Skocz do zawartości

Fedora 16 - Error: File Not Found


bamka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam 2 dyski twarde :

/dev/hda/ na którym znajduje się Windows 7

/dev/hdb/ na którym zainstalowałem Fedore 16

 

W BIOSie mam ustawione aby komputer startował z dysku na którym jest Windows 7. Kiedy będę chciał pracować na Fedorze 16 podczas uruchamiana komputera przytrzymuję klawisz F11 i wybieram urządzenie z którego ma startować – w tym przypadku drugi dysk z Fedora 16. Takie ustawienie zawsze się sprawdzało i jest wg. mnie najbardziej wygodne i bezpieczne.

 

W czym zatem problem ?

Podczas próby uruchomienia Fedory 16 pojawia się taki błąd

 

error: file not found
grub rescue>

 

Pomyślałem że jest to związane z GRUBem ale przecież go nie potrzebuję oraz go nie istalowałem ?

Próbowałem użyć opcji aktualizacji/naprawy systemu i dzięki niej udało mi się zainstalować GRUBa w pierwszym sektorze partycji /dev/sdb1 czyli partycji na dysku z Fedora 16.

Efektu brak dalej mam ten error więc w czym problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem że jest to związane z GRUBem ale przecież go nie potrzebuję oraz go nie istalowałem ?
Pomyślałeś dobrze, ale chociaż Ty może nie potrzebujesz GRUB-a, to Fedora tak :) Skądś musi wiedzieć gdzie jest jądro, initramfs itp. Jeśli podczas instalacji wydałeś dyspozycję nieinstalowania GRUB-a, to teraz ponosisz konsekwencje tej decyzji.

 

Jeśli uruchamiasz Fedorę wskazując drugi dysk jako rozruchowy, to zainstaluj GRUB-a Fedory w MBR /dev/sdb, czyli przy procedurze odzyskiwania nie

grub-install /dev/sdb1

tylko

grub-install /dev/sdb

 

Wcześniej - jeśli masz jakiś LiveCD/USB, to możesz z niego uruchomić system i sprawdzić czy na pewno wszystkie pliki niezbędne do poprawnej pracy GRUB-a są na miejscu. Z LiveCD/USB możesz też od razu przeprowadzić procedurę odzyskiwania → http://wiki.fedora.pl/wiki/GRUB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...