Skocz do zawartości

Instalacja A Partycje


furora12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czytalem juz troche odnosnie partycji potrzebnych do zainstalowania fedory jednak mam pewne watpliwosci. Nigdy wczesniej nie mialem stycznosci z linuxem i chce miec pewnosc ze zainstaluje sie bez zadnych problemow. Mam na laptopie tylko jedna partycje (C:) z zainstalowanym windowsem 7. Czy nowe partycje dla fedory mam utworzyc jeszcze przed rozpoczeciem instalacji, czy moze bedzie mozliwosc zrobienia tego z poziomu instalatora? Czy jest mozliwosc ze podczas instalacji fedory omylkowo zainstaluje ja na partycji zajmowanej przez windows? Z gory dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem również zwykłym użytkownikiem Linuxa, który właśnie dość niedawno przeszedł instalację dwóch systemów na jednym komputerze.

 

Żeby nie potracić danych i nie narobić sobie szkód, przydałyby się przynajmniej dwie partycje: jedna na Windows, druga na Linux (po kilku dotkliwych doświadczeniach polecam przynajmniej po dwie partycje na każdy system i trzymanie wszystkich ważnych rzeczy na partycji, na której nie jest zainstalowany system). Istnieje wiele programów, dzięki którym można podzielić dysk na partycję na zaistalownym już systemie (tak jak jest to w Twoimprzypadku).

 

Przy instalacji linux należy wskazać partycję, na której chcesz zaistalować system.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna na Windows, druga na Linux
Na linuksa najlepiej 4 partycje (tak jak pisales): / (glówna, root partition), /boot oraz /home. Wszystkie moga byc na partycjami logicznymi na partycji rozszerzonej.

Szczególnie istotny jest osobny /home, bo dzieki temu przy aktualizacji systemu do nowszej wersji nie masz problemu z dopieszczonymi ustawieniami komunikatorów, klientów poczty przegladarek itp.

 

Przed instalacja musisz zatroszczyc sie tylko o odpowiednia ilosc wolnego miejsca na dysku pod Fedore - podzialu tej czesci dysku na partycje mozesz dokonac juz w trakcie instalacji Fedory (najlepiej skorzystac z opcji "samodzielny podzial dysku" (albo jakos podobnie).

 

Zalecenia co do wielkosci partycji → http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik_F15_(Lovelock)#Podzia.C5.82_dysku

 

Przy okazji polecam zapoznanie sie z calym "Poradnikiem" na naszej wiki - unikniemy wielu tzw.glupich pytan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...