Jump to content

[SOLVED] Fedora 34 - fresh install - grub error po reboocie


Matush
 Share

Recommended Posts

Cześć, 

Mam pewien problem, ze świeżo postawioną Fedorą Workstation 34. Tuż po zakończeniu instalacji i rezygnacji z "kontynuacji testowania" wykonuję reboot i dostaję grub error jak by nie było partyji EFI. System instaluję na automatycznym partycjonowaniu. Sprawdziłem później na live pod gparted - mam partycję EFI.  Odnośnie sprzetu - płyta Asrock X570 Creator + ostatni stabilny BIOS. W płytę są wpięte dwa dyski NVME - Corsair VPN4100. WIndows 10 miał być na jednym a na drugim Fedora. Windows 10 z obu dysków startuje. Próbowałem wykonać instalację z wyłączonym secure bootem, CSM i Fastbootem też. Nadal jest to samo. Próbowałem naprawić partycję EFI przez Boot-repair, ale dostaje bląd - "Locked NVRam". Zrobiłem reset CMOS i wykonałem ponowną instalację - dalej to samo. NIe bardzo rozumiem co może być tego powodem.

Czy ktoś mógłby pomóc?

Będę wdzięczny! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cześć,

Oczywiście. Próbowałem. Grub rescue. Trochę zaczyna mnie to niepokoić. Kwestie faulty  sprzętu raczej wykluczam -nowe, wyjęte z pudełka dopiero co. Sprawdziłem mem testem pamięci, odczytałem Smart z dysków, temperatury ok, napięcia na zasilaczu także. Zastanawiam się czy to nie jest jakaś kwestia konfiguracji PCIE - np kiedyś platforma x299 wymagała wyłączenia dwóch kanałów Sata by drugi dysk był bootowalny (w moim przypadku oba są widoczne i bootowalne bo uruchamiałem z nich Windows 10), ale przejrzałem instrukcje od płyty i nic nie znalazłem.

EDIT:

Bingo! 

Faktycznie, kwestia PCie. Odłączylem dyski magnetyczne i wyjąłem drugi dysk mvme i sprawdzałem porty. W ostatni slot x16 miałem wpięta kartę dźwiękową. Po przeniesieniu jej na PCie X4  drugi dysk mvme stał się bootowalny dla Fedory. Nie rozumiem jedynie, dlaczego z obu dysków mógł wystartować Windows 10 ale Linux już nie.

@slabypingwin - dzięki za podpowiedź odnośnie dysków.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...