Skocz do zawartości

F20 64Bit, Uefi I Czysty Dysk (/boot/efi?) [Zakończone]


Amos

Rekomendowane odpowiedzi

Będę instalował F20 64bit na nowym kompie z czystym dyskiem.

Czytam teraz o UEFI oraz o ESP (/boot/efi) i już trochę zgłupiałem.

W Installation Guide[/] praktycznie nie ma mowy o ESP i polecają układ partycji: /boot, /, /swap.

W innych tekstach na wiki (fedoraproject.org) znowuż jest napisane, że ESP musi być.

Ale nigdzie nie ma mowy o tym, jak się ma /boot do /boot/efi.

 

Mam więc dwa pytania:

1) Czy powinienem podczas instalacji założyć partycję /boot/efi czy nie? Mogę to zrobić normalnie w instalatorze Fedory?

2) Jeśli założę partycję /boot/efi, to czy muszę jeszcze zakładać partycję /boot?

 

Ach, jeszcze jedna prośba przyszła mi do głowy - czy mógłby ktoś, kto ma nowy sprzęt i tylko Fedorę na nim (ewentualnie Fedorę i inne linuksy), wkleić swój układ partycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli masz kompa na (U)EFI, to instalator bez /boot/efi Cię nie przepuści. Inna sprawa, że instalator w Fedorze 20 jest(był?) nieco skopany i za cholerę nie chciał zobaczyć /boot/efi (tj. tworzył, podpinał, ale ostatecznie i tak widział partycji). Musiałem instalować F19 i robić upgrade do 20 :) Ale tak, możesz tego dokonać z poziomu instalatora.

 

2. Osobiście nie widzę sensu dla /boot jako osobnej partycji. Być może ma gdzieś to swoje zastosowanie, ale na domowym biurku raczej nie bardzo w mojej opinii :) /boot/efi musisz mieć i tak, ale reszta może śmiało siedzieć na /.

 

Partycji nie wkleję, gdyż aktualnie raczę się jeszcze testową wersją Windows 8.1 ze strony MS, więc nie podchodzę pod Twoje wymogi :) Ale mam tylko /, /boot/efi, /home i swap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, u mnie /boot/efi jest na drugim miejscu, od razu za /. Natomiast Win8 kołacze się gdzieś na końcówce dysku, i on również ma jakąś swoją partycję efi, więc raczej nie ma to znaczenia (choć słyszałem, że oba systemy mogą dzielić jedną partycję efi, lecz nie sprawdzałem nigdy).

 

PS: Byłbym wdzięczny, gdybyś w przypadku prób z instalacją od razu F20 dał znać, czy instalator przepuścił Cię i utworzył partycję efi po czym ją wykrył. Dwukrotnie siadałem do tematu i spędzałem przy tym ponad 20 minut aż wątpiłem w to, czy to instalator, czy to ja nie ogarniam nowej Anacondy :-) Instalator tworzył /boot/efi, podpinał gdzie trzeba, ale wychodząc z etapu partycjonowania i chcą kontynuować instalację - Anaconda nie chciała mnie przepuścić, gdyż zapominała o stworzonej przed chwilą partycji efi. Fedora 19 zadziałała od kopa, więc błąd gdzieś w instalce F20. Aż boję się, aby w 21 nie było powtórki :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu zainstalowałem i odpaliłem Fedorkę 20 64bit.

Niestety wygląda na to, że bootuje się ona w trybie legacy BIOS. Nie połapałem się w tych wszystkich opcjach (U)EFI, a z instrukcji wynika, że jest defaultowo ustawiony taki właśnie tryb bootowania. Nie wiem, dlaczego tak jest ustawione. :unsure:

W każdym razie przepraszam za rozczarowanie. Może przy Fedorce 21 spróbuję powalczyć z Secure Boot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...