Skocz do zawartości

Fedora Popsuła Windows 7


McTommy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum więc serdecznie witam wszystkich.

Po wielu latach walki z windami postanowiłem spotkać i poznać Linuxa.

Po przeczytaniu wielu postów wybór padł na Fedorę.

Ponieważ mam Core2Duo z 5GB RAM postanowiłem ściągnąć wersję 64bit.

Ściągnąłem, zgrałem na dysk i uruchomiłem. zaznaczam że wszystkie dyski miałem jako NTFS.

Uruchomiła mi się Fedora, bardzo ładnie ale nie jako instalator jak myślałem tylko jako system z płyty.

Pobawiłem się chwilę nie dokonując żadnych zmian i uruchomiłem komputer od nowa. Prawdę powiedziawszy nigdzie nie znalazłem w Fedorze "wyłącz komputer". Więc wyłączyłem "ręcznie" trzymając włącznik kilka sekund.

Po ponownym uruchomieniu okazało sie że Windows 7 Home Premium nie działa. Wyświetla że brakuje mu jakichs plików itd. Skopiowałem brakujące pliki ale cały czas wołał o więcej. Walczyłem kilka godzin i.... zdecydowałem o przeinstalowaniu systemu.

Aby skopiować pliki z dysku C na inne dyski uruchomiłem Fedorę. Po skopiowaniu, dysk główny podzieliłem na trzy partycje. Pierwsza to NTFS do windowsa 7. Druga i trzecia to 2 x 50GB do Linuxa w systemie Ext4.

Ale moim drodzy boje sie teraz wrzucić płyte fedory do czytnika bo nie wiem dlaczego popsuła mi Windę.

 

Oczyma wyobraźni widziałem ekran startowy z możliwością wyboru systemu a podczas startu pierwszego Fedory instalatora. Zobaczyłem Fedorę i popsuty Windows.

 

potem przeczytałem że aby zainstalowac Fedorę to trzeba uruchomić tryb terminala i wpisywać różne komendy. A w opisie było że jest WYSIWYG. Trochę zgłupiałem.

 

Poproszę mądrą osobę o pomoc w uszeregowaniu wiedzy.

 

dziękuję uprzejmie

  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa rózne sposoby instalacji. Najlatwiej dostepna (w sensie pierwsza pcha sie w oczy i pod kursor do klikniecia) jest LiveCD z desktopem Gnome → http://fedoraproject.org/pl/get-fedora

Ale jak sie przyjrzec to pod tym samym adresem widac "Inne opcje" → "Formaty" i dalej link do róznych spinów fedory oraz ciut nizej link do pelnej plyty instalacyjnej.

Instalacje mozesz wykonac zarówno z LiveCD/LiveUSB jak i z DVD. LiveCD uruchamia system a potem klika sie w "Zainstaluj na dysk twardy" (albo jakos podobnie - ikonka jest na desktopie po uruchomieniu systemu).

Z DVD jest tylko instalacja bez mozliwosci uruchomienia systemu tzw. live.

Z obu nosników mozna wykonac zarówno instalacje w trybie graficznym (sadze, ze to miales na mysli piszac "WYSYWIG") jak i w trybie tekstowym.

W czasie instalacji masz mozliwosc (dokladnie chyba 4 mozliwosci) automatycznego podzialu dysku przez instalator oraz reczny podzial dysku, ale bez mozliwosci np. zmniejszania partycji NTFS, mozna za to np. jakas partycje NTFS usunac i na niej stworzyc partycje pod Linuksa.

 

Obraz LiveCD na miliard % nie spowoduje uszkodzenia partycji WIndows, MBR czy boot sectora. Nie ma cudów, jest tylko blad czlowieka - musiales rozpoczac instalacje, cos zapisales na dysku i potem przerwales procedure albo w jakis inny sposób namieszales.

 

[EDIT]

Jesli miales partycje W7 tam gdzie stworzyles potem miejsce pod Linuksa, to na tych partycjach mogly byc jakies pliki systemowe mniej lub bardziej swiadomie zainstalowane i stad pózniejsze problemy.

Przy okazji: dosc bezsensowny podzial przestrzeni pod Fedore, krótkie wprowadzenie jak podzielic masz na naszej wiki w Poradniku → http://wiki.fedora.p...zia.C5.82_dysku

Edytowane przez WalDo
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...