Skocz do zawartości

Jak Zainstalować Windows Pod/obok Fc2


Ozjasz

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli kogoś załamię to trudno. Jestem początkującym użytkownikiem Linuksa. Przeszukałem pod Gogle i nie znalazłem rozwiązania mojego problemu. Wszędzie jest napisane jak zainstalować dwa OSy, gdy pierwszym jest Windows lub jak jest czysty twardziel.

Kupiłem noteboka z FC2 i na pewien nieokreślony czas muszę zainstalować Windowsa. Obok czy pod nieważne, aby jak najprościej.

 

Z góry dziękuję za okazaną życzliwość i jak najbardziej łopatologiczne wyjaśnienie

 

Ozjasz :lammer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uzywalem nigdy zadnych wirtualnych windowsow pod Linuxem, wiec w tej kwestii nie pomoge.

Natomiast wydaje mnie sie, ze wiem jak postawic winde obok (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Wedlug mnie nalezy to zrobic tak.

Co do pierwszego etapu nie jestem pewien jak wiec najlepiej zeby ktos mnie poprawil lub to przyblizyl.

Nalezy stworzyc druga partycje. Najlepszy bylby Partition Magic, ale nie znam nic takiego pod (_linuxa_ → Linuksa) ORT-chodzi o to zeby nie stracic (_linuxa_ → Linuksa) ORT. Na nowej partycji w normalny sposob zainstalowac winde.I tu wychodzi chyba na to,ze partycja windosowska powinna byc pierwszą na dysku

Teraz to co sam ostatnio robilem czyli odzyskanie GRUB'a.

Odpalic instalke fedory w trybie 'rescue' (linux rescue). Odnaleziony na dysku system plikow (_linuxa_ → Linuksa) ORT zostanie umieszczony w /mnt/sysimage. Nalezy przemontowac go z trybu 'ro' na tryb 'rw'. Aby to zrobic nalezy stworzyc w katalogu /etc plik fstab:

touch /etc/fstab

(pamietjmy,ze to wszystko sie dzieje w trybie rescue) z wpisem:

/dev/hdb2 /mnt/sysimage ext2 defaults 1 1

Linie konczyme ENTERem

Taki wpis wykonalem u siebie wiec hdb2 to jest partycja na ktorej jest linux(sprawdzic to mozna wpisujac 'mount' i podążając do linii z wpisem /mnt/sysimage),

ext2-system plikow, pewnie moze byc tez 'auto'.

Teraz przemontowujemy:

mount -t ext2 -n -o remount,rw /dev/hdb2

(dane znow z mojego przykladu).

Teraz mamy mozliwosc wyedytowania pliku konfiguracyjnego GRUB'a znajdujacego sie w /mnt/sysimage/boot/grub/

Najlepiej to zrobic przy pomocy Midnight Commandera(polecenie 'mc', edycja F3).

Przedstawie wyglad mojego (jest on standardowy w przypadku tych dwoch systemow):

 

default=0
timeout=10
splashimage=(hd1,1)/boot/grub/splash.xpm.gz
title Fedora Core
    root (hd1,1)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.5-1.358 ro root=LABEL=/ rhgb quiet
initrd /boot/initrd-2.6.5-1.358.img
title Windows 2000
    rootnoverify (hd0,0)
    chainloader +1

to co w tym kodzie na pewno sie zmieni to oznaczenia dyskow.

Jesli masz juz dzialajacego GRUBA to wystarczy dopisac to co dotyczy windowsa.

Zapis (hd0,0) oznacza: dysk pierszy,partycja pierwsza-w tym przypadku hda1,

natomiast (hd1,1) = hdb2.

Oczywisce zmienna moze byc nazwa jadra i pliku *.img.

Jedyne co pozostaje to wpisanie opcji

chroot /mnt/sysimage

orazumieszczenie GRUBa w Master Boot Recordzie

grub-install /dev/hda

Teraz reboot i przy starcie powinno sie uruchomic menu z wyborem systemu.

Jak wspomnialem nie jestem pewny co do wykonania pierwszej czesci operacji, natomiast postawienia GRUB'a jestem pewien poniewaz jestem z tym na świeżo :)

Mam nadzieje, ze to Ci troche pomoze.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby coś nie poszło mam trochę łatwiejszy sposób.

Najpierw w dosie (z dyskietki czy jak go wytrzaśnij, w XP nie ma :( chamstwo, to najlepszy system microsoft) wpisz:

fdisk /mbr

zanistaluj xp

po instalacji wsadź płyte od fedorki i w 3 uruchom linux rescue i jak się odpali wpisz:

chroot /mnt/sysimage

grub-install /dev/hda

exit

exit

powinno byc ok, nie robilem tego ale nieraz wykasowalem grub i powinno tu również zadziałać

UWAZAJ by nie namieszać nie skasować nic przy isntalacji XP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym co zauważyli mój problem i pomogli bardzo serdecznie dziękuję :)

Dzięki Wam poznałem metodę i już poradzę sobie. Czeka mie dłuuuuga droga z rozgryzieniem tego, ale nic tak nie mobilizuje jak nauka od końca i w ograniczonym czasie, gdyż poprzedniego kompa powinienem oddać już wczoraj.

 

Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkim zadowolenia z Fedorki

Ozjasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może się mylę, ale jeśli dobrze rozumiem to co napisał Ozajasz, to problem polega na tym, że Ozajasz ma linuksa a chce zainstalowac ZA linuksem windowsa.

Nie znam się na ostatnich wynalazkach z Redmont ale wg mnie to windy muszą być na pierwszej partycji pierwszego dysku, bo inaczej to się gubią.

 

Czyli żadna żonglerka grubem tylko co najwyżej ukrywanie partycji z linuksem i udawawanie, że ktoraś tam z kolei partycja na dysku jest pierwsza, żeby windy poczuły się wystarczające ważne ;)

 

Kto się na tym zna? Poprawcie jesli coś plączę?

Ozajasz: na której partycji i dysku masz tego linucha?

 

Pozdr,

W.

 

P.S. Z góry sorki, jeśli się powtarzam, ale mi czasem to forum jakoś świruje i nie udaje mi się wysłac moich postów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...