Skocz do zawartości

Instalacja Fedory Na Tym Samym Dysku Co Windows 7


ERo8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem początkujący w świecie linuxa. Chciałbym zainstalować sobie fedorę, myślę że będzie szybciej chodziła od Windowsa 7. Mam netbooka Acer aspire one 522. Nie chcę usuwać Windowsa. Czytałem różne artykuły o instalowaniu linuxa obok Windowsa i z tego co wyczytałem to jest taka możliwość. Czytałem że można mieć 5 partycji: na Windows, na dane, na korzeń fedory, na partycję SWAP i na /home. Pierwsza ma być sformatowana w systemie NTFS a reszta w FAT32, a potem podczas instalacji fedory zmieni się system partycji korzenia i /home na EXT3 oraz jedną na SWAP. Mam jak narazie tylko jedną partycję C: która obejmuje cały dysk. Wczoraj odjąłem z C: 50 GB teraz będę mógł utworzyć jeszcze cztery partycje w FAT32 i potem mając 5 partycji będę mógł przystąpić do instalacji fedory ? Pytanie brzmi: Czy ktoś z was tak korzysta i czy ma jakie kolwiek problemy ? Jak przebiega rozruch systemu, w którym momencie będę wybierał który system chcę zbootować ? Jeśli macie jeszcze coś do dodania to proszę o podzielenie się ze mna. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że można mieć 5 partycji...

4! Cztery partycje podstawowe. Jak masz puste 50 GB to utwórz sobie w to miejsce partycję rozszerzoną i w niej możesz utworzyć nielimitowaną (tzn. dużą) liczbę partycji logicznych. System plików, który powinieneś wybrać to ext4, a nie ext3. Do graficznego partycjonowania dysku możesz użyć gparted live lub już w samym instalatorze Fedory. Podczas instalacji systemu zostanie też zainstalowany nowy bootloader (GRUB), w którym będziesz mógł wybierać, który system chcesz uruchomić. Wszystko co powinieneś wiedzieć na początku znajdziesz http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik a jeśli angielski nie jest problemem to obszerną dokumentację dot. instalacji znajdziesz tu http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/15/html/Installation_Guide/index.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet pusty dysk logiczny chyba zajmuje jakis sektor, wiec jest ograniczona liczba sektorów, ale na pewno jest to liczba wieksza od 6, bo kiedys mialem ok. 10 partycji logicznych w jednej rozszerzonej.

Poza tym to na pewno maks. 4 partycje podstawowe lub 3 partycje podstawowe i 1 rozszerzona. To wynika z ograniczonego obszaru MBR przeznaczonego na tablice partycji (4*16B) http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "korzeń" dałbym ze 10gb spokojnie powinno wystarczyć choć 12 nie zawadzi :P, home to juz od ciebie zalezy ile chcesz miec filmow/muzyki/zdjec golych bab etc ...

 

U mnie:

[dawid@DELL /]$ df --direct / -h
System plików         rozm. użyte dost. %uż. File
-                      20G  6,5G   13G  35% /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swap - jak plik wymiany w windowsie - tyle, ze wielkosc ustawiona na stale (kiedys ustawialo sie nie mniej niz ram, albo nawet 2xram; jak masz duzo pamieci, zal Ci miejsca na hdd i nie przewidujesz pamieciozernych aplikacji - mozesz sobie nawet odpuscic swapa - u mnie jest ustawiony duzy(?) 32G - podejrzewam, ze Tobie wystarczy swap max. wielkosci ram.

/ - tak z 10GB

/home - reszta

ew. jak masz /chcesz miec dodatkowa partycje pod win z danymi - da sie podmontowac tak, ze bedzie widoczna tez pod linuksem

podczas instalacji fedory zainstaluje sie boot-manager - da sie konfigurowac, m.in pozwala na wybór systemu, jaki ma sie podniesc, jak ma byc domyslny itd.

" Czy ktos z was tak korzysta i czy ma jakiekolwiek problemy ?" - tak , nettop dal sie kupic jedynie z win7, bez problemów.

"Jak przebiega rozruch systemu, w którym momencie bede wybieral który system chce zbootowac ?" po biosie pojawia menu gruba -> wybór systemu, lub po okreslonym czasie podnosi sie domyslny (konfigurujac gruba (mozesz oczywiscie zmieniac konfiguracje) sam decydujesz, który).

"macie jeszcze cos do dodania"

Konkretyzuj problem, poszperaj w poradniku i na forum - jak nic nie znajdziesz - pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8xxa_FC, masz swapa 32GB? To jest zwykły komputer domowy czy jakiś mega-serwer? A może po prostu popełniłeś literówkę?

 

"Odpuszczenie sobie swapa" nie jest dobrym pomysłem. Wykluczy to możliwość hibernacji komputera (suspend do disk). Aby ta była możliwa, swap musi mieć taką objętość jak aktualnie zajęta pamięć. Jak nietrudno wywnioskować, partycja swap równa wielkością pamięci operacyjnej wystarczy w każdym przypadku. Przy współczesnych wielkościach pamięci operacyjnej prawdopodobieństwo konieczności skorzystania przez system ze swapa jest niemal zerowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ta byla mozliwa, swap musi miec taka objetosc jak aktualnie zajeta pamiec.

To jest bliskie prawdy, ale mechanizm hibernacji dziala troche inaczej i partycja swap wcale nie musi miec takiej wielkosci. 1GB wystarczy w prawie wszystkich przypadkach, a kiedy mamy 4GB RAM i wiecej to nie ma sensu tworzyc partycji wiekszej niz 2GB. Jesli chodzi o klasyczne dyski twarde to sa tak pojemne, ze GB w jedna czy druga nie robi róznicy, ale jesli ktos uzywa drogiego dysku SSD to wtedy wielkosc SWAP = wielkosci pamieci to marnotrawienie cennego miejsca (ja mam 4GB RAM i 2GB Swap na dysku SSD). Tu jest uzasadnienie ( https://wiki.archlinux.org/index.php/Pm-utils#Hibernation_.28suspend2disk.29 ):
Even if your swap partition is smaller than RAM, you still have a big chance in hibernating successfully. According to kernel documentation, /sys/power/image_size controls the size of the image created by the suspend-to-disk mechanism, which has a default value of 500M. The suspend-to-disk mechanism will do its best to ensure the image size will not exceed that number. You may either decrease it due to a small swap partition or increase it in purpose of possible hibernation speed up.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Will do its best" nie oznacza, że mamy gwarancję tych 500MB. Suspend-to-disk zapisuje obraz pamięci na partycji swap. Wiedziałem o tym, że ten obraz jest kompresowany, ale nie sądzę, żeby przy wypełnionej pamięci o pojemności 4GB dało się skompresować jej obraz do 500MB. A może o czymś nie wiem?

 

Ja się jeszcze zastanawiam dlaczego instalator Fedory lub Ubuntu proponuje tak absurdalne wielkości partycji swap? Z tego co się orientuję, to jest półtorakrotna wielkość RAMu. Czym to jest umotywowane? Bo jakiś powód na pewno jest, twórcy dystrybucji to raczej kompetentni ludzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...