Skocz do zawartości

Fc I Debian W Jednym Kompie


MC'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam następujący problem ma 20 GB dysk i na nim

 

     /       - 7GB 
    /home - 1GB 
     swap - 400MB
   (bootloader fedory w mbr )

Chciałem zainstalować jeszcze Sarge'a (choć myślę, że mój problem będzie bardziej uniwersalny) i podczas instalcji dodaje za swapem / ale Sarge'a. Moje pytania są nastęþujące:

 

1. Czy dla dwóch systemów może być jedna partycja /home?

 

 

2. Przy powyższej instalcji krzyczy , że już jest partycja '/' i muszę zmienić nazwę '/'

Sarge'a.

Co powinienem z tym zrobić?

 

 

3. Po instalcii instalatora ma miejsce instalacja bootloadera( w moim przypadku chyba będzie

to grub). Co prawda kryczy, że wykrył fedorę i będzie możliwość uruchomienia obu po

instalacji w mbr nowego gruba, ale po reboot'cie na ułamek sekuny pojawia się napis

'GRUB' i następuje kolejny reboot i tak w kółko. Co jest nie tak i jak to naprawić?

 

 

4. Wobec powyższego jaka jest różnica między umieszczaniem bootloader'a w MBR a na

umieszczaniu go na partycji z danym-nowym systemem?

 

Podrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Teoretycznie tak, ale gryźć może się SELinux, no i niektóre wersje pakietów mogą mieć inne pliki konfiguracyjne :) Odradzam, jeśli nie chcesz się bawić. Chociaż (_linuks_ → Linux) ORT elastyczny dosyć jest...

2. Co prawda jestem zielony, ale wygląda mi na to, że instalator fedory nadał partycji root etykietke "/". Sarge chciał zrobić to samo, tylko już jedna taka jest i nie może. Poprawcie mnie, jeśli sie mylę, ale chyba wystarczy podać inną instalatorowi, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Może być, ale zalecam, jak już kolega wyżej napisał wyłączyć SELinux :)

Ad 2. A zostaw wolne miejsce tylko (nie twórz partycji). Potem przy instalce nowego Debiana sobie to zrobisz.

Ad 3. Najlepiej to wyczyścić cały mbr (fdisk /mbr), a potem wgrać tylko jednego (polecam tego z Debiana, po instalce paczki grub-splashimages są fajne motywy do wyboru), a następnie dopisać do niego możliwość odpalenia kolejnego systemu.

Ad 4. Po instalce w mbr grub włączy się automatycznie po uruchomieniu kompa, a po instalce na dysku, to sięnormalnie do niego nie dostaniesz, chyba że partycja z nim będzie bootowalna albo skorzystasz ze specjalnego programu, np. Acronis Os Selectora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ iszk

 

ad 1.

Co to jest ten SELinux i dlaczego i jak go wyłączyć?

Czyli lepiej zrobić drugą partycję /home? Tylko chyba będzie trzeba zmienić jej nazwę na np.:

/homeSArge

 

ad 2.

No tylko kiedy mam popartycjonować? przecież to już jest etap instalcji instalatora

 

ad 3.

Czyli nie polecasz Acronis Os Selectora. Czemu? Po co (_wogle_ → w ogóle) ORT taki zarządca dla bootloaderów nie lepiej zrobić jednego bootloadera i koniec?

 

ad 4.

Hmm... To dla każdego systemu musze na jego partycji instalować bootloadera tylko poto by zainstalować super botloadera bootloaderów?

 

 

 

"Cytat" nie do tego służy.

Edytowane przez Raven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Taka głupotka poprawiająca bezpieczeństwo. Ja nigdy nie używałem, bo partycje preferuje na reiserfs. Nigdy się w niego nie zagłębiałem, więc polecam przeczesać forum, bo było o tym sporo. Jeżeli nie chciałbyś mieć wspólnego /home na te dwa systemy, to wystarczy, że stworzysz 2 partycje - na każdy z systemów, i na nich będziesz miał ten swój /home.

Ad 2. Ajj moja wina, nie doczytałem. Ja nowego Sarge'a nie instalowałem z płyty. Instalowałem za to wersje 3.0r4 i tam nie było problemu. Podmontowałem tam tylko jedną partycje, na której chciałem zainstalować system (nie licząc ofkoz swapa). Nic się nie pluło.

Ad 3. Wprost przeciwnie :P Ja sam używam, więc polecam :P Po instalce takiego windowsa i przywróceniu acronisa (jeżeli będzie trzeba, ja wczoraj nie potrzebowałem) progs ten sam wykryje wszystkie bootloadery zainstalowane na partycjach i nie będziesz się musiał bawić w przywracanie jakiegoś z cdka.

Ad 4. Nie no, nie musisz. Wystarczy Ci jeden zainstalowany w mbr, który wszystkim będzie sterował. Chodzi tu tylko o to, że będziesz się musiał potem (po instalce windy) bawić w jego przywracanie.

 

[edit]

Ktoś wymoderował ten topic? bo tu chyba więcej topiców było :unsure:

Edytowane przez lszk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[edit]

Ktoś wymoderował ten topic? bo tu chyba więcej topiców było  :unsure:

Tak ten 'Kruczek' jeden purysta cudzysłowowy. Stary pytania miały być widoczne i czytelne i były (OT Tak wiem do czego służy cyat :P ). Nie czepiaj się się AŻ TAK formy !!!

 

@ iszk

 

Ad 1. Czyli co mogę się go spokojnie pozbyć. Ale jak?

Jak to "dwie partycje a na nich /home" Jak chciałem w Sarg'u zrobić drugą partycję home to krzyczał, że już taka jest ;(

 

Ad 2. OK. Czyli moję drugie pytanie zostaje NADAL aktualne. Jak nazwać partycję '/' drugiego systemu?

 

Ad 3. No chyba będę musiał wyczyścić ten MBR bo jak zainstalowałem tego Debianowego to działo się to co opisałem

 

Ad 4.

Czyli ten Acronis jest tylko po to by windows Ci nie kasował MBR ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Mówisz o SELinux? Po instalce nie wiem, ale kiedyś @gajownik o tym pisał.

/ - partycja głowna

Jak masz tylko ją, to na niej się potem tworzą /home, /var, /usr itd.

A możesz sobie np. zrobić /, /home osobno.

Mi chodziło o dwie partycje /. Ja, jak już pisałem najpierw zainstalowałem Fedore, a potem przez Debiana zamontowałem jedną partycje. Na niej utworzyłem sobie kolejną partycje głowną. Tylko nie napisałem ostatnio, że ja mam dwa dyski twarde, na każdym jeden (_linuks_ → Linux) ORT.

Ad 2. Jak mi się o tym drugim dysku przypomniło, to z leksza zgłupiałem. Poszukam zaraz jakiś artów nt. instalki kilku sysów na jednym dyziu. Linka wkleje.

Ad 3. No to czyścisz, a potem cd1 z F. i wsio ;) Ja właśnie dzięki tej płycie przywracam tego z Debiana ;) Przy wykrywaniu systemu wystarczy zaznaczyć tą partycje, na której jest Debian.

Ad 4. Arconisa w 90% wypadków i tak będziesz musiał przywrócić po formacie na windzie. On, jak już pisałem jest przeznaczony do zarządzania bootloaderami (możesz ich mieć tyle, ile systemów masz zainstalowanych). Możesz sobie np. mieć 3 linuksy na odpowiednio hda2, hda3, hda5. I do każdego z nich mieć dostęp. Taka głupotka ;)

Do tego do przywrócenia acronisa potrzebne są 3 dyskietki, jak się zainstaluje, wpiszesz key'a i już Ci powinien wszystkie grub'y/lila wykryć i już nie musisz się bawić w grub-install. Dla mnie jest to ułatwienie, szczególnie że kiedyś miałem konflikt Suse <-> Fedora i nie mogłem przywrócić w normalny sposób grub'a przez cd z F.

 

[edit]

 

Ad 3. No tylko, że ja jestem pewien, że grub.conf z D. mam dobrze ustawiony. Jeżeli Ty nie jesteś jednak tego pewien, to intaluj tego z F.

 

[edit 2]

 

Wg. tego mogą być normalnie 2 partycje /

/dev/hda6 -> Linux Debian -> / partycja (_root'a_ → roota) ORT dla systemu Debian [5GB]

 

/dev/hda7 -> Linux Slackware -> / partycja (_root'a_ → roota) ORT dla systemu Slackware [5GB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziasz ja chciałem zrobić coś takiego na jednym dysku

 

                    /    -7GB FC4
             swap    -400MB
             /nome  -1GB FC4
oraz
             /          -7GB Sarge
            /home   -1GB Sarge

 

Bo chciałem żeby ten pierwsz /home był wspólny.

Ale skoro mówicie że mogą być problemy jeśli ten pierwszy /home będzie wspólny.

 

No tylko mówie mam problem bo mając FC4 i partycjonując Debianem nowe partycje niemogę ich znowu naw ać '/' i '/home' bo się krzyczy, że już takie są :(

 

Ad 3. No właśnie jak z cd1 FC4n można 'od(_świerzy_ → świeży) ORTć' konfiguracje gruba.

Wystarczy to

http://www.fedora.pl/site/index.php?option...id=27&Itemid=34 ???

 

Ad 4.

Ja jesszcze podrążę temat Acronis bo nie specjalnie rozumie jego zasadę działania.

 

Jak masz Fc4 i Debiana z oddzielnymi grubami na partycjach to wtedy jak zainstalujesz Acronisa to to co zobaczy oba gruby i połączy je w jeden bootloader?

Czy nie łatwiej jeden grub w MBR? (może podaj jakiś przykład kiedy Acronis się przyda a <- to rozwiązanie z 1 grubem w MBR zawiedzie)

Pisałeś że miałeś konflikt z Suse jak to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem będe jeszcze dla testów instalował obok D. Slacka. Wtedy zobacze, bo nie moge się 'wczuć' w ten problem ;)

Ad 3. cd 1 -> cdrom

konsola -> reboot

del -> boot sequence na cdrom -> zapis

linux rescue -> chroot /mnt/sysimage

grub-install /dev/hdxy

Ad 4. A denerwujesz mnie już :Phttp://www.pldos.pl/oss/faq.htm

 

Jak masz Fc4 i Debiana z oddzielnymi grubami na partycjach to wtedy jak zainstalujesz Acronisa to to co zobaczy oba gruby i połączy je w jeden bootloader?

Nie połączy w jeden, tylko ja będe miał dostęp do każdego z nich. Będą dwa 'odosobnione'.

może podaj jakiś przykład kiedy Acronis się przyda

Już pisałem -> format na windzie :P

Pisałeś że miałeś konflikt z Suse jak to możliwe?

Konflikt miałem taki, że podczas linux rescue F. nie potrafiła wykryk swojej instalacji na dyziu. Tzn. coś tam wykrywała, ale wypisywała mi też potem, że wystąpił jakiś błąd i system został zamontowany tylko w połowie. Wtedy przez grub-install nie szło zainstalować grub'a, trzeba było użyć 'shella' z grub'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra juz sie 'wczulem' w ten problem powyzej. Zainstalowalem w koncu Slacka i jak widac dlatego nie uzywam pznaczkow :) A wracajac do sedna - z utworzeniem drugiej partycji / nie bylo najmniejszego problemu i Slack o nic sie nie plul.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK no nadal nie moge sobie zinstalować tego debiana bo przy instalacji gruba mam komunikat

Nie można zainstalować gurub w /target/...

 

No nie wiem co to ten target ma być, ale kontynuowałem instalcje tego instalatora bez bootloadera więc teraz muszę dodoać wpis do /boot/grub/gurb.conf.

 

Wie ktoś jak taki grub.conf powinien wyglądać, ewntualnie (i to było by lepsze ) jak takiego gruba, (tzn.: jego konfigurację ) updatowć żeby mi tego debiana zobaczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisz sobie do /boot/grub/grub.conf coś takiego

title Debian
    root (hd0,2)
    kernel /boot/vmlinuz-2.4.27-2-686 ro root=/dev/hda3 quiet
    initrd /boot/initrd.img-2.4.27-2-686

Ofkoz zmień sobie wpisy wg. tego, co Ty masz. Po resecie w grubie będziesz już miał do wyboru nowy system :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisz sobie do /boot/grub/grub.conf coś takiego

title Debian
    root (hd0,2)
    kernel /boot/vmlinuz-2.4.27-2-686 ro root=/dev/hda3 quiet
    initrd /boot/initrd.img-2.4.27-2-686

Ofkoz zmień sobie wpisy wg. tego, co Ty masz. Po resecie w grubie będziesz już miał do wyboru nowy system :)

No to prawie trafiłeś bo faktycznie mam na /dev/hde3 z tym że na razie to ten instalator na tym dysku wygląda tak:

 

cdrom  etc  home  lost+found  media  root

 

i nie ma katalogu /boot :0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...