Skocz do zawartości

Xen Problem F15


Gość Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam F15 wróciłem po kilku latach do linuxa i potrzebuje wirtualizacji na XEN

 

Jądro moje to:

 

[Lukasz@Lukasz ~]$ uname -r

3.1.1

 

skompilowałem XEN samodzielnie w wersji 4.1.2

 

jednak po wydaniu polecenia: xend start

Mam to:

 

[root@Lukasz Lukasz]# xend start

xc: error: Could not obtain handle on privileged command interface (2 = No such file or directory): Internal error

Traceback (most recent call last):

File "/usr/sbin/xend", line 36, in <module>

from xen.xend.server import SrvDaemon

File "/usr/lib64/python2.7/site-packages/xen/xend/server/SrvDaemon.py", line 26, in <module>

import relocate

File "/usr/lib64/python2.7/site-packages/xen/xend/server/relocate.py", line 28, in <module>

from xen.xend import XendDomain

File "/usr/lib64/python2.7/site-packages/xen/xend/XendDomain.py", line 36, in <module>

from xen.xend import XendOptions, XendCheckpoint, XendDomainInfo

File "/usr/lib64/python2.7/site-packages/xen/xend/XendCheckpoint.py", line 20, in <module>

from xen.xend import balloon, sxp, image

File "/usr/lib64/python2.7/site-packages/xen/xend/image.py", line 46, in <module>

xc = xen.lowlevel.xc.xc()

xen.lowlevel.xc.Error: (1, 'Internal error', 'xc_interface_open failed: No such file or directory')

 

Domyślam się ze czegoś zabrakło w jądrze ,choć nie wiem czy oby (_napewno_ → na pewno) ORT? bo wynik mam taki:

 

[root@Lukasz linux-3.1.1]# grep -i xen .config

CONFIG_XEN=y

CONFIG_XEN_DOM0=y

CONFIG_XEN_PRIVILEGED_GUEST=y

CONFIG_XEN_PVHVM=y

CONFIG_XEN_MAX_DOMAIN_MEMORY=128

CONFIG_XEN_SAVE_RESTORE=y

CONFIG_XEN_DEBUG_FS=y

CONFIG_XEN_DEBUG=y

CONFIG_PCI_XEN=y

CONFIG_XEN_PCIDEV_FRONTEND=m

CONFIG_XEN_BLKDEV_FRONTEND=m

CONFIG_XEN_BLKDEV_BACKEND=m

CONFIG_NETXEN_NIC=m

CONFIG_XEN_NETDEV_FRONTEND=m

CONFIG_XEN_NETDEV_BACKEND=m

CONFIG_INPUT_XEN_KBDDEV_FRONTEND=m

CONFIG_HVC_XEN=y

CONFIG_XEN_WDT=m

CONFIG_XEN_FBDEV_FRONTEND=y

# Xen driver support

CONFIG_XEN_BALLOON=y

# CONFIG_XEN_SELFBALLOONING is not set

# CONFIG_XEN_BALLOON_MEMORY_HOTPLUG is not set

CONFIG_XEN_SCRUB_PAGES=y

CONFIG_XEN_DEV_EVTCHN=m

CONFIG_XEN_BACKEND=y

CONFIG_XENFS=m

CONFIG_XEN_COMPAT_XENFS=y

CONFIG_XEN_SYS_HYPERVISOR=y

CONFIG_XEN_XENBUS_FRONTEND=y

CONFIG_XEN_GNTDEV=m

CONFIG_XEN_GRANT_DEV_ALLOC=m

CONFIG_XEN_PLATFORM_PCI=m

CONFIG_SWIOTLB_XEN=y

CONFIG_XEN_TMEM=y

CONFIG_XEN_PCIDEV_BACKEND=m

 

 

Nie jestem pewien czy to tak powinno wyglądać. Proszę o wskazówkę bo mi się skończyły pomysły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to kompiluje tylko dlatego że zmieniłem jądro na 3.1.1. Ale zainstalowałem to z paczki rpm i zauważyłem ze nie podnosi się usługa "Xenstored - daemon managing xenstore file system" Ma ktoś pomysł dlaczego bądz jak to sprawdzić - jak mówiłem wcześniej miałem sporą przerwę w obsłudzę Linuxa, będe wdzieczny za każdą sugestie.

 

Zmiana jądra podyktowana była tym że wyczytałem że to co było razem z dystrybucją nie dokońca radziło sobie z XEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz na myśli pisząc "to co było z dystrybucją", ale podstawą jest aktualizacja systemu po instalacji (chyba że korzystasz z obrazu netinst). Na F16 od kilku dni jest już jądro 3.1.1. Może warto zaktualizować system i spróbować z paczkami dystrybucyjnymi?

Jakie błędy przy uruchomieniu usługi? Co w logach? Może tradycyjnie SElinux przeszkadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poszedlem za Twoją radą i zaktualizowalem do F16 i jest poprawa :) co prawda nie dokonca jeszcze działa ale ma coś takiego:

 

Unable to open a connection to the Xen hypervisor/daemon.

 

Verify that:

- A Xen host kernel was booted

- The Xen service has been started

 

 

wewnętrzny błąd Sterownik stanu biblioteki libxenlight jest nieaktywny

 

Traceback (most recent call last):

File "/usr/share/virt-manager/virtManager/connection.py", line 1146, in _open_thread

self.vmm = self._try_open()

File "/usr/share/virt-manager/virtManager/connection.py", line 1130, in _try_open

flags)

File "/usr/lib64/python2.7/site-packages/libvirt.py", line 102, in openAuth

if ret is None:raise libvirtError('virConnectOpenAuth() failed')

libvirtError: wewnętrzny błąd Sterownik stanu biblioteki libxenlight jest nieaktywny

 

Teraz pytanie gdzie go szukać czy jest to składnik kernela czy też jakaś biblioteka w postaci rpm. Jutro będe szukał, a może się orientujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety potrzebuje współdzielić urządzenia hosta a nie działać na wirtualnych, Niestesty instalacja systemu obik nie wchodzi w grę. Jak uda mi się zrobić to napiszę dla potomnych :)

 

PS. A VB czym różni się ten z repo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. A VB czym rózni sie ten z repo ?
W repo jest VB Open Source Edition (OSE). Nie ma obslugi USB i chyba czegos jeszcze, jakiegos protokolu, ale zabij, nie przypomne sobie.

 

[EDIT]

Naklamalem :rolleyes: Tak jak napisalem, to do wersji 3. bylo. Teraz, od wersji 4.0, nie ma zadnej róznicy. Zamkniety kod do obslugi m.in. USB jest dystrybuowany w paczce z rozszerzeniami.

https://www.virtualbox.org/wiki/Editions

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem na finiszu czy ktoś mogłby mi podrzucić lub powiedzieć gdzie leży file.spec do xen 4.1.1 bo mam wrażenie że ten ma jeszcze dużo błedów a by mi się przydało zrobić paczkę pod F16. Nigdy natomiast sam nie robiłem File.spec więc nawet cieżko mi cokolwiek wytworzyć samodzielnie. Pozdrdzaiam

 

W zamian za to opiszę na forum jak odpalić XEN pod F16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. tutaj masz link do pliku *.src.rpm → http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/4/idpl/16980026/dir/fedora_15/com/xen-4.1.1-3.fc15.i686.rpm.html

Sciagnij src.rpm, otworz w Krusaderze albo MC.

 

Mozesz oczywiscie sciagnac src.rpm i po prostu przebudowac pod F16 - powinno pójsc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem XEN i zainstalowałem Windows Vista Ultimate OEM i wszystko pięknie do chwili aktywacji systemu gdzie mi wywaliło okienko "Musisz mieć 2 klucz blblb" Zgodnie z licencją można zwirtualizować jedną maszynę pod warunkiem ze będzie to ten sam sprzęt (tak jest u mnie) host Linux WM Vista.

 

http://forum.dobreprogramy.pl/instalacja-windowsa-licencji-oem-hypervisorze-xen-t450641.html zasugierowałem się tym i jak sądzisz tyle dni poszło psu na budę czy coś idzie z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem raczej na mysli 1. zdanie z tamtej wypowiedzi: "Niestety wirtualizacja Xen jest mi obca" ;)

 

[EDIT]

Co do Windows to wiem jeszcze mniej, ale tak na czuja... Instalowales Viste wczesniej na fizycznej maszynie z ta licencja, wiec nic dziwnego ze na WM chce innego klucza. OEM to OEM, jest nieprzenosny (przynajmniej w teorii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...