Skocz do zawartości

Lan -początkujący


marcintom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Wlaściwie o konfiguracji LAN w Linux nie wiem prawie nic dlatego chciałbym poprosić was o jakiś adres stronki na której byłyby jakieś dobre materiały dla początkującego. A konkretnie interesuje mnie problem skonfigurowania dostępu do internetu ponieważ mój usługodawca oferuje dostęp przez LAN.

 

Dodam tylko że mam FC4, a usługodawca przydziela ip przez DHCP.

 

Błagam pomóżcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ip przez DHCP

To po su - wpisz dhclient. I wszystko.

Jeżeli natomiast dane musisz wpisywać ręcznie, to robisz to tak

ifconfig eth0 192.168.0.206 netmask 255.255.255.0 up
route add default gw 192.168.0.1

gdzie 192.168.0.206 to Twój adres ip

a 192.168.0.1 to brama domyślna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto go instalować

Jeżeli tylko chcesz? Twój wybór :P

 

Zresztą ja się już zgubiłem. Ty chcesz uruchomić na swoim kompie net, który masz przydzielany przez dhcp, czy chcesz zrobić masqarade, czyli udostępnić net pozostałym kompom? Jeżeli to 2-gie to sorx, ale nie zrozumiałem na początku :P:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja chcę uruchomić net poprawnie. tzn usługodawca przydziela ip przez dhcp. a ja chce popprawnie skonfgurować mój kom żeby poprostu wszystko elgancko przy starcie systemu startowało żadne dzielenia łącza narazie nie wchodzą w rachubę mam kompa z eth0 i chce mieć przez niego net to tyle

 

(_acha_ → aha) ORT jak już się tak dyskusja rozwinęła to powiem że właściwie jakimś cudem ten net zaczął działać ( lecz to nie moja zasługa ) aczkolwiek jestem zasypywany masą pakietów od usługodawcy tzn cały czas lecą jakieś pakiety ok 22 MB na godzi i to mnie najgorzej boli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, już się wystraszyłem :D

No to tak, jak napisałem. Będąc zalogowanym na roocie wpisz

dhclient

To masz na 100%. Wtedy powinno wszystko zacząć śmigać.

 

Ew., jeżeli adresy dnsów nie są ręcznie przydzielane przez ten dhcp, to musisz je ręcznie wpisać do /etc/resolv.conf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dałem dhclient no jest to samo tzn powtórzę

aha jak już się tak dyskusja rozwinęła to powiem że właściwie jakimś cudem ten net zaczął działać ( lecz to nie moja zasługa ) aczkolwiek jestem zasypywany masą pakietów od usługodawcy tzn cały czas lecą jakieś pakiety ok 22 MB na godzi i to mnie najgorzej boli

pozatym w tym pliku chyba jest wszystko ok bo są dns'y ustawione przez dhclienta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można troszeczkę jaśniej :P

 

 

(_niewiem_ → nie wiem) ORT być może komuś podsunę pomysł na rozwiązanie tego problemu tzn wyczytałem że to mogą być pakiety wysyłane przez protokół ARP ale nie mogę nigdzie znaleźć info na temat tego jak to właśnie sprawdzić i ewentualnie zaradzić temu.

 

Błagam pomóźcie bo na tych od "interneto-dawcy" nie można liczyć niestety - poprostu nie chcę mi pomódz :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...