Skocz do zawartości

Obsługa szybkości wentylatorów MSI


lasotaa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zakupiłem laptopa MSI GS66 12UGS okazało się, że przy przeglądaniu internetu, dokumentów i temp około 38sC wiatraki chodzą z prędkością min 2200-2700RPM- tak zapewnia oprogramowanie układowe MSI.
Znalazłem projekt https://github.com/YoyPa/isw który radzi sobie z tym problemem (niedoskonale, ale jest lepiej).

Natrafiłem na problem, że nie mogę wykonać: ec_sys.write_support=1 (czy przez modprobe ) oraz nie mogę wykonać dump'a bo nie znalazł pliku ec/ec0 itd.

Wcześniej miałem Ubuntu i to działało.

Przeczytałem na forach że Fedora od v33 ma zablokowany KERNEL EC DEBUG i dlatego to nie zadziała. 

Mam Kernel 5.17  i Wyłączony Secure Boot.

Pytania: Jak mogę to odblokować?  Czy Kernel lub Fedora mają w planach dodanie rozwiązań wbudowanego dla laptopów MSI. 

Dziękuję i pozdrawiam.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lasotaa napisał:

Przeczytałem na forach że Fedora od v33 ma zablokowany KERNEL EC DEBUG i dlatego to nie zadziała. 

Generalnie wszystkie opcje kernela związane z debugowaniem są dostępne w kernelach debug

Musisz je zainstalować poleceniem

dnf install kernel-debug

i z tego kernela zabootować maszynę. Moduł ec_sys znajduje się w pakiecie kernel-debug-core

4 godziny temu, lasotaa napisał:

Mam Kernel 5.17 

A jaka Fedora bo w F35 aktualnie jeszcze nie ma 5.17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety chyba nic z tego nie będzie ponieważ, jak zainstalowałem i uruchomiłem Fedora35 + Kernel 5.17 + debug to nie mogłem zainstalować poprawnie sterowników Nvidia. Próbowałem również tak zrobić na Fedora 36 1.4 Beta tzn. Na F36 + Kernel 5.17 zainstalowałem starowinki Nvidia ale nie włączyłem EC, a na F35 + Kernel 5.17 + debug włączyłem EC, ale nie zainstalowałem sterowników Nvidia.  Chyba poczekam jak Fedora wyda oficjalnie Kernel 5.17 na 35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...