj jako root plik /boot/grub/menu.lst systemu Fedora 15, dopisz kolejny system zgodnie z zawartoscia katalogu /boot systemu Fedora 14. Trzeba tylko o jednym pamietac, Grub 0.97 liczy dyski i partycje od zera, czyli np. urzadzenie blokowe /dev/sda7 w konfiguracji Gruba trzeba dopisac jako (hd0,6). Ponizej przykladowy wpis:

title Fedora 15 2.6.40-4.fc15.i686
kernel (hd0,7)/boot/vmlinuz-2.6.40-4.fc15.i686 root=UUID=78c95d1e-6623-3697-bdwc-680daacbc2d5
initrd (hd0,7)/boot/initramfs-2.6.40-4.fc15.i686.img

UUID dla danej partycji uzyskasz poleniem:

blkid | grep /dev/sdaX

X - numer partycji montowanej w punkcie " / "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś może BRUG? Używałem go kiedyś na Ubuntu, oprócz tego, że działa to posiada kilka "wodotrysków" w postaci grafiki. Instalacja w Fedorze co prawda nie należy do najłatwiejszych, ale jest możliwa.

Wszystko zostało ładnie opisane tutaj:

http://code.google.com/p/burg/wiki/ManualInstall

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...