Skocz do zawartości

Fedora 16 + Grub2 + Ext4 -> Bootloader Visty


Pienia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Próbuje dodac wpis uruchamiajacy Fedore z poziomu bootloadera Visty, ale nie udaje mi sie. Dzis zaktualizowalem fedore z wersji 15 do 16. Jak wiadomo domyslnie pojawil sie grub2. Konfiguracje bootloadera Visty zawsze mialem tworzona programem EasyBCD. Niestety teraz to nie dziala (moze cos zle robie). grub2 zastal zainstalowany na pierwszym sektorze partycji linuksowej (nie w MBR, i tak trzeba bylo uzyc opcjo --force, bo twierdzil, ze: "GRUB can only be installed in this setup by using blocklists"). Przekopiowalem sobie ten pierwszy sektor do pliku na partycje z Vista. Dodalem poleceniem bcdedit odpowiednie, ale pojawia sie blad geometrii. Partycje linuksowe sa na odrebnym dysku, a Vista na swoim. Moze mogly dyski zmienic kolejnosc? grub2-install wywolywalem z trybu rescue i z tego co pamietam partycja linuksowa raz byla sdb2, a innym razem (po restarcie) sdf2. Troszke zglupialem :-) Ma ktos jakies pomysly co jeszcze móglbym zrobic (pomijajac instalowanie grub2 w MBR)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktos jakies pomysly co jeszcze móglbym zrobic (pomijajac instalowanie grub1 w MBR)?
Zainstalowac GRUB2.

 

Wg mnie problem ma Vista a nie Fedora, wiec nie widze powodu do umieszczania tematu w dziale o instalacji F. To nie to forum ;) Przenosze...

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuje dodac wpis uruchamiajacy Fedore z poziomu bootloadera Visty
Nie wydaje mi sie by bylo to mozliwe, MS bcd uwaza ze jest sam na swiecie i nie wykrywa innych systemów. Wedlug mojej wiedzy musisz uzyc innego bootloadera.

 

Dzis zaktualizowalem fedore z wersji 15 do 16. Jak wiadomo domyslnie pojawil sie grub2.
Grub2 musisz sam wymusic, przy upgrade pozostaje grub(1).

 

grub2 zastal zainstalowany na pierwszym sektorze partycji linuksowej (nie w MBR, i tak trzeba bylo uzyc opcjo --force, bo twierdzil, ze: "GRUB can only be installed in this setup by using blocklists"). Przekopiowalem sobie ten pierwszy sektor do pliku na partycje z Vista. Dodalem poleceniem bcdedit odpowiednie, ale pojawia sie blad geometrii. Partycje linuksowe sa na odrebnym dysku, a Vista na swoim. Moze mogly dyski zmienic kolejnosc? grub2-install wywolywalem z trybu rescue i z tego co pamietam partycja linuksowa raz byla sdb2, a innym razem (po restarcie) sdf2. Troszke zglupialem :-) Ma ktos jakies pomysly co jeszcze móglbym zrobic (pomijajac instalowanie grub2 w MBR)?

Dlaczego boisz sie grub2 w MBR? Skoro to i tak sa odrebne z MS Vista dyski?

Moze spróbuj zrobic tak by bootowac dysk glówny, a gdy chcesz uruchomic inny dysk to przekieruj boot na ten inny dysk.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie by bylo to mozliwe, MS bcd uwaza ze jest sam na swiecie i nie wykrywa innych systemów. Wedlug mojej wiedzy musisz uzyc innego bootloadera.

Zerknij: Adding a GRUB entry to the Vista boot menu

 

Dlaczego boisz sie grub2 w MBR? Skoro to i tak sa odrebne z MS Vista dyski?

Moze spróbuj zrobic tak by bootowac dysk glówny, a gdy chcesz uruchomic inny dysk to przekieruj boot na ten inny dysk.

Chyba czegos tutaj nie rozumiem. Chodzi Ci o to zebym sobie stworzyl MBR na dysku z Vista i drugi MBR na drugim dysku z Fedora? To w ogóle wykonalne i nie wchodzace w konflikt ze soba? I co dalej z tym? Jak takie cos skonfigurowac? Nie chce grub2 w MBR dysku Visty poniewaz zalozenie jest takie, ze windows to podstawowy system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem grub2 w MBR. Ale jest taki problem:

 

dracut Warning: No root device "block;/dev/disk/by-uuid/tutaj_uuid_dysku" found

Dropping to debug shell.

sh: can't access tty; job control turned off

dracut:/#

 

Wynika z tego, ze bootloader/kernel nie moze znalezc dysku oznaczonego ta etykieta UUID. Ale dlaczego jesli nic nie zmienialem, a system sam nadal te etykiety? Rozumiem, ze teraz trzeba poprawic w /etc/fstab i w grub2 te etykiety? Jak je mozna wygenerowac?

 

Aktualizacja 10.11.2011 17:57:

UUID'y wszedzie sie zgadzaja: blkid = /etc/fstab = /boot/grub.cfg

Teraz to juz zglupialem calkiem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze skonfrontuj swa wiedze z wiedza zawarta pod tym linkiem
Tak w 5s zobaczylem, skoro dziala to ok. Nie mam MS Win wiec temat jest mi obojetny, ale wiedza to wiedza :).

 

Przeczytaj jeszcze raz moje powyzsze posty. Ale tym razem postaraj sie zrobic to ze zrozumieniem :-)
Wyciagnalem jedno zdanie które jest niepoprawne. Grub2 nie staje sie domyslnym loaderem po upgrade (via yum) F15->F16. Nalezy recznie go poprosic.

 

Chyba czegos tutaj nie rozumiem. Chodzi Ci o to zebym sobie stworzyl MBR na dysku z Vista i drugi MBR na drugim dysku z Fedora? To w ogóle wykonalne i nie wchodzace w konflikt ze soba? I co dalej z tym? Jak takie cos skonfigurowac? Nie chce grub2 w MBR dysku Visty poniewaz zalozenie jest takie, ze windows to podstawowy system.

W wiki zapoznaj sie ze znaczeniem MBR, w skrócie i uproszczeniu to 512kB poczatku dysku do którego wgrywalo sie loader. Wymyslono to dawno i za jakis czas przejdzie do lamusa, EFI, GPT itd. bla bla bla. Kazdy (pomijajac wyjatki) dysk to ma. Zreszta jeden dysk nie ma nic do drugiego. BIOS/EFI startuje pierwszy loader z MBR, a on pozwala wybrac miedzy startem z "siebie", a przekierowaniem startu na inny dysk. Wiem jak to sie robi w grub, w bcd nie bo go nie znam.

Wtedy na tym drugim dysku robisz najnormalniejsza, standardowa procedure instalacji Fedory, tak jakby tego pierwszego dysku w ogóle nie bylo, mozesz tylko dodac wpis by w razie czego mógl przekierowac boot na ten pierwszy.

Pozostaje tylko zmusic bcd do wystartowania innego dysku.

 

UUID'y wszedzie sie zgadzaja: blkid = /etc/fstab = /boot/grub.cfg

Grub2 steruje sie w
/etc/default/grub

i powinno sie go po tym przeinstalowac (Przynajmniej tak jest na Ubuntu).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciagnalem jedno zdanie które jest niepoprawne. Grub2 nie staje sie domyslnym loaderem po upgrade (via yum) F15->F16. Nalezy recznie go poprosic.

Wydaje mi sie, ze mialem na mysli nowa instalacje. Poprosilem recznie w ten sposób:

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

i

grub2-install /dev/sda

Chyba poprawnie?

 

W wiki zapoznaj sie ze znaczeniem MBR, w skrócie i uproszczeniu to 512kB poczatku dysku do którego wgrywalo sie loader. Wymyslono to dawno i za jakis czas przejdzie do lamusa, EFI, GPT itd. bla bla bla. Kazdy (pomijajac wyjatki) dysk to ma. Zreszta jeden dysk nie ma nic do drugiego. BIOS/EFI startuje pierwszy loader z MBR, a on pozwala wybrac miedzy startem z "siebie", a przekierowaniem startu na inny dysk. Wiem jak to sie robi w grub, w bcd nie bo go nie znam.

Ale startuje pierwszy znaleziony bootloader? Reszta jest ignorowana? Co najwyzej do kolejnego bootloadera mozemy byc przekierowani?

 

Wtedy na tym drugim dysku robisz najnormalniejsza, standardowa procedure instalacji Fedory, tak jakby tego pierwszego dysku w ogóle nie bylo, mozesz tylko dodac wpis by w razie czego mógl przekierowac boot na ten pierwszy.

Pozostaje tylko zmusic bcd do wystartowania innego dysku.

Mam od dawna zainstalowana fedore. Ma do dyspozycji caly dysk. Jest tam glówna partycja / i swap. W F16 (swoja droga fajnie to brzmi) pojawily mi sie wlasnie problemy z bootloaderami :-)

 

Grub2 steruje sie w

/etc/default/grub

i powinno sie go po tym przeinstalowac (Przynajmniej tak jest na Ubuntu).

No to juz doczytalem. Ale problem nadal jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem ręcznie w ten sposób:
grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

i

grub2-install /dev/sda

Chyba poprawnie?

To zależy czy sda był tym który chciałeś, o czym powinieneś był się upewnić choćby dzięki
gparted

 

Ale startuje pierwszy znaleziony bootloader? Reszta jest ignorowana? Co najwyżej do kolejnego bootloadera możemy być przekierowani?
Po POST-cie następuje przekierowanie sterowania do wyznaczonego MBR-a (W większości przypadków w BIOS/EFI możesz wybrać co ma być nr 1) i tylko od kodu w MBR zależy co się będzie działo. Czyli tak, w standardowym wypadku ładuje się pierwszy znaleziony bootloader, a reszta jest ignorowana. Dzięki temu każdy dysk może działać bez drugiego.

 

Mam od dawna zainstalowaną fedorę. Ma do dyspozycji cały dysk. Jest tam główna partycja / i swap.

A wykonanie
grub2-install /dev/sdX

kończy się sukcesem?

Z samym grub2 wiele nie pomogę bo ja mam dwie sytuacje* której on nie lubi i jadę na grub1

 

* 1. Na EEE nie używam initramfs

2. Na PC fake raid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy czy sda byl tym który chciales, o czym powinienes byl sie upewnic chocby dzieki

gparted

Tak chcialem. Mozna tez fdisk -l

 

A wykonanie

grub2-install /dev/sdX

konczy sie sukcesem?

Tak.

 

Z samym grub2 wiele nie pomoge bo ja mam dwie sytuacje* której on nie lubi i jade na grub1

1. Na EEE nie uzywam initramfs

2. Na PC fake raid

To mnie akurat nie dotyczy.

Wykonanie: dracut -f /boot/initramfs-$(uname -r).img $(uname -r) tez nie pomoglo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda jest przestarzala, nie dziala dla GPT.

A jak sprawdzic czy mam lub nie GPT?

 

Mozesz odlaczyc dysk1 (ten z MS Win)?

Wystartuj z Live, zrób odpowiednia instalacje grub2 i restart bez podlaczanie dysku1 o ile jeszcze tego nie próbowales.

Nic to nie dalo. Musze doprecyzowac, ze grub2 (menu) pojawia sie odkad zostal zainstalowany w MBR. Problem jest z tym, ze nie moze znalezc tego nieszczesnego roota z UUID.Zastanawia mnie dlaczego jak raz wystartuje system w trybie rescue z plyty DVD to partycja jest /dev/sdb2, a innym razem /dev/sdf2 (bodajze podobnie jest z partycja swap)? Anaconda cos miesza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawdzić czy mam lub nie GPT?

Jeśli jest GPT to fdisk pokazuje bzdury plus komunikat:

UWAGA: Na 'COS_TAM' wykryto tablicę partycji GPT (GUID Partition Table)! fdisk nie obsługuje GPT. Należy użyć GNU Parteda.

 

Nic to nie dało. Musze doprecyzować, że grub2 (menu) pojawia się odkąd został zainstalowany w MBR. Problem jest z tym, że nie może znaleźć tego nieszczęsnego roota z UUID.Zastanawia mnie dlaczego jak raz wystartuje system w trybie rescue z płyty DVD to partycja jest /dev/sdb2, a innym razem /dev/sdf2 (bodajże podobnie jest z partycją swap)? Anaconda coś miesza?

Przespałem się i do czegoś doszedłem. Uwzględniłeś że jak startujesz z live to rootem jest inny dysk? Grubowi należy wskazać gdzie ma się zainstalować. Na Ubuntu się to robiło oprzez zamontowanie partycji root "/" w /mnt i boota w /mnt/boot. Następnie instalowało się gruba na odpowienim MBR wskazując na miejsce przesiadywania boota: /mnt/boot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przespałem się i do czegoś doszedłem. Uwzględniłeś że jak startujesz z live to rootem jest inny dysk? Grubowi należy wskazać gdzie ma się zainstalować. Na Ubuntu się to robiło poprzez zamontowanie partycji root "/" w /mnt i boota w /mnt/boot. Następnie instalowało się gruba na odpowiednim MBR wskazując na miejsce przesiadywania boota: /mnt/boot

 

Ja uruchamiam tryb rescue z płyty instalacyjnej DVD Fedory. Co nie zmienia faktu, że anaconda mapuje sobie dyski po swojemu. Jednej rzeczy nie rozumiem. Nie po to się wprowadziło UUID, żeby właśnie nie było takich jaj? Dlaczego grub2 nie może znaleźć dysku po prawidłowym UUID? Mogę grubowi2 podać w parametrze root wpis w postaci np. /dev/sdb2? Próbowałem tak root=/dev/sdb2 i nie znajduje nic (próbowałem też sdf2) Grub2 wymaga odrębnej partycji /boot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...