Skocz do zawartości

Linux Na Architekturze Arm


thof

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy dzisiaj podesłał mi link do takiego taniego netbooka http://allegro.pl/toshiba-ac100-tegra-250-8gbssd-512mb-wf-android-i1706459606.html opartego na technologii Nvidia Tegra, czyli architektura ARM. Oczywiście on zrezygnował, kiedy powiedziałem mu, że nie odpali na tym windowsa, ale mnie ten netbook zainteresował.

Używanie na nim Androida całkowicie odpada, bo mam go na komórce SE Xperia X10 i ten system jest bardzo słaby. W ogóle nie można porównywać Androida w żaden sposób do dystrybucji desktopowych.

Teraz moje pytanie. Czy może jest na forum ktoś kto "siedzi" w tym temacie Linux - ARM i może coś o tym napisać? Konkretnie interesuje mnie porty jakich dystrybucji są dostępne na ARM. Pierwsze poszukiwania wskazały na Ubuntu (odpada) i Debiana http://www.debian.org/ports/arm/ (to już bardzo chętnie). Tylko jak wygląda sytuacja pakietów, bo wydaje mi się, że wszystkie pakiety również muszą być przeportowane (przekompilowane pod inną architekturę). Mam rację?

Będę teraz sam szukał informacji na ten temat, ale oczywiście zawsze to lepiej jak wypowie się ktoś, kto się tym interesuje.

 

Tak sobie pomyślałem, że jakby postawić na nim minimalnego Debiana + LXDE + lekka przeglądarka oparta o WebKit, to nawet fajny komputerek za niewielkie pieniądze.

 

Jeszcze taki cytat z http://www.linuxtoday.com/infrastructure/2010011400435NWUBMO :

I tend to agree with this view primarily because Tegra 2 @1Ghz is a powerful SOC for a smartbook/netbook/tablet which can run a full desktop Linux with decent speed. I see no reason to limit Tegra 2 based systems to inferior operating systems like Android or Windows CE (bah). As an example, Windows CE 6.0 supports only 512Mb RAM and only one processor. Since the Tegra 2 has two Cortex A9 cores,Windows CE will not be able to utilize both.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta recenzja mało warta, bo testowana z Androidem na pokładzie. Jak napisałem wcześniej z Androidem męczę się od roku na telefonie i naprawdę używanie go na netbooku w ogóle nie wchodzi w grę. Netbooki z C-50 kosztują ponad tysiąc złotych i dodatkowo to jest standardowa architektura, więc też jakby nie ma co porównywać ;)

 

Z tego co się zorientowałem to sterowniki do Tegry są intensywnie rozwijane przez samą Nvidię (w sumie nic dziwnego) http://developer.nvidia.com/tegra/forum/linux-tegra-release-12-alpha-1-released i na to wygląda, że są otwarte. Poza tym chyba najlepszą opcją byłoby postawienie Gentoo zgodnie z poradnikiem http://dev.gentoo.org/~armin76/arm/tegra2/install.xml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nasza kobitka też próbuje się dopasować: http://blog.gmane.org/gmane.linux.redhat.fedora.arm

Fedora jest zdecydowanie za ciężka na 512 MB RAM, za szybko puchnie, więc tej opcji w ogóle nie biorę pod uwagę. Najchętniej to Debian lub Gentoo. Raczej zacząłbym od tego drugiego, bo są poradniki.

W sumie to nad netbookiem nigdy się nawet nie zastanawiałem, bo nie jest mi potrzebny, ale skoro można mieć ARMa tak tanio to mogę się zastanowić. Atoma czy AMD nawet nie biorę pod uwagę, bo nie będzie żadnej frajdy z instalacji systemu na tych urządzeniach, a głównie o to mi chodzi :)

 

Zbadaj temat MeeGo na tym urządzeniu, pod ten system są często bardzo mocno optymalizowane aplikacje, ale nie wiem jak z Tegrą to zagra bo nie posiadam.

Tu jest coś http://wiki.meego.com/ARM/TEGRA2 ale ja nie jestem fanem takich interfejsów użytkownika. Trochę przypomina to Androida, czyli zakres działania jest maksymalnie ograniczony. Raczej widziałbym na takim urządzeniu LXDE, E17 lub nawet sam menedżer okien np. awesome, xmonad itp.

 

Zresztą spodziewam się w najbliższych dniach wysypu tych netbooków na allegro po niższej cenie. Ludzie będę się ich pozbywać. Jestem pewien, że przynajmniej połowa obecnych kupujących myśli "wow taki tani netbook, kupię sobie i zainstaluję na nim winxp", a tu zonk ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
(...)bo wydaje mi się, że wszystkie pakiety również muszą być przeportowane (przekompilowane pod inną architekturę). Mam rację?

W 90% tak bowiem są pakiety z końcówką noarch, te nie ma znaczenia jaka architektura jest, działać będą

Jeśli dana dystrybucja byłaby zbudowana pod ARM i potrzebne programy byś poznajdywał kody źródłowe to przy odpowiednim wysiłku mógłbyś wszystko co potrzebne pokompilować sobie ręcznie...ale to trochę roboty jest :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten netbook dostał oficjalne wsparcie od Ubuntu i przynajmniej jednego developera, który zajmuje się portowaniem.

Lepsze to niż nic. Trochę ciężkie na początku, ale można łatwo odchudzić, nawet łatwiej niż w wypadku Fedory, gdzie przy wywalaniu grupy języków leci cały system ;)

Obecnie jest to beta2. Tu http://cdimage.ubuntu.com/releases/oneiric/beta-2/ można znaleźć wszystkie dostępne obrazy Ubuntu 11.10 beta2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gentoo całkowicie odpada z powodu wysiłku jaki musiałbym włożyć, żeby w ogóle postawić działający system. Nie jestem w stanie nawet poświęcić tyle czasu na konfigurację mojego głównego laptopa, a co dopiero netbooka, którego będą używał co jakiś czas.

 

Nie ma oficjalnego wsparcia dla tego netbooka ze strony Debiana. To raz, a dwa, że pakiety w Debianie nie są podobno zoptymalizowane pod platformy ARM najnowszego typu. Fedorę też ktoś portował.

Po prostu zależy mi, żeby ograniczyć się wykonywania np. aptitude update && aptitude upgrade i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...