Jump to content
Sign in to follow this  
Bawetta

Tworzenie Live_Cd F24 Alpha

Recommended Posts

Z racji tego, że zainstalowałam F24 alpha chciałam zrobić sobie obraz systemu wg przepisu z https://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_and_use_a_Live_CD

Wywaliło błąd:

livecd-creator --verbose --config=/root/anaconda_ks.cfg --fslabel=F24_180416 --cache =/var/cache/live
Kickstart file must be provided

I nie wiem o co w tym chodzi. :-(

Plik anaconda_ks.cfg mam w katalogu root a system-config-kickstart też tworzy pliki *.cfg przy czym jak próbowałam zrobić własny to wywalało masę błędów.

Pomocy!

• Upvote 1

W jakim sensie?

Póki co nie wywala żadnych błędów a poinstalowałam już sporo i dlatego chcę mieć możliwość odzyskania systemu w działającym punkcie gdyby coś zaczęło się krzaczyć bez potrzeby instalowania wszystkiego od zera.

A masz /root/anaconda_ks.cfg? Komunikat "Kickstart file must be provided" sugeruje, że nie ma tego pliku.

A masz /root/anaconda_ks.cfg? Komunikat "Kickstart file must be provided" sugeruje, że nie ma tego pliku.

dowcip polega na tym, że jest.

Też sugerowałem coś takiego w innym wątku (http://forum.fedora.pl/topic/27187-obraz-fedory/?p=169460), ale widać nie o to chodzi.

Właśnie nie o to. Chcę mieć coś w rodzaju własnego spinu.

A pokaż co Ty tak właściwie masz w tym pliku? Nazwa *_ks.cfg jakoś mi tak na oko nie pasuje. Wg mnie powinno być po prostu *.ks nie wiem czy to ma znaczenie, ale np. pliki konfiguracyjne yum/dnf muszą się nazywać *.repo, pliki w /etc/modprobe.d - *.conf. Może Kickstart musi mieć *.ks?

Tworzyłaś sama od nowa czy modyfikowałaś pliki *.ks z repo?

• Upvote 1

Guest

Zmień po prostu rozszerzenie.

Nie przyglądałem się nigdy bliżej tworzeniu livecd Fedory. Zajrzyj co plików *.ks dostępnych na przykład w tych pakietach - dostosuj, pozmieniaj, itd.:

[[email protected] ~]# dnf search spins
Ostatnio sprawdzono ważność metadanych: 0:08:00 temu w dniu Tue Apr 19 20:36:07 2016.
============================================================ N/S dopasowane: spins =============================================================
gap-pkg-spinsym.noarch : GAP package for Brauer tables of spin-symmetric groups
fedora-kickstarts.noarch : Official Fedora Spins
l10n-kickstarts.noarch : Localized kickstarts for localized spins
custom-kickstarts.noarch : Kickstart files for Custom Spins (not official)
spin-kickstarts.noarch : Kickstart files and templates for creating your own Fedora Spins
W odnośniku, którzy przywołałaś masz po prostu nazwa.ks:

https://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_and_use_a_Live_CD

Creating kickstart file kieruje tutaj - malutka broszurka :D

https://github.com/rhinstaller/pykickstart/blob/master/docs/kickstart-docs.rst#id87 .

sprawdziłem. Rozszerzenie nie ma znaczenia, *.cfg jest OK.

To jeszcze tylko - wybacz nieufność :) - pokaż

ls -l /root/anaconda_ks.cfg

Zrobiłem obraz z dostarczonego w paczce fedora-kickstarts pliku /usr/share/spin-kickstarts/fedora-live-xfce.ks (XFCE to mój ulubiony desktop, ale jest tam też kilkadziesiąt innych gotowców)

Na razie wygląda nieźle, ale jeszcze się instaluje.

Z tego co widzę w sieci jeśli z takiego gotowego pliku *.ks wyrzucisz wszystko co jest pomiędzy %packages a %end i wstawisz w to miejsce wynik poniższego polecenia z Twojego wypieszczonego systemu, to będzie miała to o co Ci chodzi

rpm  -qa --qf '%{NAME}\n'
Warto opierać się na tych gotowcach, bo mają dodatkowe pre- i postinstalacyjne skrypty.

[EDIT}

i jeszcze jedno.

Jeśli korzystałaś z jakichś repo poza standardowymi Fedory, to też trzeba je wrzucić do pliku kickstart. Prawie na początku pliku znajdziesz wpis w rodzaju "repo --name="rawhide" ..."

Ale najpierw musisz znaleźć swój plik ;)