Skocz do zawartości

Hdmi / Zniekształcenia Obrazu


sjb

Rekomendowane odpowiedzi

Moja karta graficzna to Nvidia gt 240m sterowniki zainstalowałem ze strony producenta. Problem w tym że:

1. Nie działa VDPAU po prostu jest czarny ekran jak włączę tą funkcję w smplayer. (Ale z tym się już pogodziłem i nie jest to priorytet).

2. W Filmach pojawiają się dziwne zakłócenia, przeźroczyste kreski zniekształcające obraz raz po razie. Dzieje się to podczas oglądania filmu na telewizorze podłączonym przez HDMI (telewizor 32 cale ) czy to wielkość ekranu jest powodem zakłóceń? Da sie coś na to poradzić?

3. Nie mam dźwięku z HDMI to jest najbardziej irytujące, przełączam kartę na wyjście HDMI i cisza, kombinowałem już ze sposobami ze starszych wersji oprogramowania i nawet z ubuntu ale to na nic. Aha pamiętam że w ubuntu kiedyś mi to działało. A problem z punktu 2 znikał po wyłączeniu compiza.

 

System aktualizuje na bierząco

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zainstalowales pakiet vdpau? (czy jak on tam sie nazywal...)

3. Ten dzwiek jest obslugiwany przez sterownik nvidiowy czy systemowy HDA? Mam GT 240 (nie "m"), niby HDMI widzi poprawnie, ale nie mam pojecia czy dziala dzwiek bo z HDMI nie korzystam.

 

PS "biezaco", a nie "bierzaco"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z VDPAU sobie poradzilem, owa wtyczke mialem zainstalowana bo wczesniej mialem sterowniki z repo ale jakis czerwony napis pojawial sie na logo Nvidi i odebralem to za zly omen:D Teraz mam stery ze strony nvidi. VDPAU zaczelo dzialac jak zainstalowalem libva-1.0.15-2.fc17 (niestety nie pamietam strony z której to pobralem). I VDPAU dziala tylko ze przy plikach takich jak: Video: 1920 x 1080 H.264 Dzwiek: AC-3 (ATSC A/52) 48000 Hz 256 kb/s. Caly plik mkv wazy 10 giga. Smplayer na tym pliku strasznie sie tnie nie wiem dlaczego. Czy ten plik jest za duzy na ta karte?

 

2. Nie mam pojecia przez co jest obslugiwany. Tak wiec nadal nie mam pojecia dlaczego to nie dziala i jak sprawic by dzialalo.

 

ps. Szczególy :P

 

 

Sprawdzalem dzisiaj i dzwiek raczej powinien isc ze stera Nvidi bo alsamixer widzi mi dwie karty hda intel i dha nvidia z tym ze zadna nie chce odtwarzac dzwieku na tv:/ Zaklócenia obrazu wystepuja tak samo przy filmach w duzej rozdzielczosci jak i w tych z mala rozdzielczoscia tak wiec to nie jest wina filmu. Zwlaszcza ze windows odtwarza normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VDPAU zaczelo dzialac jak zainstalowalem libva-1.0.15-2.fc17 (niestety nie pamietam strony z której to pobralem). o

WTF?! A czemu nie z repozytorium?

 

2. Akurat karta "nvidia" moze byc tez obslugiwana przez sterownik HDA, wiec tym, ze jest bym sie nie sugerowal. Kwestia tego, co ja obsluguje.

Zobacz:

 

==% cat /proc/asound/cards
0 [sB             ]: HDA-Intel - HDA ATI SB
                     HDA ATI SB at 0xfe024000 irq 16
1 [NVidia         ]: HDA-Intel - HDA NVidia
                     HDA NVidia at 0xfcffc000 irq 19

Jesli masz cos takiego, to znaczy, ze sterownik HDA obsluguje dzwiek po HDMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tak wyszlo ale co mi daje ta informacja? Wszystko niby jest ok ale jednak nie dziala. I co z tymi poprzecznymi zaklóceniami obrazu? Czy istnieje jakis pakiet kodeków do linuxa? Czy moze to jest wina filtrów które windows ma juz wbudowane? Nie mam pojecia o co moze chodzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Ci daje, nie wiem tez co mi daje, bo nie uzywam HDMI, ale gdybys pokazal dokladnie co Ci pokazalo to polecenie, to moze ktos inny jednak móglby pomóc.

Dwa, o jakie filtry Ci chodzi? W koncu pytasz o Windowsa czy Linuksa bo ja sam juz nie mam pojecia o co Tobie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ze zamieszalem. Temat nie aktualny bo wrócilem na znienawidzonego Windowsa ale dokoncze, moze pózniej fedore zainstaluje na usb i z doskoku bede testowal.

A wiec z tego co pamietam ==% cat /proc/asound/cards

Wyszlo mi podobnie jak tobie tylko ze cyferki przy irq byly inne ale to pewnie sa porty z tego co sie domyslam

A z filtrami to mi chodzilo o to ze to moze wina jakis filtrów w odtwarzaczu te znieksztalcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Ok wrócilem do fedory 17 (troche bez sensu bo nie dlugo nowa wersja....) teraz mam srodowisko KDE nadal nic sie nie zmienilo. Tym razem nie zainstalowalem wszystkich kodeków z poradnika poza gstremer i o dziwo mam w filmach dzwiek i obraz (mkv/avi/mp4 wiecej nie sprawdzalem) Ale dzwieku w hdmi nadal nie ma :( Wynik tego polecenia to:

 

t ~]$ cat /proc/asound/cards

0 [intel ]: HDA-Intel - HDA Intel

HDA Intel at 0xf0400000 irq 46

1 [NVidia ]: HDA-Intel - HDA NVidia

HDA NVidia at 0xcdefc000 irq 16

 

Z tymi znieksztalceniami jest nadal tak samo, wiec to nie byly konflikty kodeków. Znieksztalcenia pojawiaja sie przy szybkich zmianach scen w filmach na tv przez hdmi:/

 

A wiec kolejna edycja i znowu odpowiadam sam sobie :D Ale uwaga moderatorzy bo nie jest to edycja postu bez znaczenia bowiem znalazlem chyba rozwiazanie jednego z problemów w tym temacie:D Chodzi o zaklócenia obrazu dziwne skwadracenia i krechy poziome/znieksztalcenia w czasie ogladania filmów. A wiec jesli chodzi o ta kwestie to jest lepiej kiedy w NVIDIA config zmieni sie rozdzielczosc telewizora z auto na inna (na jaka pewnie zalezec bedzie od posiadanego telewizora). Wydaje mi sie ze po prostu linux i programy do odtwarzania filmów próbuja rozciagnac obraz na pelen ekran i wynikiem tego sa wlasnie owe zaklócenia.

Edytowane przez sjb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Uwaga dla ludzi którzy napotkają podobne problemy melduję:

 

Zniekształcenia - Wystarczyło w ustawieniach nvidi zmienić odświeżanie telewizora na 60 hz. :D <- To było proste ale rozwiązania też nigdzie nie znalazłem w googlu:) 

Dźwięk - głupia sprawa bo z wydaniem stable Fedory 18 problem sam się rozwiązał. Po prostu podczepiam hdmi w ustawieniach dźwięku w gnome zmieniam na hdmi i dźwięk nagle jest :) Zmieniam na kartę intel i jest na laptopie znowu. W między czasie próbowałem różnych rozwiązań znalezionych w internecie na polskich i zagranicznych stronach ale nic nie pomogło. W między czasie (dzisiaj) testowałem Debiana 7 testing (chciałem coś stabilniejszego) i niestety dźwięku tam nadal nie ma po hdmi.

 

Tak więc początkujący użytkowniku Linuxa nie załamuj się albo w końcu znajdziesz rozwiązanie swojego problemu albo twój problem znajdzie jakiś mądry programista:D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Wiem że odkopuję ale muszę ;) Zmiana odświeżania szybko ostatnio przestała dawać rezultaty. W między czasie spaliłem laptopa z kartą NVIDI więc mam nowego. I jak nazłość z kartą INTEL HD 3000. Na nowym laptopie próbowałem wielokrotnie rozwiązać problem który był powyżej na wielu dystrybucjach i na żadnej nic nie wskurałem. Jednak zmotywowany do działania porażką przy instalacji Archa zainstalowałem Fedorkę 20 i poświęciłem jeden dzień na znalezienie i wyeliminowanie problemu jeżeli mogę tak to nazwać, uważam że problem jest nadal ale pod dywanem gdzie już nie straszy tak bardzo. A więc do rzeczy. Teraz mam Fedorę 20 ze Środowiskiem KDE sterowniki ze strony Intela zainstalowane instalatorem z ich strony problem znowu się pojawił w filmach przez hdmi na monitorze i tv a także przy przewijaniu firefoxa. 

Jak nazywa się to zniekształcenie? Znalazłem link do opisu na Polskim forum Debiana: http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_tearing

 

Po całym dniu grzebania na zagranicznych i polskich stronach rozwiązanie okazało się banalne:

Używam KDE wcześniej miałem Gnome więc nie wiem jak tam się pozbyć screan tearingu.

 

Wchodzimy w USTAWIENIA SYSTEMOWE > EFEKTY PULPITU zakładka ZAAWANSOWANE i zmieniamy:

Typ kompozycji: OpenGL 3.1

System graficzny QT: raster

Metoda skalowania: dokładna

Zapobieganie smużeniu (synchronizacja pionowa): Użyj ponownie zawartości ekranu.

 

Jestem początkującym użytkownikiem więc nie jest to żadne fachowe rozwiązanie ale jak na razie działa. Zauważyłem że przejście z XReander na OpenGL niesie za sobą pewną konsekwencję mianowicie nie działa sposób na moją kartę z opisu na tej stronie http://notedebian.blogspot.com/2013/05/optymalizacja-sterownika-intel-hd-3000.html.

Sposób ze strony działał na początku świetnie według wskaźników, później jak pomieszałem jeszcze trochę w plikach systemu FPS'y skakały już tylko pomiędzy 600 a 250 No ale jak chce mieć filmy to muszę mieć 60 FPS. (Nawet nie wiem czy to rzeczywiście coś daje czy tylko cyferki w konsoli sobie latają inne :P )

Tak więc filmy działają normalnie na razie sprawdzałem rozszerzenia avi, rmvb i mkv z tym że na 32' ten mkv troszkę jakby muli ale może mi się zdaje co prawda ma 9giga. Jeżeli coś się zmieni poinformuję. Mam nadzieję że ktoś na tym skorzysta i nie zrazi się do linuksa przez ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...