Skocz do zawartości

EuroLinux vs Fedora dla niezaawansowanego użytkownika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem od wielu lat niezaawansowanym użytkownikiem Linuksa. Zaczynałem na Ubuntu i Mincie. Teraz mam Fedorę, ale podoba mi się EuroLinux. Nie zagłębiam się w system jak posiadacze np. Archa. Fedorę umiem skonfigurować i pracować na niej. Czy EL da się również tak ujarzmić? Czy można mieć wszystkie te same programy czy znacznie mniej? System jak jest w miarę konfigurowalny to raz zrobię i okej. Tylko co by miało być gwoździem do trumny? Kodeki audio, wideo, sterowniki? Różnice i podobieństwa. A jeśli by było dużo mniej programów niż na fedorze to czy można podpiąć oficjalne repozytoria fedory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Red Hat Linux jest forkiem Fedory, a Euro Linux jest klonem Red Hata. Pomijając chmurowe bajery, sposób wsparcia i Hybrid Cloud Console w Red Hacie, to wszystko jest prawie tym samym. Zainstaluj, co tam ci się podoba i baw się dobrze.

Jeżeli krótki cykl wydań wersji Fedory ci nie odpowiada, to wypróbuj Euro w wersji 9, ale mieunz tyłu głowy, że to Fedora 40 będzie zforkowana jako Red Hat 10. Możesz więc zacząć od Fedory, potem zmienić dystrybucję na CentOSa Stream 10 i kiedyś tam na Euro. I co, że trzy razy zmieniasz dystrybucję? Będziesz miał te same wersje Pythona, PHP, Javy, Kernela, libssl, zliba i generalnie wszystkiego przez cały ten czas. To dziwne, ale to właśnie daje najdłuższe wsparcie na Linuksie, jakie teraz w ogóle jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiety z Fedory trafiają do Red Hata, ale nie wszystkie. Są jednak zapaleńcy związani z repozytoriami EPEL oraz Copr, którzy przebudowują pakiety z Fedory dla Red Hata. Epela nawet duże organizacje używają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś instaluje Redhata, albo dowolnego klona, to idea jest taka, ze zwykle wie, co robi. A nawet, jeżeli nie, to doczyta w jego dokumentacji. Poza Oracle Linuksem, który od Red Hata trochę się różni, dokumentacja klonów, a nawet i CentOSa, jest pisana bardzo pobieżnie.

Tutaj się właśnie przydaje konto na redhat.com - https://access.redhat.com/solutions/23993

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki poniższej instrukcji mogę używać sudo.

Aby dodać użytkownika do sudoers w EuroLinux, wykonaj następujące kroki:

   1. Otwórz terminal.

   2. Zaloguj się jako root za pomocą polecenia su -.

   3. Otwórz plik sudoers za pomocą edytora visudo wpisując visudo. Plik sudoers jest odpowiedzialny za definiowanie, którzy użytkownicy mogą uruchamiać polecenia jako root.

   4. Przewiń do sekcji oznaczonej jako User privilege specification.

   5. Dodaj nową linię na końcu tej sekcji, podobną do tej dla roota, ale zamiast root wpisz nazwę użytkownika, którego chcesz dodać. Powinno to wyglądać tak: username ALL=(ALL:ALL) ALL, gdzie username to nazwa użytkownika, którego chcesz dodać.

   6. Zapisz i zamknij plik sudoers. W edytorze visudo możesz to zrobić naciskając Ctrl+X, a następnie Y i Enter.

   7. Teraz użytkownik powinien mieć uprawnienia sudo. Możesz to sprawdzić, próbując uruchomić polecenie z sudo jako ten użytkownik.

Jeśli nie możesz edytować pliku sudoers za pomocą visudo, to prawdopodobnie dlatego, że edytor vi, który jest domyślnym edytorem dla visudo, jest w trybie tylko do odczytu. Oto, jak możesz to naprawić:

   1. Po otwarciu visudo, naciśnij i na klawiaturze, aby przejść do trybu insert. Teraz powinieneś być w stanie edytować plik.

   2. Po wprowadzeniu zmian, naciśnij Esc na klawiaturze, aby wyjść z trybu insert.

   3. Następnie wpisz :wq i naciśnij Enter, aby zapisać zmiany i wyjść z edytora.

Jeśli ktoś chciałby wcześniej zaktualizować EL to trzeba:
 

$ su
Podać hasło
$ dnf update

Ale połamałem zęby na dodawaniu dysków NTFS. Chciałbym dodać dowolną ilość dysków, bo w przyszłości może być ich więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...