Skocz do zawartości

O Dzielenie łącza Kilka Pytań


gwiazdor_online

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Zamierzam rodzielić łącze internetowe w domu poprzez serwer na linuksie (slackware - komp jest stary). Mam kilka pytań do znawców:

 

1. Jak porozdzielać wykorzystanie łącza tak, żeby np przy ściąganiu plików przez wszystkie osoby na raz transfer był dzilony porówno, a gdy tylko jedna, to żeby całe łącze było do dyspozycji?

 

2. Czy można w jakiś prosty sposób uruchomić licznik ruchu (najlepiej bez konieczności rekompilacji jądra)?

 

3. Czy istanieją jakieś programy rezydentne, które wykryją sniffowanie, skanowanie itp. tegoż serwera?

 

Dzięki i pozdrawiam smile.gif

 

/edit

 

cofam pierwsze pytanie tongue.gif

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Czy można w jakiś prosty sposób uruchomić licznik ruchu (najlepiej bez konieczności rekompilacji jądra)?

 

tak,

np: mrtg, albo wykorzystujac iptables zrzucasz dane i sam edytujesz w dowolny sposob

 

3. Czy istanieją jakieś programy rezydentne, które wykryją sniffowanie, skanowanie itp. tegoż serwera?

tak, np do skanowania mozesz uzyc programow pulapek (nazwy wylecialy mi z glowy, wiec nie podam), dzialaja mnie wiecej tak,

-otwieraja porty, te ktore mu podasz, (zazwyczaj porty na ktorych nic nie dziala)

-jesli wykryja probe laczenia sie z tym portem, odcinaja dany IP na stale

proste,

(robilem tak pare lat temu, nie wiem co teraz jest w modzie tongue.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za mrtg.

 

Co do pytania trzeciego, to mój cel jest taki, że próbuję ukryć przed dostawcą dzielenie łącza tongue.gif (głupia firma - można podpisać umowę tylko na jeden komp dry.gif ). Dlatego chciałbym się ukryć przed skanowaniem. A już szczytem marzeń byłoby, żeby po użyciu nmapa wyświetlało w podsumowaniu że to windoza a nie (_linuks_ → Linux) ORT tongue.gif

 

Dzięki i pozdrawiam smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania trzeciego, to mój cel jest taki, że próbuję ukryć przed dostawcą dzielenie łącza

 

no to musisz sie pobawic, i przekompilowac jadro,

 

dobrze zrobiony firewall na iptables powuduje za nmap nie znajduje nic (tylko ze host jest wylaczony tongue.gif)

 

ale jesli ktos bedzie chcial sprawdzic czy dzielis lacze to nie bedzie skanowal kompa, tylko podgladal pakiety przepuszczane przez Ciebie, (rozny ttl, rozne przegladarki, itp.)

-rekompilacja lacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to musisz sie pobawic, i przekompilowac jadro,

 

ech... tego się obawiałem... z dziesięciu prób kiedyś udało mi się skompilować dwa jajka...

 

A może jest już na sieci takie gotowe jądro do slacka :>

 

Dzięki w każdym razie za rozwianie wątpliwości

 

 

pozdr.

 

 

PS. A więc jednak będę musiał porzucić wszelkie nakładki i zacząć wdrażać IPTables "na surowo". Ciężkie jest życie początkującego administratora wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to musisz sie pobawic, i przekompilowac jadro,

 

ech... tego się obawiałem... z dziesięciu prób kiedyś udało mi się skompilować dwa jajka...

 

A może jest już na sieci takie gotowe jądro do slacka :>

 

Dzięki w każdym razie za rozwianie wątpliwości

 

 

pozdr.

 

 

PS. A więc jednak będę musiał porzucić wszelkie nakładki i zacząć wdrażać IPTables "na surowo". Ciężkie jest życie początkującego administratora wink.gif

Użyj OpenBSD i pf zrobisz to wszystko bez rekompilacji jądra smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...