Skocz do zawartości

Fc4 Wywaliła Bios


pepto

Rekomendowane odpowiedzi

Jednym słowem totalna kaplica...czarny ekran..i nic więcej...komputer nie startuje.
hmmm, a moze to podsystem grafiki padl? patrzyliscie pod zewnetrznym monitorem? w sumie teraz to juz po rybkach.. jakies lekko wynalazkowe to volari ;)

drugi egzemplarz takiego komputera został wysadzony identycznie (tyle, że nie przeze mnie)
moze to wada konstrukcyjna tych ukladow :(

.... nie wiem co mnie podkusiło, auroxa przecież  stawiałem w trybie tekstowym....chciałem sobie zobaczyć...no i zobaczyłem !no ale przecież brak sterowników do grafiki nie może wywalic biosa ?! a może się mylę ?
to troche bez sensu instalowac zawsze tylko w trybie tekstowym, zeby tylko komp sie nie zepsul :] byc moze taka awaria byla nieunikniona, byc moze wystapilaby takze w innej sytuacji.. ja juz przerozne dziwne sytuacje widzialem, pod winem i linem, nie zdziwiloby mnie to :] Kiedys StripPoker pod win95 wysypywal sie mi na moim porzadnym kompie, przestawiajac sekwencje bootowania, komp ofkorz nie wstawal:(.. hehe, co ma jedno do drugiego :ph34r:

a FDD w stacjonarnym tez mam :)) nawet z niego korzystam...małe pliki tekstowe...często je wymieniam i nie chce mi się wypalać płytki za każdym razem..czas to pieniądz :)))..a na dyskietkę szybciej się wrzuca :)
FDD ma godnego nastepce-> pendrajwy! naprawde polecam, uzywam juz dosc dlugo.. przenosze dane miedzy przeroznymi kompami, z przeroznymi OS'ami. Ten sposob IMHO jest niesamowicie wygodny! :D flopy do lamusa! :)

hehehehehe...flopy do lamusa....zapewne...heheheheh...ale skoro mam, to używam. Tak, pendrajwy OK :D ...czekam aż ceny spadną trochę...teraz odkładam kasę na urlop..ihihiheheheheh.

 

pozdrawiam

pepto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też sie nie chce wierzyć by Fedora ci coś z biosem narozrabiała. To że będą winę zwalać na

ciebie to nieuniknione, rzecz w tym byś się nie dał nabrać. Pokaż im kartę gwarancyjną lub instrukcję obsługi (jeżeli takowa była dołączona) i niech ci pokazą gdzie pisze że na tym sprzęcie nie wolno linuksa instalować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też sie nie chce wierzyć by Fedora ci coś z biosem narozrabiała. To że będą winę zwalać na

ciebie to nieuniknione, rzecz w tym byś się nie dał nabrać. Pokaż im kartę gwarancyjną lub instrukcję obsługi (jeżeli takowa była dołączona) i niech ci pokazą gdzie pisze że na tym sprzęcie nie wolno linuksa instalować

Pragnę jeszcze dodać, że w Polsce sprzedawca ma obowiązek ze sprzętem dołączyć OS (mogę się mylić, ale przynajmniej tak było parę lat temu), więc jeśli dobrze Cię zrozumiałem (i laptop był bez systemu) to sprzedawca popełnił wykroczenie (chyba, że tam był już Aurox zainstalowany). Nawet jeśli doszło do jakiejś ugody i nie dostałeś systemu, to sprzedawca powinien się domyślić, że chce wgrać coś darmowego lub w każdym razie nie Windows...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę @_PaT że jeteś w błędzie. Sprzedawca dodaje system jeśli jest w pakiecie ze sprzętem tj nie za darmo lecz często za dużo nizszą opłatą niż normalnie. Istnieją jednak wersje ofert bez OSu i są legalne.

Można legalnie kupić/sprzedać gotowy (tj nie składak) komputer bez systemu tyle że zazwyczaj jest jakieś zastrzezenie (nalepka) Designet fo xxx (najczęsciej Windows). Dany sprzęt był projektowany pod dany system i dla takiego połączenia producent udziela jakiegoś tam wsparcia. W przypadku innych konfiguracji tego wsparcia może nie być (róznie to bywa). Jednak chodzi tu głównie o obsługę poszczególnych komponentów przez OS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje, w takim razie prawo się zmieniło. Mamy w Mielcu taki "lamerski" sklep, w którym swego czasu wybuchła afera. Mianowicie składali sprzęt i nie dawali OS-u, żeby było taniej, natomiast wszyscy pozostali sprzedawcy w Mielcu dołączali nielegalny system. Cóż, najmniej winni najbardziej ucierpieli, bo okazało się, że istnieje jakiś nakaz dołączenia systemu. Heh, rok później kupiłem 486, także to było daaaaaaaawno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, w tej chwili można kupić komputer z os'em i bez taniej. Myślę, że to dobre rozwiązanie i korzystne dla klienta....Fudita była dostępna drożej w wersji z xp.

z tego co wiem, jak ostatnio moja uczelnia zamawiala sprzet do pracowni to musialy byc na nim systemy operacyjne pomimo iz w cenniku bylo zaznaczone ze bierzemy sprzet bez systemow i w ten sposob trafily do nas komputery z Dr. DOSem na pokladzie :) ...i nalepka na obudowie "Designed for Window$ XP" ;)

 

a watpie zeby MAXData uzywala tego systemiku do testowania sprzetu i zostawila go przez pomylke (ona robi kompy w takich ilosciach ze proces testowy lini produkcyjnej nie opiera sie o instalowanie Dr. DOSa ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, w tej chwili można kupić komputer z os'em i bez taniej. Myślę, że to dobre rozwiązanie i korzystne dla klienta....Fudita była dostępna  drożej w wersji z xp.

z tego co wiem, jak ostatnio moja uczelnia zamawiala sprzet do pracowni to musialy byc na nim systemy operacyjne pomimo iz w cenniku bylo zaznaczone ze bierzemy sprzet bez systemow i w ten sposob trafily do nas komputery z Dr. DOSem na pokladzie :) ...i nalepka na obudowie "Designed for Window$ XP" ;)

 

a watpie zeby MAXData uzywala tego systemiku do testowania sprzetu i zostawila go przez pomylke (ona robi kompy w takich ilosciach ze proces testowy lini produkcyjnej nie opiera sie o instalowanie Dr. DOSa ;) )

sprzęt kupiłem oficjalnie u dealera optimusa. Wersja z osem i bez jest zawarta w oficjalnych cennikach :)). Do wersji bez os jest dołączona płytka z new dos'em.

 

heheheh no ja na fudicie tez mam nalepkę "Designed for Window$ XP"...ale wg mnie to oznacza, że producent gwarantuje zgodność działania podzespołów tylko z win xp. czyli moga byc problemy ze sterownikami dla np. (_linux'a_ → Linuksa) ORT :))...i nie tylko bo z win 98 tyssss..hahahah.

Z tego co wiem (przeczyteałem) to Maxdata wypuściła notebooki w Niemczech i USA z Aurox'em na pokładzie :))) czyli coś zaczyna sie zmieniać jednak :)))

 

Microsoft stosuje specjalną politykę wobec instytucji i i placówek oświatowych (szkoły, uczelnie). Instytucje te mogą zakupić sprzęt z winem bo bardzo preferencyjnych cenach (niskich).

 

pozdro

pepto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego co wiem (przeczyteałem) to Maxdata wypuściła notebooki w Niemczech i USA z Aurox'em na pokładzie smile.gif)) czyli coś zaczyna sie zmieniać jednak smile.gif))

 

chyba jednak sie tak szybko nie zmieni, bo wlasnie w tych sprzetach MaxData nie chodza mi myszki optyczne :/ ( o moich problemach napisalem tutaj: http://www.fedora.pl/site/forum/index.php?...?showtopic=6038 ) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak sie tak szybko nie zmieni, bo wlasnie w tych sprzetach MaxData nie chodza mi myszki optyczne :/

eee, nie zgodze sie z tym.. juz od dluzszego czasu oferowana sa laptopy z preinstalowanym linuxem, to juz nie jest zadna nowosc.. sprzety niektorych firm (w tym paru duzych producentow) nie sprawiaja wiekszych problemow pod linuxem, choc oczywiscie nie wszystkie modele. i mozecie mi wierzyc, smigaja PIEKNIE i bezproblemowo :D... jesli ktos planuje zakup lapa pod linucha, to przed zakupem powienien zoorientowac sie co bedzie dobrze pod nim chodzic (np www.linux-laptop.net/ albo tuxmobil.org/). Nie powinno sie kupic sprzeta bo spodobal sie i jest tani, a potem martwic sie co z tym zrobic

 

PS o myszce zaraz sie tam dopisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak sie tak szybko nie zmieni, bo wlasnie w tych sprzetach MaxData nie chodza mi myszki optyczne :/

eee, nie zgodze sie z tym.. juz od dluzszego czasu oferowana sa laptopy z preinstalowanym linuxem, to juz nie jest zadna nowosc.. sprzety niektorych firm (w tym paru duzych producentow) nie sprawiaja wiekszych problemow pod linuxem, choc oczywiscie nie wszystkie modele. i mozecie mi wierzyc, smigaja PIEKNIE i bezproblemowo :D... jesli ktos planuje zakup lapa pod linucha, to przed zakupem powienien zoorientowac sie co bedzie dobrze pod nim chodzic (np www.linux-laptop.net/ albo tuxmobil.org/). Nie powinno sie kupic sprzeta bo spodobal sie i jest tani, a potem martwic sie co z tym zrobic

 

PS o myszce zaraz sie tam dopisze :)

Święte słowa :)

nic dodać, nic ująć..wierzcie mi...wiem bo właśnie testuję takie chore sytuacje...

 

pozdrawiam

 

pepto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...