Skocz do zawartości

Ts64Gpsd330 - Klonowanie Z Hdd Na Ssdgrub Nie Uruchamia Fedora Core


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów,


Mam dość leciwy notebook NX7010 z procesorem 1,6 Ghz i szyną FSB 400 Mhz, 2 GB pamięci RAM, tu specyfikacja techniczna http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/11814_na/11814_na.HTML

Jestem do niego bardzo przywiązany bo ma świetna matrycę 15.4-inch color TFT WSXGA+ with 1680 x 1050 przez 7 lat użytkowania ani jednego Bad Pixela. Zmieniane i unowocześniane były dyski oryginalny HDD 4.200
został zmieniony na 5.400 po za tym wszystko jak w oryginalne. Niestety należało znów zmienić dysk bo stary poczciwy HDD znów raportuje w SMART poważne uszkodzenia i tylko dni, tygodnie dzielą mnie od jego awarii.
Na dysku były zainstalowane GRUB 0.95, Win Xp SP3, Fedora Core Kernel 2.6.9-1.667.


A więc uprzedzając fakty wykonałem przy pomocy Norton Ghots - Hirens
Boot D 15,1 klon dysku IC25N040ATMR04-0 40GB specyfikacja techniczna http://www.hgst.com/tech/techlib.nsf/techdocs/85CC1FF9F3F11FE187256C4F0052E6B6/$file/80GNSpec2.0.pdf

na dysk SSD 64 GB TS64GPSD330 specyfikacja http://uk.transcend-info.com/Products/CatList.asp?LangNo=0&ModNo=418 w opisie specyfikacji widzę że obsługiwany jest przez Fedora Core 13.


Na dysku pierwotnym były 3 partycje :

1. partycja bootowalna NTFS z WIN XP,

2. partycja boot leader GRUB i Fedora Core Kernel 2.6.9-1.667.

3. Partycja SWAP linuxowy


Wszystko poszło sprawnie Norton Ghos nie zgłosił żadnych błędów. Sprawdziłem przy pomocy Parted Magic że pliki /BOOT/GRUB/menu.1st są identyczne na obu dyskach starym i nowym. Po zamontowaniu nowego dysku w
laptopie zgłasza się

GRUB>


I tyle. nie strartuje Fedora Core.

Po wpisaniu


rootnoverify (hd0,0)

makeactive

chainloader +1

boot


Ładuje się Win XP.
 

 


Komenda z LiveCd fdisk -l daje poniższy rezulatat

Disk /dev/sda: 64,0 GB
255 heads, 63 sectors/track, 7783 cylinders, total 125044736 sectors
Unites = sectors of 1x512 = 512 bytes
Sector sizes (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size 512/512 bytes
Device Boot Start End
/dev/sda1 63 61447679 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2 561448625 76806764 Linux
/dev/sda3 76806765 78140159 Linux SWAP


Plan jest taki, ze jak uda się naprawić Fedora i Bootloadera :

1. Pozostawić partycję z Win XP,

2. Zmodernizować Fedora na nowszą wersję Fedory,

3. Pozostaje około 24 GB planuje tam zainstalować Win 7 , będę potrzebował instrukcji jak to zrobić.


GRUB.CONF wygląda tak oto :

# grub.conf generated by anaconda

#

# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file

# NOTICE: You do not have a /boot partition. This means that

# all kernel and initrd paths are relative to /, eg.

# root (hd0,1)

# kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/hda2

# initrd /boot/initrd-version.img

#boot=/dev/hda

default=1

timeout=5

splashimage=(hd0,1)/boot/grub/splash.xpm.gz

hiddenmenu

title Fedora Core (2.6.9-1.667)

    root (hd0,1)

    kernel /boot/vmlinuz-2.6.9-1.667 ro root=LABEL=/1 rhgb quiet

    initrd /boot/initrd-2.6.9-1.667.img

title Windows

    rootnoverify (hd0,0)

    chainloader +1


A menu.lst


default=1

timeout=5

spalshimage=(hd0,1)/boot/grub/splash.xpm.gz

hiddenmenu


title fedora core

root (hd0,1)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.9-1.667 ro root=LZEBEL=/1 rhgb quiet

initrd /bbot/initrd-2.6.9-1.667.img


tittle Windows

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1                    

 

---------------------------------------------------------------------------------

null (hd0, tab daje wynik


Pasrtition num 0; filesystem typu unknow, partition type 0x7

Partition num 1,

Error 18: Selected cylinder exceeds maximum supported by BIOS

Partition num 2,

Error 18: Selected cylinder exceeds maximum supported by BIOS

   

-------------------------------------------------------------------------------

 

Geomtery (hd0)

 


drive 0x80:C:H:S=1022/240/63

the number of sectors=15481935; LBA

Partition num 0; filesystem typu unknow, partition type 0x7

Partition num 1,

Error 18: Selected cylinder exceeds maximum supported by BIOS

Partition num 2,

Error 18: Selected cylinder exceeds maximum supported by BIOS


Pozdrawian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Odpalenie grub-install z Fedory live pewnie by rozwiązało twój problem ale chyba lepiej będzie te partycje utworzyć od nowa, bo nowe dyski nie bardzo lubią, jak im się pierwsza partycja zaczyna na sektorze 63 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItaj dziękuje za szybką dopowiedź. Ja trochę oldskulowy jestem więc gdybyś mógł bardziej opisowo.
 

O ile dobrze zrozumiałem trzeba by wypalić obraz ISO płyty Live CD skąd go wziąć?

 

A co drugiej opcji. Nie bardzow wiedzę możliwośc straty tej pierwszej partycji, da się ja jakoś przenieć? W sumie te dwie pozostałe FC3 mogę skasować, nie mam tam żadnych aplikacji które mnie kosztowały pieniądze i na nowo zainstalować Fedora Core.


Może wykoanć jakąś kopie posektorową tej partycji i odtworzyć ją trochę dalej niż na 63 sektorze?

W sumie to nie rozumiem w czym problem z tym 63 sektorem w sumie ten WIN XP startuje. Może kolga jaśniej? Czy możną w GRUBIE zmienić kolejnośc bootowania tak żeby pierwsza był WIN XP, doinstalowac na tym dysky Win 7 i na koniec Fedpra Core 14? Jak to zrobić da mi kolega dokladne instrukcje? Z góry dziekuje.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę oldskulowy jestem więc gdybyś mógł bardziej opisowo.

No... :) I to nie trochę a bardzo. tak bardzo jak FC3 jest odległe od bieżącej wersji F18 :)

 

O ile dobrze zrozumiałem trzeba by wypalić obraz ISO płyty Live CD skąd go wziąć?

http://fedoraproject.org

http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik#.C5.9Aci.C4.85gn.C4.85.C5.82em_obraz_ISO_i_co_dalej.3F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z aktualnym położeniem partycji na dysku jest taki, że są one nie wyrównane do granic sektorów fizycznie używanych na dzisiejszych dyskach, w skrócie jest to złe bo jak np system ma do zapisania jeden sektor to fizycznie, zapisze dwa, co nie muszę dodawać jest nie korzystne dla jego żywotności oraz wydajności.

Co do przeniesienia Linuxa na nową partycję to wystarczy tylko przekopiować pliki (rsync -aAXv --progress /z /do), zaktualizować fstab-a  i zainstalować od nowa gruba. Wszystko wykonujemy oczywiście z Live CD.

Jeżeli chodzi o partycję z Windowsem to można ją sklonować (ntfsclone) i potem ewentualnie dopasować jej rozmiar do nowej partycji (ntfsresize) ale żeby z tego odpalić Windowsa to będzie trzeba jeszcze zaktualizować sektor rozruchowy NTFS, który jest zapisany gdzieś na początku partycji, niestety tutaj żadnego narzędzia polecić nie mogę, gdyż jeszcze nigdy tego nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...