Skocz do zawartości

Spyware W (_linuxie_ → Linuksie) ORT


Fox

Rekomendowane odpowiedzi

Czy spyware stanowi zagrożenie dla użytkowników linuksa, czy raczej można spokojnie przeglądać strony WWW i instalować różne programy bez obawy, że jakiś spyware się zainstaluje? Czy są dostępne jakieś programy do usuwania tego syfu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spyware stanowi zagrożenie dla użytkowników linuksa, czy raczej można spokojnie przeglądać strony WWW i instalować różne programy bez obawy, że jakiś spyware się zainstaluje? Czy są dostępne jakieś programy do usuwania tego syfu?

Spyware to programy pod postacią pliku *.exe. Więc nie stanowią zagrożenia dla uzytkowników systemu Linux. Linux natomiast ma antywirusy, które mogą przeskanować partycje Windowsowe i przeszukać Spyware. Nie wiem czy wirusy windowsowe moga zeskanować, ale chyba tak. Choć nigdy tego nie robiłem. Wiem, że chronią przed Spyware'm. Aby usunąć linuksowym programem spyware z windowsowych partycji nalezy mieć pełny dostęp do tych partycji. Innymi słowy Read/Write. Bardzo dobrym narzędziem zapisu na partycje windowsowe jest Captive. Antywirusy na linuksa:

- Panda

- Kaspersky

- MKS_VIR

-ClamAV

 

Jest ich o dużo więcej, ale to najważniejsze wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie spyware, wirusy, trojany i inne mogą być pisane na każdy system operacyjny.

W uniksach, Linuksach nie ma tego dużo, bo ilość użytkowników jest mała, a systemów mnóstwo, więc komu się chce pisać szkodniki na kilka tysięcy kompów.

Zaistaluj sobie chkrootkit i ewentualnie aide - są w repozytoriach.

Poczytaj ich man pages.

Jest też wiele innych narzędzi np. antywirusy, ale jak nie masz serwera, to chyba nie ma sensu, no chyba, że dla nauki.

Temat jest bardzo szeroki, na początek zajrzyj na http://www.insecure.org/tools.html i sam wybierz.

 

walwat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie tego tematu. Otoz widzialem na stronie arcabita wersje tego programu pod (_linuxa_ → Linuksa) ORT (na zamowienie). Czy jego sie instaluje normalnie z plytki metoda wyklikana w fedorze i czy bedzie dzialal mniej wiecej tak jak w windzie - w tle jako montor.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie tego tematu. Otoz widzialem na stronie arcabita wersje tego programu pod (_linuxa_ → Linuksa) ORT (na zamowienie). Czy jego sie instaluje normalnie z plytki metoda wyklikana w fedorze i czy bedzie dzialal mniej wiecej tak jak w windzie - w tle jako montor.?

programy antywirusowe oferowana na linuksa to wyspecjalizowane systemy serwerowe do sprawdzania poczty, nie pracuja one jako monitory systemu,

 

co do spyware, to niektore metody sledzenia i wykradania danych moga byc uzyte w linuksie tak jak w windows, sa to wczesniej wspomniane tracking cookies a takrze skrypty wykorzytujace bledy/niedopracowania przegladarek

 

jednak liczba spywareu chodzaca na linuksach jest bardzo mala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

programy antywirusowe oferowana na linuksa to wyspecjalizowane systemy serwerowe do sprawdzania poczty, nie pracuja one jako monitory systemu,

 

co do spyware, to niektore metody sledzenia i wykradania danych moga byc uzyte w linuksie tak jak w windows, sa to wczesniej wspomniane tracking cookies a takrze skrypty wykorzytujace bledy/niedopracowania przegladarek

 

jednak liczba spywareu chodzaca na linuksach jest bardzo mala

Jak się przed tym bronić? Ustawiłem w Konquerorze tak, żeby usunwało mi ciasteczka po skończonej sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co to mi sie podoba

Raz na jednym z forum (nie powiem które) było masę wypowiedzi jaki Linux jest piękny iż nic się go nie ima , że można wszędzie wychodzić nawet na bardzo niebezpieczne witryny ......

A tu mówi się otwarcie iż są pewne zagrożenia i jak się zabezpieczyć – tak czy mać – fakt iż jest dużo lepiej niż w porównaniu z Win M$ może 0.1% . Ale warto sie przesiąść nawet za te 90%. biggrin.gif

A może te wartości są inne ? biggrin.gif

 

narka

 

a może coś podobnego jest pod Linuksa

http://www.safer-networking.org/pl/mirrors/index.html

Hijack This - skaner systemu

Silent Runners.

Edytowane przez jaro33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co to mi sie podoba

Raz na jednym z forum (nie powiem które) było masę wypowiedzi jaki Linux jest piękny iż nic się go nie ima , że można wszędzie wychodzić nawet na bardzo niebezpieczne witryny ......

A tu mówi się otwarcie iż są pewne zagrożenia i jak się zabezpieczyć – tak czy mać – fakt iż jest dużo lepiej niż w porównaniu z Win M$ może 0.1% . Ale warto sie przesiąść nawet za te 90%.  biggrin.gif

A może te wartości są inne ?  biggrin.gif

Czyli sytuacja pod jednym względem lepsza jest w Windowsie, bo są przynajmniej dostępne programy, dzięki którym można się pozbyć większości spyware'u. Poza tym pisze się o tym w różnych serwisach internetowych, czasopismach, na forach dyskusyjnych itp. więc sprawa jest bardziej znana, a w Linuksie to wiadomo, że coś takiego może być, ale nie wiadomo jak tego unikać i jak zwalczać. Podobnie wygląda sprawa z trojanami. Linux bezpieczniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaro33 zawsze jest jakas mozliwosc zlapania jakiegos "paskudztwa" wink.gif Jesli jednak bedziesz korzystal z systemu w odpowiedni sposob, stosowal sie do pewnej polityki(m.in. nie uzywal systemu na koncie roota) prawdopodobienstwo ze cos Ci sie z systemem stanie bedzie baaaardzo male. Pod tym wzgledem chyba nawet nie ma co porownywac pingwinka z M$ tongue.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie jest tak źle.

Żaden system nie jest bezpieczny sam z siebie - to ogrom pracy dla administratora.

Porównując winde do pingwina mówi sie powszechnie, że Linux jest bezpieczniejszy i to prawda, ale nie jako goły system, tylko po zastosowaniu zaawansowanych narzędzi, których dla Linuksa jest więcej i są lepsze (czytaj mają większe możliwości)

Takie dystrybucje jak Open BSD, czy mający się pojawić Open Slackware, to prawie twierdze...

Banki np. pracują na Linuksach/Uniksach, ale komercyjnych.

Zreszta trzymaja to w tajemnicy, jakiego systemu używają i to już jest podstawa bezpieczeństwa, bo jak tu znaleźć dziurę, jak nie wie się w czym.

GNU Linuksowi dużo bliżej do Uniksa niż windzie.

 

 

walwat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaro33 zawsze jest jakas mozliwosc zlapania jakiegos "paskudztwa" wink.gif

Chyba mnie coś źle zrozumiałaś - całkiem co innego powiedziałem

A Ty co innego zinterpretowałeś

coś dzisiaj za mało wyrazisty chyba jestem biggrin.gif jutro się wyśpie : wink.gif

 

A tu mówi się otwarcie iż są pewne zagrożenia i jak się zabezpieczyć – tak czy mać...........

........Ale warto sie przesiąść nawet za te 90%.

 

narka wink.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dystrybucje jak Open BSD, czy mający się pojawić Open Slackware, to prawie twierdze...

A jeżeli chodzi Fedorkę? smile.gif

Domyślne ustawienia firewalla, SELinux... dają w miarę przyzwoitą ochronę? Chciałbym ją maksymalnie zabezpieczyć, ale nie wiem jak się za to właściwie zabrać. unsure.giflamo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...