Skocz do zawartości

Powolna Fedora4


m@riusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Właśnie zainstalowalem sobie Fedore4 i strasznie wolno się uruchamia (jakieś 10 min). Co może być tego problemem?

Jak wyłączysz tzw.rhgb, czyli przejdziesz do trybu tekstowego uruchamiania to może zobaczysz co tak długo trwa - czas powiędzy pojawieniem się np. "Uruchamiam sendmail" a pojawieniem się obok [OK] albo wręcz zobaczysz co się wywraca przy uruchamianiu [FAILED] albo [ZAWIÓDŁ].

Może masz synchronizację z serwerem czasu - to czasem trwa 3-4 minuty przy oddalonych serwerach (np.w USA tongue.gif).

Czasem ustalanie adresu IP jak masz DHCP (a pewnie masz) też trwa.

 

No i możesz jeszcze zainteresować się bootchartem - tu na forum znajdziesz informacje skąd to pobrać (opcja "Szukaj" hasło "bootchart" ograniczenie czasowe 30 dni temu i nowsze)

 

Pozdr,

W.

 

[Edit] Wyłączenie rhgb to albo sekwencja Alt+S na ekranie z obrazkiem komputera i paskiem postępu. Ew. edycja grub.conf, ale Alt+S jest prostsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki komp? jaki chipset?

laptop aristo smart 400, chipset Intel 915 GM

 

 

Może masz synchronizację z serwerem czasu - to czasem trwa 3-4 minuty przy oddalonych serwerach (np.w USA tongue.gif).

Czasem ustalanie adresu IP jak masz DHCP (a pewnie masz) też trwa.

 

Synchronizcaję czasu z serwerem mam wyłączoną. Natomiast obsługa DHCP jest włączona.

 

Sprawdzałem też uruchamianie w trybie tekstowym i we wszystkich linijkach kończy się na [OK], czas pomiędzy wyswietleniem linii a [OK] jest szybki. Zatrzymuje się jedynie na dłużej po linijce "Włączanie przestrzeni wymiany". Bootcharta nie sprawdzalem bo nie mam jeszce dostępu do sieci z linuksa.

 

A może podział partycji na dysku ma wplyw na szybkość urucaminia się systemu? U mnie wyglada to tak:

hda1 - WinXP(NTFS) ok. 10GB (active)

hda3 - Linux Swap ok. 1GB

hda4 - Linux Ext3(/) ok. 8GB

hda2 - extended:

hda5 - Linux Ext3(/home) ok. 7GB

hda6 - WinXP(NTFS) ok. 30 GB

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej;

Mam co prawda Auroxa 10, ale to w jakimś stopniu też Fedora, więc napiszę...

Mnie niekiedy też się coś podobnego trafia(ło);

W ostatnim czasie bardzo bardzo rzadko, ale bywało często:

system startuje niby normalnie, a tu w pewnym momencie hop!! i się zatrzymuje..

(znaczy, ładuje się nadal, tyle że baaaaardzo woooooolno)

zazwyczaj właśnie na "uruchamianie pamięci wymiany", ale i niekiedy na "uruchamianie cups" lub "wykrywanie sprzętu"..

Z tej rozbieżności wnioskowałem, że raczej nie chodzi tu o żaden z tych elementów w szczególności, a (jestem całkiem zielony w tych sprawach, więc proszę się nie śmiać.. biggrin.gif)

raczej "coś" jest nie tak w relacji Płyta Główna<-->System;

Nie miałem wcześniej czasu na szukanie źródła kłopotów (i uruchamiałem do skutku), a że ostatnio mi się to nie zdarza, nie znajdę żadnych śladów;

Wydaje mi się, że problem zniknął po zmianach w konfiguracji BIOSu (niestety też nie jestem w stanie podać jakich dokładnie), bo to jedyna rzecz, w której grzebałem w tym czasie..

pzdr i powodzenia!!

 

Sprzęt:

Sempron2400; 256MB; Fx5200-128MB; Płytka Asus A7nX2-albo jakoś tak; Neo@Sagem800;

Hp-psj1315;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...