Skocz do zawartości

Problem w spinie Cinnamon.


Banditos

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Banditos napisał:

Wywala mi błąd gnome ale ogólnie nie korzystam z Gnome.

Nieprawda, ten błąd nie jest powiązany z Gnome.

Możesz nie korzystać z Gnome, ale możesz korzystać z jego bibliotek. Wbrew pozorom sporo aplikacji z nich korzysta, zwłaszcza tych opartych o GTK (na dobrą sprawę GTK również można uznać za część Gnome, bo jest rozwijane pod ich szyldem)

`xdg-desktop-portal-gtk` i pozostałe portale to rzeczy odstarczane przez zespół Flatpaka. I też nie oznacza, że musisz korzystać z Flatpaka. Popularny scenariusz to udostępnianie ekranu na Waylandzie – tutaj portal (wraz z pipewire) jest niezbędny aby to zadziałało https://github.com/flatpak/xdg-desktop-portal

Co do samego błędu dobrze by było abyś podał szerszy kontekst – jakiej aplikacji to dotyczy, dodatkowe logi itp. bo sam ten pojedynczy komunikat nie mówi nic pożytecznego poza tym, że wystąpił błąd i aplikacja zaliczyła crasha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomcio napisał:

Nieprawda, ten błąd nie jest powiązany z Gnome.

Możesz nie korzystać z Gnome, ale możesz korzystać z jego bibliotek. Wbrew pozorom sporo aplikacji z nich korzysta, zwłaszcza tych opartych o GTK (na dobrą sprawę GTK również można uznać za część Gnome, bo jest rozwijane pod ich szyldem)

`xdg-desktop-portal-gtk` i pozostałe portale to rzeczy odstarczane przez zespół Flatpaka. I też nie oznacza, że musisz korzystać z Flatpaka. Popularny scenariusz to udostępnianie ekranu na Waylandzie – tutaj portal (wraz z pipewire) jest niezbędny aby to zadziałało https://github.com/flatpak/xdg-desktop-portal

Co do samego błędu dobrze by było abyś podał szerszy kontekst – jakiej aplikacji to dotyczy, dodatkowe logi itp. bo sam ten pojedynczy komunikat nie mówi nic pożytecznego poza tym, że wystąpił błąd i aplikacja zaliczyła crasha.

Czytałem na Fedora angielskiej stronie że ten błąd występuję w spinach ale nie na głównej dystrybucji Fedorki  Workstation, która jest oparta na  Gnome. Dodatkowo jest to też związane z polkit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Banditos napisał:

Czytałem na Fedora angielskiej stronie że ten błąd występuję w spinach ale nie na głównej dystrybucji Fedorki  Workstation, która jest oparta na  Gnome. Dodatkowo jest to też związane z polkit.

Fajnie, ale nadal nie przekazałeś żadnych istotnych szczegółów. A jak próbuję znaleźć "xdg-desktop-portal-gtk killed by SIGSEGV" na angielskim forum Fedory to nic nie znajduję. Chyba nie chcesz aby ci pomóc, skoro tak utrudniasz sprawę :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomcio napisał:

Fajnie, ale nadal nie przekazałeś żadnych istotnych szczegółów. A jak próbuję znaleźć "xdg-desktop-portal-gtk killed by SIGSEGV" na angielskim forum Fedory to nic nie znajduję. Chyba nie chcesz aby ci pomóc, skoro tak utrudniasz sprawę :P 

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1901425

https://github.com/flatpak/xdg-desktop-portal

https://discussion.fedoraproject.org/t/issues-with-telegram-desktop-app-with-f38-extremely-slow-to-start/80148/12

Problem dotyczy podobno jak ma się 2 zainstalowane. 

 xdg-desktop-portal-gnome

 xdg-desktop-portal-gtk

Jednak w Cinamonie nie mam zainstalowane gnome ale podobno to można obejść jakoś. 

Próbowałem to mask ale się nie da bo nie istnieję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy i ostatni link to de facto kompletnie różne problemy, nie mają ze sobą nic wspólnego. A w środkowym po prostu zalinkowałeś do repozytorium, a nie do konkretnego problemu -_-

Ostatni link to w miarę aktualna sprawa, więc na tym się skupię. W Manjaro też to występuje – i to nie jest kwestia obecności obu pakietów w systemie. Recepta jest banalnie prosta – jeśli nie używasz Gnome (a z tego co pisałeś to nie używasz) to po prostu usuń xdg-desktop-portal-gnome i zainstaluj xdg-desktop-portal-gtk – powinno się dać to zrobić bez problemu, a jeśli się nie da to albo masz zainstalowane Gnome albo Fedora ma gdzieś skopane zależności. xdg-desktop-portal-gnome ma jakiegoś buga, który sprawia, że aplikacje poza Gnome uruchamiają się całe wieki.

Godzinę temu, Banditos napisał:

Próbowałem to mask ale się nie da bo nie istnieję.

Nie zadziałało zapewne dlatego, że te usługi działają w przestrzeni użytkownika, a nie w globalnej. systemctl status --user xdg-desktop-portal-gnome.service bez sudo. Albo nie masz tego zainstalowanego – tylko tu znowu wracamy do punktu wyjścia, bo nadal nie przekazałeś żadnych istotnych informacji, zwłaszcza logów jakie występują u ciebie, a nie u innych (ta jedna linijka z komunikatem błędu, zapewne jeszcze przetworzona przez ciebie, to zdecydowanie za mało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomcio napisał:

Pierwszy i ostatni link to de facto kompletnie różne problemy, nie mają ze sobą nic wspólnego. A w środkowym po prostu zalinkowałeś do repozytorium, a nie do konkretnego problemu -_-

Ostatni link to w miarę aktualna sprawa, więc na tym się skupię. W Manjaro też to występuje – i to nie jest kwestia obecności obu pakietów w systemie. Recepta jest banalnie prosta – jeśli nie używasz Gnome (a z tego co pisałeś to nie używasz) to po prostu usuń xdg-desktop-portal-gnome i zainstaluj xdg-desktop-portal-gtk – powinno się dać to zrobić bez problemu, a jeśli się nie da to albo masz zainstalowane Gnome albo Fedora ma gdzieś skopane zależności. xdg-desktop-portal-gnome ma jakiegoś buga, który sprawia, że aplikacje poza Gnome uruchamiają się całe wieki.

Nie zadziałało zapewne dlatego, że te usługi działają w przestrzeni użytkownika, a nie w globalnej. systemctl status --user xdg-desktop-portal-gnome.service bez sudo. Albo nie masz tego zainstalowanego – tylko tu znowu wracamy do punktu wyjścia, bo nadal nie przekazałeś żadnych istotnych informacji, zwłaszcza logów jakie występują u ciebie, a nie u innych (ta jedna linijka z komunikatem błędu, zapewne jeszcze przetworzona przez ciebie, to zdecydowanie za mało)

Tą komendę którą wpisałem, którą podałeś jest odpowiedź.

Unit xdg-desktop-portal-gnome.service could not be found.

Nie zadziałało zapewne dlatego, że te usługi działają w przestrzeni użytkownika, a nie w globalnej - Prawda

https://www.reddit.com/r/hyprland/comments/12v53hh/remove_incompatiple_xdg_desktop_portal/

Rozumiem że to miałeś na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=2176759

https://gitlab.gnome.org/GNOME/xdg-desktop-portal-gnome/-/issues/74

Tutaj chyba podobny problem.

W terminalu wpisałem journalctl i nie pokazał mi żadnych problemów jak na razie.

Możliwe że powodowała to jakaś aplikacja, która korzystała z flatpaka.

Flatpak działa w piaskownicy i nie zawsze to co instaluję musi być zgodne z systemem operacyjnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Banditos napisał:

Tutaj chyba podobny problem.

Nie. Sam sobie odpowiedziałeś:

Godzinę temu, Banditos napisał:

Tą komendę którą wpisałem, którą podałeś jest odpowiedź.

Unit xdg-desktop-portal-gnome.service could not be found.

Nie masz zainstalowanego xdg-desktop-portal-gnome, więc ten problem cię nie dotyczy. Czytaj ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomcio napisał:

No jeśli to jest cały problem i pierwsze dwa screeny mają jakieś powiązanie z trzecim to de facto masz jasno napisane co należy zrobić aby się go pozbyć.

Dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemów @tomcio

Przesiadłem się z ubuntu mint, na fedorę ze względu na nowsze pakiety.

Uczę się mam Fedorę na nowym komputerze od niedawna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...