Skocz do zawartości

Instalacja Bsd


spyro

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam zamiar zainstalować sobie FreeBSD lub OpenBSD i mam kilka pytań z tym związanych:

1.czy FreeBSD lub OpenBSD (napiszcie który według was jest lepszy) mają polski interfeis

2.czy instalacja i konfiguracja sprawia jakieś większe problemy

3.czy można do niego instalować paczki np. z Fedory

4.czy jest bezpieczniejszy od innych (_linuks_ → Linux) ORTów

5.czy fedora będzie czytać system plików BSD

6.jak będe miał takie rozmieszczenie partycji to czy wszystko będzie działać

7.jeśli BSD ma swapa to czy musze robić osobną partycje na niego czy może być swap fedory

 

windows - 9 GB

Fedora - 8 GB

swap - 500 MB

zamierzany BSD - 5 GB

moje pliki - 14 GB

 

i narazie to chyba tyle

jak coś jeszcze wymyśle to napisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar zainstalować sobie FreeBSD lub OpenBSD i mam kilka pytań z tym związanych:

ech, to forum Fedora Core , czasami robi sie wyjatki, ale nalezy szukac konkretnych odpowiedzi na pytania w odpowiednich miejscach

http://www.freebsd.hello.pl/files/index.php i http://www.openbsd.org/pl/

 

1.czy FreeBSD lub OpenBSD (napiszcie który według was jest lepszy) mają polski interfeJs

looknij w FAQu[PL] na stronie w linku ktory podalem

2.czy instalacja i konfiguracja sprawia jakieś większe problemy

owszem, sprawia. Takie pytanie cie satysfakcjonuje?

3.czy można do niego instalować paczki np. z Fedory

jezeli zadajesz tego typu pytania to smiem twierdzic ze *BSD (a juz w szczegolnosci OpenBSD) NIE JEST DLA CIEBIE!

4.czy jest bezpieczniejszy od innych (_linuks_ → Linux) ORTów

tak, w szczegolnosci OpenBSD

5.czy fedora będzie czytać system plików BSD

sprawdz w FAQu na tamtej stronie

 

 

o ogolnie uderzaj do zrodla. Tam gdzie sa wiadomosci/informacje/handbooki. Nie ma sensu zadawac na tym forum pytan bo maly % uzytkownikow fedora.pl zna *BSD w stopniu wiekszym niz "ze slyszenia"

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.czy FreeBSD lub OpenBSD (napiszcie który według was jest lepszy) mają polski interfeis

A chyba miałem icewm'a po polsku, ale nawet dokładnie nie pamiętam, gdyż nie przywiązuje w nim wagi do języka. A który lepszy, to nie wiem, bo używałem tylko jednego z nich.

2.czy instalacja i konfiguracja sprawia jakieś większe problemy

Instalacja jest IMO lekko mówiąc banalna (mówie o FreeBSD), z konfiguracją jest już trochę gorzej -> przyzwyzajenia z linuksa. Tam to się troszke różni.

3.czy można do niego instalować paczki np. z Fedory

Nie. Tam instalujesz jakieś tam jego paczki poprzez pkg_add albo z portów kompilujesz.

4.czy jest bezpieczniejszy od innych (_linuks_ → Linux) ORTów

Ponoć tak. Zresztą BSD'ki się do (_linuks_ → Linux) ORTów nie zaliczają.

5.czy fedora będzie czytać system plików BSD

Mi się nie udało dostać na niego spod linuksa... Ale nie wykluczam, że jest to możliwe, tylko mi się juz nie chciało/nie umiałem. Zresztą podobnie z dzwiękiem -> jak przejrzałem w necie opis, jak taki uruchomić, to zwątpiłem ;)

7.jeśli BSD ma swapa to czy musze robić osobną partycje na niego czy może być swap fedory

Wymaga swapa, ale tego z Fedory nie użyjesz. Musisz stworzyć jeszcze jeden na obszarze slice.

6.jak będe miał takie rozmieszczenie partycji to czy wszystko będzie działać

Chyba powinno być dobrze. Pamiętaj tylko, że slice wymaga, aby była założona na partycji podstawowej, nie to, co (_linuks_ → Linux) ORT.

 

Ja tam zresztą nie za długo zabawiłem w tym systemie, gdyż taka kompilacja progsów z paczek trwa na moim kompie stanowczo zbyt długo (kadu kompilowałem godzine, a kumpel 10 minut :blink: ). Dlatego chwilowo zarzuciłem zabawy z nim. Może za pół roku wróce do niego, jak się doczekam tego P4 wreszcie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki za odpowiedzi

i po waszych postach wywnioskowałem że jestem jeszcze zamało zaawansowanym userem aby sie brać za ten system (może se instalne slackware) a tak przy okazji że sie jeszcze zapytam czyjakbym zainstalował innego Linuksa (wtedy bym miał dwa) to czy musze robić osobne swapy jak w przypadku *BSD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tylko zapytam jak sie to robi żeby obie dystrybucje kożystały z jednego swapa (narazie miałem najwięcej jedno distro zainstalowane to sie nie dziwcie że takie pytania zadaje) czy to sie gdzieś zaznacza podczas instalacji ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie. *BSD NIE jest Linuksem tylko BSD, to zupełnie inne systemy (inny kernel, tak z grubsza bo Linux to kernel, system tworzą konkretne dystrybucje, a BSD to kopletny system). A instalacja tego jako desktop raczej mija się z celem, nie do tego służy. Developerom *BSD bardziej zależy na bezpieczeństwie, więc jeśli coś mogłoby je obniżyć to nie wchodzi do kernela. Z tego powodu obsługuje stosunkowo mało sprzętu, o akceleracji 3D możesz zapomnieć, itd...

System ten ma też oczywiście zalety, ale jak ktoś chce się dowiedzieć więcej na ten temat to google działa.

 

a tak przy okazji że sie jeszcze zapytam czyjakbym zainstalował innego (_linuxa_ → Linuksa) ORT (wtedy bym miał dwa) to czy musze robić osobne swapy jak w przypadku *BSD

Nie, wystarczy jeden swap. Kiedyś nawet widziałem opis jak zainstalować dwa Linuksy na jednej partycji /, sporo kombinowania było ale się da :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tylko zapytam jak sie to robi żeby obie dystrybucje kożystały z jednego swapa? czy to sie gdzieś zaznacza podczas instalacji ???

tak, przy instalacji drugiej dystrybucji montujesz swap na miejscu swapa juz stworzonego. Proste, nie da sie przegapic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tylko zapytam jak sie to robi żeby obie dystrybucje kożystały z jednego swapa? czy to sie gdzieś zaznacza podczas instalacji ???

tak, przy instalacji drugiej dystrybucji montujesz swap na miejscu swapa juz stworzonego. Proste, nie da sie przegapic.

Montować ręcznie to trzeba w takim Debianie. Suse jak pamiętał sam go wykrył i zapytał, czy chce z niego korzystać.

jestem jeszcze zamało zaawansowanym userem aby sie brać za ten system (może se instalne slackware)

Czy ja wiem. Kumpel miał 'tylko' MDK10 na którym mu nie wszystko wychodziło. Ale naczytał się w necie o BSD'kach i postanowił spróbować. I jakoś mu leci, powoli, ale zawsze ;)

A co do Slackware, to też mam zamiar niebawem zainstalować (zamiast FC4, bo jeszcze nie ściągnąłem) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty lszk masz przynajmniej jakieś doświadczenie z linuksami a ja mam tylko fedore od miesiąca, a jak widziałem inne distra to tylko live cd np. knoppix, freesbie, slax i takie tam podobne. Nawet se nie potrafie zrobić partycji fdiskiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
IMO umiejętność obsługi fdiska z konsoli nie jest potrzebna. Przecież, jak ktoś potrzebuje, to może sobie partycje zrobić graficznie (gparted), czy tekstowo poprzez cfdisk (lepszy IMO od fdiska).

Nie tylko ponoć cfdisk jest lepszy od fdiska. Jest!. Sam korzystałem na gentoo i jest przyjemniejsze w obsłudze niż fdisk(of korz fdisk z linuksa, nie windowsowy fdisk[on jest do kosza:D]).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...