Skocz do zawartości

Jak zmienić rozdzielczość po instalacji systemu.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

ok, mi sie udało :) ale po kolei:

w XF86C... juz wczesniej wpisalem parametry mojego monitora (fedora (mandrake tez) maja domyslnie inne parametry pod ta sama nazwa !), ktore są rozne od faktycznych, zredagowalem recznie.

 

kalkulatory modeline w moim przypadku nie dzialaja, po wygenerowaniu kodu i wklepaniu do XF86Config pojawial sie obraz ale zielony, na 3/4 ekranu, jakies badziewne odswiezanie ...

xvidtune - kicha, zarowno w mandraku jak i fedora, ustawianie niemozliwe, gdy juz dochodzilem do odswiezania ktore by mi odpowiadalo, albo sie obraz mienil wieloma kolorami, albo znikal kursor myszki, bawilem sie tym baaardzo dlugo ale nie ustawilem nic ciekawego

 

pomoglo: wyszukiwalem na googlach: "modeline, 1152x864, 100Hz, Adi", adi to producent mojego monitora. Z posrod wielu stron, na ktorych znajdywalem przyklady konfiguracji pliku XF86C..., kopiowalem modeline i wklejalem do mojego XF86C..., az wreszcie ! udalo sie :) mam 100 Hz :)

 

heh... teraz inne problemy czekaja: karta tv, mp3, instalowanie nowych programow ...

 

luka -> tez nie mialem modeline w tym pliku ale jak dopisalem odpalaly sie X (w roznej rozdzielczosci i odswiezaniu poki nie znalazlem odpowiedniego kodu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do karty TV, to da się zrobić, sporo mącenia, modprob'y itp. Poszukaj na google, a znajdziesz dobrą hałturę. Ważne jest by uważać na kryształ jaki masz na karcie. Ja nad swoją siedziałem dłuuugo, podłamałem się już nieco po kolejnym zestawie polceń. Zrobiłem reboot'a i "nagle" mi zadziałało ;) Mp3 - z dziwnych względów licencyjnych nie ma bibliteki do XMMS'a w dystrybucji, ale jest do ściągnięcia z sieci i wszystko będzie grało - j.w. poszukaj na google - xmms mp3 fedora, albo coś w tym guście.

A i tak najwięcej zabawy jest przy instalowaniu nowych programów - np. AdobePhotoshopa (wer. świndozowa pod wine'em :>)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do karty TV, to da się zrobić, sporo mącenia, modprob'y itp. Poszukaj na google, a znajdziesz dobrą hałturę. Ważne jest by uważać na kryształ jaki masz na karcie. Ja nad swoją siedziałem dłuuugo, podłamałem się już nieco po kolejnym zestawie polceń. Zrobiłem reboot'a i \"nagle\" mi zadziałało ;)[...]

 

o karcie TV już koledzę wstępnie wspomniałem -- i nie ma aż tak duż roboty ;) -- chyba ze to jakiś baaaardzo egzotyczny model//

 

[...] Mp3 - z dziwnych względów licencyjnych nie ma bibliteki do XMMS'a w dystrybucji, ale jest do ściągnięcia z sieci i wszystko będzie grało - j.w. poszukaj na google - xmms mp3 fedora, albo coś w tym guście.

[...]

 

a to jeszcze mniej ... apt ---> i .... vłala :D

[...]

A i tak najwięcej zabawy jest przy instalowaniu nowych programów - np. AdobePhotoshopa (wer. świndozowa pod wine'em :>)

:shock: :shock: :shock:

chcesz photoshopa odpalić pod linem??? :shock:

...powodzenia,,, :D

 

--

ale jak nawet --- to po co??

a gimp?

(ja już rozumiem że komuś może brakować corela ... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

dzisiaj wlasnie znalazlem rozwiazanie :lol: ,po dlugiej przerwie,moze komus sie to przyda

1. z terminala uruchamiamy xvidtune funkcja show

2. to nam pokazuje linie MODELINE, ktorej w wersjii fedora core w pliku /etc/X111/XF86Config nie ma,trzeba bedzie ja dadac w sekcji "monitor" ale zmodyfikowana

3. moze ona wygladac tak :

"800x600" 79.35 800 832 896 1048 600 601 604 631 +hsync +vsync

interesuja nas tlyko liczby pierwsza,piata i ostatnia, czyli 79.35,1048 i 631 w tym przypadku

4.tutaj mam juz ustawione odswierzanie na 120Hz,oto maly wzorek:

79,35 = (1048*631*120)/1000000

o tym jakie bedziemy mieli odswierzanie decyduje pierwsza liczba, jak chcemy miec 100Hz to mnozymy przez 100 a nie 120

5.zastepujemy pierwsz liczbe nowa i tile,dodajmy MODELINE i koniec,reboot,zrobione 8)

cala linia u mnie dodana to :

Modeline "800x600" 79.35 800 832 896 1048 600 601 604 631 +hsync +vsync

 

Powyzszy link "marcyra" do wymodelowania linii u mnie nie dzialal

Wszsytko na ten temat na tej stronce: http://nawojka.ds.uj.edu.pl/~sir_kat/linux...fresh_rate.html

poprostu nie moze nie dzialac :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

ja mam ciągle problem z...

---

Ustawiam sobie 100 Hz (1024x768) i zawsze cholera z jednej strony (lewej) mam troszkę zaokrąglony brzeg ... tak mnie to zniechęca -- że wracam do odświeżania 85 Hz :)

 

W sumie co bym nie zrobił jest to samo :/ ... nie wiem moze ktoś się zetknął z takim problemem i się z nim uporał ... :)

---

*monitor ---> Samsung SyncMaster 755dfx

*rozdzielczość --> 1024x768

*przy 100 Hz 'wizja' ok za wyjątkiem zaokrąglonych rogach po lewej stronie...

 

:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gnomie. Menu->Preferencje->Rozdzielczość ekranu. Można tam też ustawić odświeżanie.

no tak ale tam są tylko standardy :/ i żeby sobie "podciągnąc " parametry trzeba niestety (albo stety ;) )pogrzebać w XF86Config. Ale jak na początek to jest to fakt - pierwsze właściwe miejsce do odwiedzenia.

Ja ma ciąglę te cholerne zaokrąglone rogi ekranu przy odświeżaniu 100 Hz.

Nie macie takich problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...