Skocz do zawartości

Chroot I Grub-install Fc4


bzdet99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Problem banalny i stary jak swiat, ale nie tym razem.

/dev/hda1 - gatez XP

/dev/hda2 - FC4

 

w MBR - loader gateza

w /dev/hda2 - GRUB

umieszczam go w /dev/hda2 - zle doswiadczenia z przeszlosci, gatez zawsze orze po MBR

 

przy aktywowaniu /dev/hda2 jako boot (/dev/hda1 - wylaczenie)

pojawia sie tylko napis GRUB i koniec

 

Proby rozwiazania:

1. vmlinuz ro root=/dev/hda2 - efekt - po dojsciu do obslugi usb kompletny zwis (nie pomaga nousb,

oraz noprobe)

2. linux rescue - idzie i mam shella - HURRA!

3. grub-install - command not found.....

4. chroot /tam gdzie zamontowalem /dev/hda2

no i wtedy zaczynaja sie problemy, gdyz chroot nie zezwala na dostep

do tablicy partycji. fdisk i grub-install przestaja dzialac. NIe mozna zamontowac kolejnych partycji. Po dysku moge pisac.

5. Po nacisnieciu magicznej kombinacji CTRL+D wszystko wraca do normy, ale

wracam do punktu wyjscia.

 

Pytanie, czy istnieje jeszcze jakis inny sposob ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy aktywowaniu /dev/hda2 jako boot (/dev/hda1 - wylaczenie)

pojawia sie tylko napis GRUB i  koniec

Napisz co chcesz osiągnąć. Przekopiować GRUB z /dev/hda2 na MBR /dev/hda?

Czyli chcesz powiedzieć że po wejściu do linux rescue i zrobieniu kolejno poleceń:

chroot /dev/hda2
grub-install /dev/hda

grub nie chce się zainstalować na hda i nadal masz w MBR windowsowe menu?

A na pewno hda2? Może na hda2 masz /boot a / (root partition) jest na /dev/hda3? Sprawdź "chroot /dev/hda3". Odpal z linux recue i pokaż wyjście komendy "fdisk -l".

 

Spróbuj może dopisać linuksa do boot.ini pod windą - było na forum poszukaj z zakresem "kiedykolwiek"

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze nie masz pliku menu.lst ?? To, że się pojawia napis GRUB to nie jest powód do rozpaczy biggrin.gif Uruchom w trybie pojedynczego uzytkownika w GRUBI'e. służy do tego opcja -s na końcu podawania argumentu kernel. To mniej więcej bedzie cos takiego:

root (hd0,3)
kernel /vmlinuz-wersja ro root=LABEL=/ rhgb quiet -s
initrd /initrd-wersja.img
boot

Jak chcesz mieć menu to musisz najpierw stworzyc plik menu.lst, w katalogu /boot/grub

Ja akurat na windzie jestem i nie mam pod ręka tego pliku. W dystrybucjach oczywiście ten plik jest tylko dowiązaniem do pliku grub.conf znajdującego się w tym samym katalogu. Jest jeszcze plik /etc/grub.conf, który jest dowiązaniem do /boot/grub/grub.conf

No i to jest taka piramidka. Ale na moje oko to pewnie nie masz tego pliku, jak ci wywala napis GRUB laugh.gif

Jeśli chodzi o zabootowanie z Windowsowego bootmanagera, to polecam ten poradnik:

http://www.satanbsd.org/misc/boot.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wszystko (pliki, ktore nawet przejrzalem ponownie) i nawet to kiedys dzialalo,

nie mam zielonego pojecia dlaczego przestalo....

na "szczescie" gatez dziala.....

 

a probe upgrade podjalem, no i efekt jest taki

ze nic sie nie zmienilo.

 

a pytanie brzmialo.

Czy ktos zna inna metode uzycia grub-install niz wyzej wymienione....

bo te nie dzialaja....

 

Niestety po pojawieniu sie

GRUB

 

nic nie mnoge napisac, zrobic, zabootowac - kompletna zima, jak na syberii....

prawie brakuje napisu...... skontaktuj sie ze sprzedawca....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos zna inna metode uzycia grub-install niz wyzej wymienione....

nic nie mnoge napisac, zrobic, zabootowac - kompletna zima, jak na syberii....

A jak z tym zabootowaniem z "linux rescue" i poleceniem "fdisk -l"? Sprawdzałeś? Co się pokazało?

Bo z tego co piszesz to zaczynam wątpić czy na /dev/hda2 masz linuksa wink.gif Czy nie jest tak, że tylko sam GRUB w boot sektorze pozostał.

Sądzę, że poza /dev/hda2 linux musi korzystać zjakieś jeszcze partycji (w końcu nawet z automatu daje /boot, / i swapa). Napisz jak masz spartycjonowany dysk, a najlepiej podaj co pokazuje komenda "fdisk -l".

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi sie widzi koledzy, ze kombinujecie jak kobyla pod gore... wink.gif

 

The Force LBA32 (not normally required) option allows you to exceed the 1024 cylinder limit for the /boot partition. If you have a system which supports the LBA32 extension for booting operating systems above the 1024 cylinder limit, and you want to place your /boot partition above cylinder 1024, you should select this option.

 

Tip

  While partitioning your hard drive, keep in mind that the BIOS in some older systems cannot access more than the first 1024 cylinders on a hard drive. If this is the case, leave enough room for the /boot Linux partition on the first 1024 cylinders of your hard drive to boot Linux. The other Linux partitions can be after cylinder 1024.

 

In parted, 1024 cylinders equals 528MB. Refer to http://www.pcguide.com/ref/hdd/bios/sizeMB504-c.html for more information.

 

If you wish to add default options to the boot command, enter them into the Kernel parameters field. Any options you enter will be passed to the Linux kernel every time it boots.

zrodlo...

 

W skrocie i po polsku rzecz ujmujac - hda2 zaczyna sie powyzej 1024 sektora i Twoj BIOS/system nie jest w stanie zbootowac z tej partycji.

 

Moze sie myle (bo ponoc kiedys Ci to dzialalo), ale zaczal bym od sprawdzenia ustawien BIOSu i konfiguracji GRUBa.

 

@Daniel_2005 - dokladnie tak: napis GRUB w lewym gornym rogu i nic nie dziala, zadne polecenia, pozostaje tylko reset. Standard przy problemach z zaladowaniem kernel/initrd...

 

Daj znaka czy sie pomylilem...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jeszcze aktualne wink.gif

Nie ma znaczenia gdzie posadzisz fedorę na hda1 ,2,3,5, .. i czy wydzielisz /boot czy nie

winda może być na hda1 a fedora na hda2 tak jak u ciebie i musi smigać !!!!

 

Ważne żebyś poprawnie zainstalował bootloadera

1.Polecenia dla grub (info grub-install)

grub-install --recheck /dev/hda (nie hda2)

polecam zamianę w fstab LABEL na /dev/hda2 przed wykonaniem grub-install

lub

grub-install --root-directory = /boot hd0 -jeśli /boot jest na innej partycji niż /

2.ręcznie

polecenie

#grub

grub>root (hd0,1)

grub>setup (hd0,1)

grub>quit

3. Jesli masz problem z chroot to ja rozwiązałem to troszkę inaczej .

u mnie także tryb rescue nie pozwalał na chroot .

Rozwiązanie:

Zabootowałem z livecd (nie ma chyba znaczenia które distro u mnie odmianka debiana)

chroot poszedł bez bólu

rezszta też

Pozdro

PS numerki partycji proszę dopasować do swoich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...