Skocz do zawartości

EuroLinux na tle rynku - webinar (8.09.2021)


Jonshu

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Jonshu napisał:

ciekaw jestem Waszej opinii...

Ogólnie tabelka jak tabelka, nie ma większych zastrzeżeń, ale... zawsze jest jakieś ale :)

EuroLinux już od jakiegoś czasu chwali się możliwością przebudowania systemu, jednak nie bardzo się chwali na czym ma to polegać i jaką dla mnie ma to wartość, bo jeżeli ma to polegać na przebudowie pakietu src.rpm to inne dystrybucje też to oferują.

Chwali się również "Publicznym BuildRootem", pytanie gdzie go mogę znaleźć, i do czego ma mi się on przydać.

"Repozytorium Baterii" - naprawdę musiałem poszukać co autor miał na myśli.

Wyszukać pakiety źródłowe (*.src.rpm) to jest prawdziwa sztuka, mimo zapowiedzi źródła pakietów nadal nie są dostępne na GitHubie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko!

Jestem jedną z osób robiąca to distro.

Publiczny buildroot - jest dostępny w mocku i jego configach. Co istotne nie wyrzucamy pakietów `-devel`. Na listach mailingowych CentOS'a do teraz są na ten temat dyskusję, które bardzo dobrze nakreślają całą sprawę. Pakiety dostępne w naszym publicznym pełnym buildrootcie (btw. jako jedyni udostępniamy też buildroot dla i686) są potrzebne np. do budowania EPEL'a. Jeśli zaś o EPEL chodzi to mamy pewien pomysł jak go "delikatnie" ulepszyć. Więcej informacji pewnie w grudniu ;).

Wiem, że *src.rpm nie są łatwo znajdowane - obiecuję, że w przyszłym tygodniu uruchomimy `vault.cdn.euro-linux.com` gdzie będą one dostępne. Szeroka informacja o tym poleci przy wydaniu 8.5 GA dla ARM <planowane ok 2 tygodnie po 8.5 dla x86_64> lub jeśli się zmieścimy to w poniedziałkowym wydaniu 8.5.

Jeśli chodzi o przebudowanie pakietów src.rpm to wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Wiele pakietów wymaga odpowiednich wersji (czasem bardzo starych), budowanie modułów jest kosmosem (budowanie wymaga ustawiania milionów makr, tworzeniu definicji modułu i kilku pośrednich kroków) i nikt tego nie oferuje, tym bardziej nikt nie oferuję tego by wersje były 1 do 1 za RHEL. Na dodatek out-of-box da się przebudować tylko wycinek dystrybucji (potrzebne baterie). Przy okazji 8.5 i przebudowywania systemów u klientów z źródeł wyszło całkiem wiele nowych kwiatków (łącznie z tym że święta Państwowe i urlopy kluczowych osób u klientów opóźniają nam wydania - tutaj zmieniamy politykę by nowe wersje były wypuszczane szybciej, a przebudowanie u zewnętrznych organizacji było asynchroniczne).

Dziękuje za zaangażowanie i informację zwrotną - pozwala nam ona stać się lepszymi ludźmi i w efekcie też lepszą organizacją.

Alex

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AlexBaranowski napisał:

Publiczny buildroot - jest dostępny w mocku i jego configach.

Ok. Teraz wszystko jasne, Przydałoby się taką informacje umieścić na stronie, a najlepiej z przykładami. A jeżeliby były dostępne konfiguracje dla nowszych rodzin cpu (v3, v4) to już w ogóle był by wypas.

4 godziny temu, AlexBaranowski napisał:

Wiem, że *src.rpm nie są łatwo znajdowane - obiecuję, że w przyszłym tygodniu uruchomimy `vault.cdn.euro-linux.com` gdzie będą one dostępne.

Ok.

 

4 godziny temu, AlexBaranowski napisał:

Jeśli chodzi o przebudowanie pakietów src.rpm to wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Wiele pakietów wymaga odpowiednich wersji (czasem bardzo starych), budowanie modułów jest kosmosem

Nie jest tak, źle mock/rpmbuild załatwia sprawę (dla pakietów nie dostępnych w dystrybucji, trzeba było u ile dobrze pamiętam dodać repo do mocka) , nawet na COPRze można bez problemu dla CentOSa budować pakiety. Co do modułów to się nie wypowiem, w każdym razie na Fedorze wystarczy polecenie fedpkg module-build-local, ale wiadomo Fedora to nie RHEL.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jonshu changed the title to EuroLinux na tle rynku - webinar (8.09.2021)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...