Skocz do zawartości

Stary Dysk+win98


Other

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się nowiedzieć, jak najlepiej zainstalować win98 (stary bo na stary komputer i mam oryginal tongue.gif) na 2GB dysku 233 pentium 32 RAM biggrin.gif Jak odpalam instalacje na tym kompie to nic czarny ekran. Myślałem, żeby przenieść dysk do mojego kompa gdzie mam Linuksa i albo podmienic z moim dotychczasowym dyskiem na czas instalacji, albo dodać jako drugi dysk. Jestem w tym zupełnie zieolny (przenoszenie dysków itp., więc jak doradzacie ? smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm a wydaje mi się że pozostałe dystrybucje/OS-y to jednak nei jest tylko o Feodorze Core dział smile.gif ? smile.gif A jak inaczej bym odpalił instalator bez dyskietki startowej ? Win98 nei jest bootowalny .. :U Trzeba ustawic partycje wszystkie od nowa fdiskiem i odpalic recznie in stalke, to nei jest Linux biggrin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jeśli masz dostęp do programu norton ghost spróbój takie coś: włóż do tego starego kompa duży dysk z linuxem (albo zrób to nawet na nowym), spróbój wygospodarować na nim partycję fat 32, zainstaluj na niej Windows 98, zainstaluj na nim Norton Ghost, po instrukcje wejdź tu, spróbój zrobić obraz dysku 98-ósemki, nagraj na płytę, włóż stary dysk, i zainstaluj na nim obraz. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli stary komp nie bootuje z cdrom? Ale jakiś ma... dyskietka startowa, fdisk , fat 32, kolejny boot z dyskietki start, zmiana napędu na cdrom np. D: , copy D:\win98\ C: (tu się gubię, bo nie znam dokładnych komend dosu - ale należy folder instalacyjny na twardziela skopiować), potem cd C:\win98\setup.exe i jedzie!

Ps. Doczytaj jak skopiować cały folder pod dosem, bo ja to robiłem zawsze norton commanerem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskietka Win98 nie jest butowalna nie rozsmieszaj mnie pewnie .że jest butowalna a jak nie masz butowalne to pirat ale to nie o tym.Włącz Win98 z obsługą cd-rom i wpisz fdisk ustaw partycje i c:/ i enter

później wpisz format c:

albo sam format

póżniej wpisz jeszcze raz c: i enter

uruchomienie instalatora wpisz setup i jedziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz... winda 98 na pewno jest oryginalna to po piwersze, a komp nei ma obslugi bootowania z cdromu tongue.gif Dyskietka startowa odpalam system z obsluga cd win98. Partycje zrobiłem ale po odpaleniu setup.exe czarny ekran inic tongue.gif Chyba zrobie tak jak kolega polecił wgrać instalke na dysk i zdysku odpale. W ostateczności przeniose dysk na nowy komp (tylko nei wiem czy bede musiał coś w BIOSie dodawać ?) i na nowym kompie zainstaluje winde po prostu tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności przeniose dysk na nowy komp (tylko nei wiem czy bede musiał coś w BIOSie dodawać ?) i na nowym kompie zainstaluje winde po prostu tongue.gif

Przeczytałem całość ale naprawdę zgubiłem się o co chodzi .

Skoro BIOS nie obsługuje płyt bootowalnych.

Dyskietka startowa win98

fdiskiem należy zrobić partycje

2)

instalacja wkładasz dyskietkę win98 – na początku dajesz “z obsługą CD”

zmieniasz napęd “e:” na cd rom

potem “dir /p” wyświetlasz katalogi po 1- ekranie

setup (tak jest w orginalnych) a w nie (org....) należy wejść do katalogu z instalką

nie wpisuj setup.exe tylko setup

==============

nic nie instaluj na innym komputerze , instalka musi byś na tym kompie na którym będzie chodzić 

Uwaga :

1) jeżeli przedtem był system plików nap ext2 lub inny nie dos-owy

to za pomocą fdisk musisz usunąć partycję i na nowo założyć Primary- rozszeżoną (w niej logiczne) i jeszcze musisz mieć partycję(Primary) aktywną - fdisk (posiada 4- funkcje)

i dopiero sformatować

narka

 

narka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor Windowsowi i komputerowi tongue.gif W biosie nie było ustawione bootowanie z plyty ^^ biggrin.gif Ale to i tak nic nie dało, bo gdy ma się odpalić instalator to czarny ekran (wcześniej usunąłem partycje i zrobiłem podstawową całą jedną i wyszedłem tongue.gif). Już był tu kiedyś taki temat że winda XP sie nie odpalała (instaltor) tylko czarny ekran tongue.gif Ktoś zganiał to na dysk RADI chyba ale ja nie mam ani dysku RAID ani windy xp biggrin.gif Chyba po prostu procesor sobei nei radzi z instalacją, bo 6 lat już ma jak nie dłuzej a pentium 2 233 Mhz ... tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie wina siły procesora, bo Windows 98 zostal wydany w roku ... 1998 rolleyes.gif A wtedy takie kompy jeszcze były bardzo popularne.

Moze to głupia rada, ale czy próbowałes uruchomić z dyskietki programy scandisk(wiem, ze to cienki program,ale nie chodzi o samo przetesotowanie dysku - czasem pokazuje, dlaczego Windows sie buntuje) albo chkdsk?

Czy na tym kompie w ogole działa jakis instalator czwegokolwiek? Instalaotry Linuksa moze i nie zadziałają(szczególnie graficzne...), ale są bardziej "komunikatywne" i moga ci wypisac, co jest nie tak. Może to kwestia płyty(porysowana)? Czy działa na innych kompach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia płyty nie bo działa gdzie indziej. Scandiska rzeczywiście nei próbowałem, sprawdze pozniej bo nei chce mi się kompa podłaczać znowu. A instalator Slackware działał, ale nei chciało mi się tam instalować, bo tata i tak chciał office'a ... (znaczy zainstalowałem, upewniłem się że Linux zadziała wszędzie i usunąłem biggrin.gif). Tylko instalator windy nie działa :U

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba po prostu procesor sobei nei radzi z instalacją, bo 6 lat już ma jak nie dłuzej a pentium 2 233 Mhz ... tongue.gif

Aj coś musicie robić gdzieś błąd

Ja na AMD 133MHz(prawdziwa 100) 32Ramu , grafika 1MB (albo 0,5 nie pamiętam) bez MMX (P1)

stawiałem win95 chodził dobrze win98 tęż ale już trochę mulił wycinałem usługi , odchudzałem itp nawet RedHat 6 tam pobył ale nie miałem internetu to długo się nie zadomowił – teraz jest odwrotnie.

A Tak dla pewności to MBR przeczyść “a:\ fdisk /mbr “

i sprawdź czy jest partycja Aktywna -ważne + sformatuj ją “a:\format c: /u “

u – o ile pamiętam to dokładnie formatuje i odhacza bloki uszkodzone w XP już tego nie ma jest coś innego ale jeszcze nie wiem.

 

Jak się boisz windowsowych komend to gpartem (nie polecam) usuń dysk tak aby nie miał żadnego formatu ,

Takie problemy mogą być jak pierwszy sektor dysku jest uszkodzony lub grub/lilo (wirus) tam rezyduje, wyłącz antywirusa BIOSU , a dysk jest dobrze zadresowanu LBA ? lub brak

 

same przypuszczenie bo nie widze co się dzieje

Narka

 

1)Przypomniało mi się winNT nie oobsługuje partycji większych niz 2GB (2047MB) jakoś tak sprawdź dla win98 (tylko nie wiem w jakim przeliczeniu dziesiętnym-binarnym) nie mogę tego zapamiętać myli mi się zawsze

 

2)sprawdż jakims LiveCD

3)A Windows robi RAMdysk – nie mylisz się z tym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz który system dos masz na dyskietce startowej??

po załadowaniu dyskietki i przeniesieniu się na napęd cd wpisz: dir

i zobacz co ci wyświetli.

albo może sprubój załadować mu nc z dyskietki tzn Norton Commander i wtedy wszystko będziesz widział.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...