Skocz do zawartości

Instalacja Bsd


spyro

Rekomendowane odpowiedzi

fdisk + parted rządzą (pod konsola) :-)

 

ja mialem rozne systemy roznie pomieszane.. choc czasami sa problemy..

moj debian gnu/hurd jedzie na tym samym swapie co fedora, z reszta ubutnu tez, a wczesniej vidalinux na tym swapie jechala, a wczesniej mialem /boot i /home ten sam w fc3 i gentoo... i mozna byc ZU tak jak ja i kombinowac trzeba tylko chciec i miec dostep do google ;-)

A co do bsd to zabieram sie do OpenBSD juz chyba od tygodnia i jakos nie moge, nie mam czasu, wakacje mi przeszkadzaja ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić kilka dystrybucji na jednym kompie??

To tylko tak skomplikowanie może brzmieć :) Normalnie jest to bardzo proste. Jak chcesz jakieś dokładniejsze info, to poczytaj o tym na http://newbie.linux.pl -> tam jest kilka opisów do instalki kilku sysów. Zresztą ostatnio toczył się tu wątek o instalce Debiana obok Fedory. Możesz sie zapoznać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje obecje partycje:

1.hda1-win2k

2.hda2-gentoo /

3.hda3- /boot

4.hda4- swap

Wywnioskowałem, aby mieć 2 linuksy(chodzi mi o Gentoo i Fedore), poprostu trza normalnie zainstalować, bez formatu, i po puźniejszej edycji lilo bedzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. A gdzie ma być ta Fedora? Do tego na dysku nie stworzysz więcej niż cztery partycje podstawowe, czyli takiego rozkładu mieć nie możesz.

hda1 -winda - podstawowa

hda2 - / - podstawowa (np. Fedora)

hda3 - / - podstawowa (np. Gentoo)

hda4 - - - extended (rozszerzona)

hda5 - swap - logiczna

I tak dalej, jeżeli potrzebujesz. Do tego nie jest potrzebna Ci partycja /boot. Już lepiej byłoby mieć wspólne /home. Tylko w takim przypadku musiałbyś pamiętać o SElinux (pewnie by były problemy).

Później przy instalce 2-go sysu nie wybierać gruba/lilo, tylko dopisać info o systemie do już używanego bootloadera.

 

[edit]

 

Ofkoz wystarczyłyby 4 part. podstawowe tylko, ale uważam, że lepiej stworzyć sobie osobne partycje - 'magazyny' na dane. Albo 2-gą partycje na winde na np. gierki, czy używając jej do przerzutu plików linux <->winda (przy założeniu, że hda1 jest na ntfs).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.czy jest bezpieczniejszy od innych (_linuks_ → Linux) ORTów

tak, w szczegolnosci OpenBSD

Tu można polemizować ;-) Linux miał mniej błędów niż FreeBSD w przeliczeniu na 1000 linii kodu → http://www.coverity.com/news/nf_news_06_27...05_story_9.html

 

/me runs away :P (tak, wiem, statystyki są gó^H^Hnic nie warte).

Instalacja jest IMO lekko mówiąc banalna (mówie o FreeBSD), z konfiguracją jest już trochę gorzej -> przyzwyzajenia z linuksa. Tam to się troszke różni.

Miałem FreeBSD na zajęciach i muszę powiedzieć, że znajomość GNU/Linuksa bardzo pomaga. Może i niektóre rzeczy trochę się różnią, ale można bardzo szybko się połapać. To nie jest taka różnica jak przy przejściu z Windowsa na Linuksa :]

Czy ktoś z was z powodzeniem uruchomił FreeBSD pod Linuksem (myślę zwłaszcza o vmware).

Ja odpalałem w Qemu. W trybie tekstowym nie było widać prawie żadnej różnicy w szybkości działania. Xów nie odpalałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. A gdzie ma być ta Fedora? Do tego na dysku nie stworzysz więcej niż cztery partycje podstawowe, czyli takiego rozkładu mieć nie możesz.

hda1 -winda - podstawowa

hda2 - /      - podstawowa (np. Fedora)

hda3 - /      - podstawowa (np. Gentoo)

hda4 - -      - extended (rozszerzona)

hda5 - swap - logiczna

I tak dalej, jeżeli potrzebujesz. Do tego nie jest potrzebna Ci partycja /boot. Już lepiej byłoby mieć wspólne /home. Tylko w takim przypadku musiałbyś pamiętać o SElinux (pewnie by były problemy).

Później przy instalce 2-go sysu nie wybierać gruba/lilo, tylko dopisać info o systemie do już używanego bootloadera.

 

[edit]

 

Ofkoz wystarczyłyby 4 part. podstawowe tylko, ale uważam, że lepiej stworzyć sobie osobne partycje - 'magazyny' na dane. Albo 2-gą partycje na winde na np. gierki, czy używając jej do przerzutu plików linux <->winda (przy założeniu, że hda1 jest na ntfs).

hda1 to ntfs, partycji do przeżutu nie bedzie(mam bajera w total commanderze). Jak znajde troche czasu to pokombinuje.Niedługo może przetestuje jakiegoś BSD.

 

edit Jednak decyduje sie na Debiana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...