Skocz do zawartości

Problem z wifi na różnych linuksach .


Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu zaczął się inny problem z wifi na laptopie ;
na windows łączy bez problemu a n a linuksach ; najpierw AV LINUX MX21 , który jest klonem debiana a w tej chwili na MANJARO - stara się nawiązać połączenie a po chwili je zrywa
i  znów na ikonce sieci kręci się kółko . Jeszcze godzinę temu na tym klonie debiana a teraz
na manjaro  , po wydaniu w konsoli polecenia ; ping 192.168.1.1 odpowiada że sieć jest niedostępna. Dlatego tego posta muszę pisać z poziomu win 11 ....
Zmiana routera z tplink 3631 na Funbox2 nie poprawiła sytuacji ....
Czy może być tak że karta wifi RTL8821CE psuje się na linuksie a nie psuje się na windows 11 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza zmiana routera? Zakładam, że ten router ma access pointa wifi i to przez niego się łączysz? Czy na pewno wszystko co odbiera karta wifi pochodzi z tego routera/AP? A może tam jest coś dalej? DHCP?

Pozdrawiam

Radek Głębicki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Radku , u mnie jest zawsze 1 router  , bez accespointa .

tylko gdy jeszcze kilka lat temu dostałem  do neostrady Livebox2 to ze względu na słaby zasięg wifi tego urządzenia -

kupiłem własny router adsl - TPLINK  3631 . Ma on 2 antenki , więc jego zasięg jest lepszy niż livebox2 .

Ale 2 lata temu zmienili mi livebox2 na Funbox2 . To cudo od orange też ma tylko  wewnętrzną antenkę wifi  ,

ale działa on zarówno w zakresie 2,4 jak i 5 GHZ . A router tplink-a ma tylko stary zakres 2,4 ghz .

Więc teraz używam najczęścien funbox2 a tplink jest takim tylko urządzen iem zapasowym .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winny może być dual boot, przynajmniej tak wynika z tego wpisu.  Choć z drugiej strony to na github owego modułu jest wzmianka o problemach w  oryginalnym module jądra w wersji >=5.9 i próbach jego obejścia. Jednak ten moduł (tomaspinho) jest nieoficjalny, aby go załadować należało by wyłączyć Secure Boot. Wypadało by przeczytać wnikliwie plik README przed instalacją, port LAN posiadasz ? Czasami tak jest z modułami Realtek że nie działają prawidłowo. 

Powodzenia!

To co teraz napiszę może wydawać się zbyt prozaiczne, ale być może zbyt szybo przełączasz się z Okien na Linuksa, po prostu przed uruchomieniem powinieneś odczekać jakieś 3-4 minuty. Brzmi banalnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności to masz router z access pointem. AP jest wbudowany. Są routery bez AP i wtedy można dokupić AP i podłączyć do routera za pomocą kabla ethernet. Także mogą być routery bez switcha, więc wtedy trzeba nawet switcha podłączyć i przez switcha dopiero AP.

Dla testów pozmieniaj kanał wifi, a może typ szyfrowania. Generalnie poprzestawiaj ustawienia tego AP w routerze. Dodatkowo moje pytanie było o serwer DHCP. Czy jest on aktywny w tym routerze i czy to on odpowiada za przydzielania adresów IP. Może adresy IP są przydzielana z "zewnątrz".

Pozdrawiam

Radek Głębicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W routerze funbox2 u mnie wszystko idfzie z Automatu .

DHCP jest włączone cały czas ,

Wczoraj  zauważyłem że na manjaro wifi w zakresie 5 GHZ działa prawie tak samo dobrze jak na wingrozie 11.

W zakresie 2,4 GHZ jest na linuksie słabiej .

Gdy uruchomiłem live Lubuntu - wynik speedtestu był na min 4-ktotnie gorszy niż na winshicie  11.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...