Skocz do zawartości

(k)ubuntu-co Sadzicie O Tym Distro


Bacar

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym poznac wasze opinie o tym distro .

Dla mnie to distro jest genialne i to wlasnie dzieki (K)Ubutu przesiadlem sie z wingrozy na (_linuxa_ → Linuksa) ORT .

Wczesniej mialem FC4 i powiem ze podobala mi sie, ale nie moglem sobie poradzic z instalacja netu a dokladniej modemu Motorola SB5100 i dlatego zaczolem szukac innych dystrybucji .

A teraz cos o samym systemie:

 

strona domowa: http://www.ubuntulinux.com/ [/url'> - na stronie mozna zamowic darmowe CD z Ubuntu(nic nie placimy za przesylke jak i za plyty CD)

 

polska strona o (K)Ubuntu : [url= http://www.ubuntulinux.pl/ na ktorej to znajduje sie super forum(dzieki niemu rozwiazalem wiele problemow)

 

Debian ma opinię systemu wyjątkowo stabilnego. Oparty jest na sprawdzonych

i stabilnych pakietach. Jest to z jednej strony jego zaleta, z drugiej jednak bywa, że czas jaki upływa od powstania nowej technologii czy narzędzia, a jej ostatecznym przetestowaniem i włączeniem do głównych pakietów jest bardzo długi. Dwie ostatnie stabilne wersje Debiana zostały wydane w odstępie trzech lat!

 

Złoty środek stara się znaleźć firma Canonical Ltd. Pakiety testowe Debiana są "zamrażane" przez developerów Ubuntu, dostosowywane do dystrybucji, dołączane jest najnowsze środowisko graficzne i prosta, użyteczna konfiguracja. Razem tworzy to kolejne, wydawane co pół roku, wersje Ubuntu Linux. Ukazały się już stabilne wersje: Warthy Warthog (Ubuntu 4.10 - numer wersji wskazuje na rok i miesiąc wydania), Hoary Hedgehog (Ubuntu 5.04), Breezy Badger (Ubuntu 5.10), a wiosną pojawić się ma Dapper Drake (Ubuntu 6.04).

 

Instalacyjny dysk CD zawiera wyłącznie Wolne Oprogramowanie: może być bezpłatnie ściągnięty z licznych mirrorów, można go instalować na dowolnej ilości stacji roboczych

i przekazywać innym użytkownikom kopie tak często i w takich ilościach jak to możliwe. Firma Canonical, jako jedyny opiekun wśród licznych odmian Linuksa, wysyła bezpłatnie płytki z dystrybucją wszystkim, którzy zgłoszą taką potrzebę.

 

Ja osobiscie uzywam Kubuntu .To Ubuntu z glownym srodowiskiem graficznym KDE i narazie chodzi wszystkoo super!!!

 

strona glona projektu Kubuntu: http://www.kubuntu.org/[/url]

 

Cekam na wasze opinie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia zarówno z Ubuntu jak i Kubuntu i tak:

 

Ubuntu 4.10 - troszkę błędów, całkiem stabilna praca systemu, ogólnie jednak powolny system.

 

Ubuntu 5.04 - dopracowano wiele niedociągnięć, błędów nie uświadczyłem (ale testowałem raptem kilka godzin), podobnie jak poprzednik jest raczej powolnym systemem.

 

Kubuntu 5.04 - tutaj nie wesoło, błąd na błędzie (dziwne zachowania KDE), wywalające się programy itd itd. A miał różnić się od Ubuntu tylko domyślnym środowiskiem... (KDE zamiast GNOME). No i jeszcze ten niedomagający Kynaptic, ogólnie 5.04 nie polecam, zaś z 5.10 nie miałem do czynienia.

 

Mogę powiedzieć tak, Ubuntu to dopracowany i stabilny system, dlatego na pewno warty jest przetestowania. Jego jedyną wadą jak dla mnie jest powolna praca - długi start i dość niska szybkość w pracy (uruchamianie aplikacji itp.). Ponadto na plus należy zaliczyć świetny system wykrywania sprzętu oraz rewelacyjny system zarządzania pakietami (apt + graficzny synatic).

Kubuntu natomiast nie rozpieszcza, przynajmniej wersja 5.04 (nie wiem jak 5.10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim czasie używałem jako drugi system Ubuntu (5.04 i 5.10) ale na moim sprzęcie działał niezbyt stabilnie (pod linuxem do momentu wgrania sterowników do grafiki system się wiesza). Jeśli już poradziłem sobie z jego stabilnością i udało mi się go skonfigurować do normalnego użytkowania to za żadne skarby nie mogłem uruchomić w kaffeine radia w aac+++ ze strony www.polskastacja.pl Z multimediami miałem troche problemów ale w większości udało mi się z nimi poradzić. Zrezygnowałem z Ubuntu głównie dla radia i dla Fedory - od początku jej używam i jakoś ciężko mi się z nią rozstać...

Uważam że Ubuntu jest godny polecenia ale jak dla mnie za dużo ma w sobie z win i traci dla mnie "to coś" co mają linksy... ale to kwestia gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do sterowników to po instalacji system chodzi dobrze nie zacina sie tak jak miał Zuk87 natomiast jak wyłączam system to raz sie dobrze wyłączy a raz niby restartuje ekran i mam szaro czarne wzorki na ekranie i pomaga tylko restert.Dzieje się to tylko kiedy wyłączam kompa kiedy restartuje lub wylogowuje nie (przynajmniej do tej pory nie miałem problemów) .Czy ktoś wie jakk rozwiązać ten problem?? unsure.gif

 

Legion83 w Kubuntu 5.10 bardzo wiele problemów zostało rozwiązanych cool.gif .Pracuje na tej wersji systemu nieco ponad 2 tygodnie ale do tej pory nie miałem krytycznych błędów .Jesyne problemy jakich doświadczylem to przy instalacji sterów do ATI ale jak wiadomo nie tylko na tym distro jest z tym problem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

To jest mój obecny system i muszę powiedzieć, że byłem zdziwiony, gdy usunąłem FC4 smile.gif Przede wszystkim Ubuntu jest proste, dopracowane, stabilne(w miarę szybkie). Najfajniejsze są narzędzia konfiguracyjne(choć ich mało) i Add Applications smile.gif To jest narzędzie genialne, dzięki któremu szybko zainstalowałem to co potrzebne dla systemu, no może oprócz tego : http://przewodnik.ubuntu.pl/

 

To jest jeden z mankamentów tej dystrybucji... 1CD to zamało(choć 640 KB miało wystarczyć każdemu tongue.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam fedore na laptopie z ciekawości odpaliłem sobie ubuntu 5.10 live cd 64 bit i nie odpalił system, wywalił sie na ładowaniu klawiatury. gdy wsadziłem wersję 32 bit to poszło gładko chociaż nie podobał mu sie polski układ klawiatury i nie odpaliło środowisko graficzne.

nie mam zamiaru dalej sie bawić tym systemem, przegrywa z fedorą.

w fedorze nie miałem problemów z klawiaturą i miałem małe z X (uruchomił się w innej rozdzielczości, mam widescreen i trzeba sie zabawić z confami) ale przynajmniej uruchomiło się środowisko graficzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blink.gifInIrudeBwoy co do 64bit sie zgodze bo u kumpla na kompie instalowalem to tez bylo mase problemow.Natomiast wersja 32-bitowa jest genialna i nie wiem co ty robisz ze ci nie chodzi ,bo wlasnie ubuntu to jedern z linuxow dzialajacych bez problemow na laptopach .Moze zle sciagnal ci sie obraz plyty a moze masz podzespoly SiS w laptopie .Z czesciami SiS jest najwiecej zabawy wink.gif

 

nie mam zamiaru dalej sie bawić tym systemem, przegrywa z fedorą.

 

laugh.giflaugh.giflaugh.gif Rozbawiles mnie jak mozesz mowic ze UBUNTU przegrywa z FEDORA jak nawet go nie uruchomiles.Ludzie sa czasami dziwni wacko.gifwink.gif

 

PS.adios zapomniales powiedziec o super forum tongue.gifhttp://forum.ubuntu.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci krótk 10 do 6 dla Fedory Fedora Stabilniejsza możliwość doinstalowania obsługi deb w Fedorce w ubuncie brak a też ubunt nie radzi sobie zbyt dobrze z RPM a o deb nawet nie wspomne tam najlepsza ręczna konfiguracja ubunt jest nie jest stabilny zabardzo i tam ciągle jak go testowałem to KDE sie wykrzaczał ta sama operacja na Fedorze poszła Gładko to był szybki test zależności KDE nie wiem jak ale Ubunt i (K)ubunt sie wykrzaczyły przecież to domyślne środowiska???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Big LOL, Ubuntu to system oparty o Debiana, pakiety .deb są podstawowym i domyślnym systemem pakietów w Ubuntu !

Dalej, "wykrzaczanie" się środowisk typu KDE czy GNOME, najczęściej wynika z licznych błędów w samym środowisku, błędów niezależnych od twórców dystrybucji. W konsekwencji z czasem wychodzą poprawione pakiety zawierające łatki na wszystkie wykryte bugi i taka jest polityka rozwoju niemal wszystkich dystrybucji Linuksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blink.gifInIrudeBwoy co do 64bit sie zgodze bo u kumpla na kompie instalowalem to tez bylo mase problemow.Natomiast wersja 32-bitowa jest genialna i nie wiem co ty robisz ze ci nie chodzi ,bo wlasnie ubuntu to jedern z linuxow dzialajacych bez problemow na laptopach .Moze zle sciagnal ci sie obraz plyty a moze masz podzespoly SiS w laptopie .Z czesciami SiS jest najwiecej zabawy wink.gif

 

nie mam zamiaru dalej sie bawić tym systemem, przegrywa z fedorą.

 

laugh.giflaugh.giflaugh.gif Rozbawiles mnie jak mozesz mowic ze UBUNTU przegrywa z FEDORA jak nawet go nie uruchomiles.Ludzie sa czasami dziwni wacko.gifwink.gif

 

PS.adios zapomniales powiedziec o super forum tongue.gifhttp://forum.ubuntu.pl/

przegrywa bo nie uruchamia sie a fedora nie ma z tym najmniejszych problemów...płyty są ok bo zamawiałem je ze strony ubuntu, poza tym uruchamiałem je na innych komputerach, na desktopach a nie lapkach. cały czas piszę o live cd, nie miałęm zamiaru instalować ubuntu, chciałęm tylko zobaczyć jak wygląda.

 

dziwni?? ludzie?? system nie startuje dlatego jest skreślony...po co mam sie babrać jak fedora wstaje od strzału. nie jestem masochistą tylko użytkownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sądze że tematów typu slackware vs fedora czy co sądzicie ... jest za dużo. Zwłaszcza że istnieje jakilinux.org.

 

Przez 3 miesiące miałem kiedyś ubuntu 4.10. Później wyszło 5.02 - wieszało się że nie wiem, przyjmniej u mnie. Wróciłem do fedory 3. W czerwcu przeszłem na 4 i działa do dzisiaj. W między czasie odpaliłem instalatora ubuntu. Podczas resznej konfiguracji wybrał mi punkty montowania wyszstkich partycji. Zraziło mnie to, przerwałem instalację i wykasowałem ubuntu z cdrw mówiąc mu papa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się Ubuntu nieodmiennie kojarzy z genialnym tekstem na 7thguard.net (UUUU...Bubu Bubu... Ntuuuu)biggrin.gif

 

A co do Ubuntu to spróbowałem, nie było źle, ale skoro mam Fedorę i wszystko mi na niej działa dobrze... Ja nie mam nic do innych distro, ale jednak Fedorka rulez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam FC, od paru godzin mam Ubuntu (po raz drugi, pierwsza instalka nie wypaliła). Poza obsługą radia z polskiejstacji (działa tylko w VLC) i zamykaniem się FF poradziłem sobie ze wszystkim.

Różnicy w działaniu nie widzę.

 

Podsumowując: jeśli ktoś zna się choć trochę na konfiguracji linuksa to nie będzie miał problemów z FC i Ubuntu,a distro którego będzie używał to tylko kwestia gustu i opini znajomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...