Skocz do zawartości

Problem Z Grubem


Wuji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taką sytuację:

Mam dwa dyski, jeden z winda (master na pierwszym porcie kontrolera) drugi z FC5 (slave na pierwszym porcie kontrolera). Po zainstalowaniu gruba na dysku z linuxem, linuch sie spokojnie odpala ale niestety nie mozna z gruba odpalic windy biggrin.gif . Natomiast ktos polecil mi zeby zainstalowac gruba na dysku z winda. Tak więc zrobilem ale niby po udanej konfiguracji bootloadera na dysku z windowsem nic nie widac, tzn system windows xp uruchamia sie jakby nigdy nic nie robiac sobie z niby zainstalowanego na nim gruba (GRUB (_wogole_ → w ogóle) ORT sie nie wczytuje) sad.gif . Zna może ktoś learstwo na zaistniałą sytuację? Z góry dziękuję za pomoc rolleyes.gif .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO ale wlasnie tak robie instaluje na dysku z windowsem w MBR. Ale po takiej akcji GRUB jakby się w ogóle tam nie zaspisywał - po restarcie uruchamia się bezpośrednio winda.

Zreszta GRUBA nie da sie zainstalowac na partycji tylko zawsze w MBR dysku - co nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie trzeba resetować, wystarczy zrobić tak jak było napisane na forum i nie pomylić się przy wpisywaniu /dev/hda. A najlepiej zobacz, jakie masz ustawienia w BIOSie, a przed instalacją GRUBa sprawdź jak lin widzi dyski, partycje. Np. za pomocą /sbin/parted

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego może nie chcie się zapisac GRUB do MBR? Co może przeszkadzac?

Ano, czasami moze... np opcja "antywirus" BIOSu blokuje mozliwosc zapisu do MBR (i jest to ustawienie domyslne wszystkich BIOSow wyposazonych w ta funkcje)

 

A może on tam jest, tylko trzeba, no nie wiem, zresetowac MBR?
Jesli on tam jest, to po "resecie MBR" juz go tam na pewno nie bedzie...

 

Widze, ze uparcie nie chcesz sobie zadac trudu i przeszukac forum... no niech Ci bedzie, pociagne to po raz ostatni...

 

Pokaz co Ci wypisuje

su -
fdisk -l

...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego może nie chcie się zapisac GRUB do MBR? Co może przeszkadzac?

Ano, czasami moze... np opcja "antywirus" BIOSu blokuje mozliwosc zapisu do MBR (i jest to ustawienie domyslne wszystkich BIOSow wyposazonych w ta funkcje)

 

A może on tam jest, tylko trzeba, no nie wiem, zresetowac MBR?
Jesli on tam jest, to po "resecie MBR" juz go tam na pewno nie bedzie...

 

Widze, ze uparcie nie chcesz sobie zadac trudu i przeszukac forum... no niech Ci bedzie, pociagne to po raz ostatni...

 

Pokaz co Ci wypisuje

su -
fdisk -l

...

Pozdro

Jeśli chodzi o bios to tez na poczatku tak myśałem, ale takiej opcji nie ma w moim biosie. Jęsli chodzi o szukanie na forum to juz spedzilem ze 2 noce na to i prubowałem już na różne sposoby. A fdiska tez nie zarzuce bo linuch mi sie nie uruchamia. Nic będę wertował dalej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A fdiska tez nie zarzuce bo linuch mi sie nie uruchamia. Nic będę wertował dalej ...

Odpal z 1. CD albo z DVD i jak zobaczysz prompt "boot:" to wpisz "linux rescue". Potem postępuj zgodnie z instrukcjami, które się będą pojawiały. Po "chroot" będziesz mógł wykonać "fdisk -l".

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz dwa dyski i zamierzasz zainstalować na jednym windę a na drugim linux to masz dwie opcje : (żartuję).

1. Instalacja na 1 dysku windy następnie linux na drugim i grub w mbr dysku windy

2.Instalacja na 1 dysku windy następnie linux na drugim i grub w 1 sektorze dysku linux.

3. instalacja odzielnie dla windy na dysku 1 i przy odłaczonym dysku 1 linux na dysk 2. Instalacja grub w mbr dysku 2. Następnie zmiany opcjii boot w bios wink.gif.

Ad 1.

Konfiguracja grub.conf dla odpalenia windy z drugiego dysku musi zawierać mapowanie dysku

map (hd1) (hd0)

Przykład

title winda (lub linux)

rootnoverify (hd0,0) (to też zalezy od konfiguracji)

map (hd1) (hd0)

lub map (hd0) (hd1) zalezy od konfiguracji

chainloader +1

Ad 2.

opis stary jak swiat znajdziesz go wszędzie

bootloaderem jest windozowa proteza wink.gif

dd if=/dev/hdb1 of=bootsect.img bs=512 count=1

i tak dalej..

Ad 3.

Nie ma potrzby komentować wink.gif przeniesienie przełączania sekwencji do grub.conf podobnie jak dla Ad 1.

Pozdro

PS. Na końcu tej strony http://www.gentoo.org/doc/pl/grub-error-guide.xml jest wskazówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...