Skocz do zawartości

Aktualizacja Xservera I... Opera Nie Działa


WalDo

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwna sprawa. Uruchomiłem wczoraj aktualizację. M.in. weszły paczki:

libX11                  i386       1.0.3-7.fc6      updates           794 k
libX11-devel            i386       1.0.3-7.fc6      updates           665 k
libXfont                i386       1.2.8-1.fc6      updates           228 k
libXfont-devel          i386       1.2.8-1.fc6      updates            21 k
xorg-x11-server-Xorg    i386       1.1.1-47.8.fc6   updates           3.2 M

Po tej operacji przestała działać moja ulubiona Opera 9.10. Odpalam więc z terminala i...

ERROR: ld.so: object 'libjvm.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
ERROR: ld.so: object 'libawt.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
Naruszenie ochrony pamięci

Dwie pierwsze linijki, te z "ERROR" to pikuś ;) bo pojawiają się podobno zawsze, ale o co chodzi z tym naruszeniem ochrony pamięci?

Pogrzebałem trochę w Googlach, znalazłem jakieś informacje (m.in. podobne objawy w Debianie) i przywróciłem poprzednie pakiety, czyli

libX11-devel-1.0.3-6.fc6
libX11-1.0.3-6.fc6
libXfont-1.2.2-1.fc6
libXfont-devel-1.2.2-1.fc6
xorg-x11-server-Xorg-1.1.1-47.7.fc6

i Opera znowu działa, ale ciekaw jestem co jest grane. Jakiś bug w którymś z tych pakietów? Potrafi ktoś podac jakieś informacje, bo szukam i nie mogę nic znaleźć <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo i zrobię tak jak Ty :). Ale przy okazji: czy jest jakiś sposób na szybkie (najlepiej Yumem) przywrócenie poprzedniej wersji pakietów?

 

Mam to samo i zrobię tak jak Ty :). Ale przy okazji: czy jest jakiś sposób na szybkie (najlepiej Yumem) przywrócenie poprzedniej wersji pakietów?

 

UPDATE :)

Najnowsza Opera 9.20 działa bez problemów z zaktualizowanymi bibliotekami libX11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo i zrobie tak jak Ty :). Ale przy okazji: czy jest jakis sposób na szybkie (najlepiej Yumem) przywrócenie poprzedniej wersji pakietów?
Niestety nie (a przynajmniej ja nie znam sposobu) :(

Poprzednie wersje wyszukuje w /var/log/yum.log. W przypadku libX11, libX11-devel, libXfont i libXfont-devel nie bylo nic w yum.log, wiec sciagnalem najblizsze "numerycznie" wersje z download.fedora.redhat.com, wrzucilem do osobnego katalogu (razem z xorg-x11-server-Xorg) i jako root w tym katalogu dalem

rpm -Uvh --force --replacepkgs *.rpm

Dziala, ale oczywiscie przy kazdym yum update musze teraz dopisywac opcje --exclude

yum update --exclude=libX11 --exclude=libX11-devel --exclude=libXfont --exclude=libXfont-devel --exclude=xorg-x11-server-Xorg

Mozna tez te "ekskludy" dopisac w /etc/yum.conf, ale pewnie szybko to poprawia, wiec chyba nie ma sensu wpisywac tego na stale.

 

[EDIT]Moze kiedys ktos dorobi opcje downgrade ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie za to nie jest ok. Zainstalowałem operę 9.20 i jak odpalam ją z konsoli to dostaje:

[b][Tomek@84-38-29-53-host ~]$ opera
ERROR: ld.so: object 'libjvm.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
ERROR: ld.so: object 'libawt.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
/usr/lib/opera/9.20-20070409.6/opera: error while loading shared libraries: libstdc++-libc6.2-2.so.3: cannot open shared object file: No such file or directory
[Tomek@84-38-29-53-host ~]$ 
[/b]

 

libstdc++ mam zainstalowany, w dodatku opera 9.10 działała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie za to nie jest ok. Zainstalowałem operę 9.20 i jak odpalam ją z konsoli to dostaje:

[b][Tomek@84-38-29-53-host ~]$ opera
ERROR: ld.so: object 'libjvm.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
ERROR: ld.so: object 'libawt.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
/usr/lib/opera/9.20-20070409.6/opera: error while loading shared libraries: libstdc++-libc6.2-2.so.3: cannot open shared object file: No such file or directory
[Tomek@84-38-29-53-host ~]$ 
[/b]

 

libstdc++ mam zainstalowany, w dodatku opera 9.10 działała...

masz compat-libstdc++-296-2.96-138?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to gitara, że problem rozwiązany, bo mi Opera też zaprotesowała ;) chociaż i tak nie mam netu, więc nie powinno mi to przeszkadzać :D

 

Ale przy okazji: czy jest jakiś sposób na szybkie (najlepiej Yumem) przywrócenie poprzedniej wersji pakietów?

możesz zrobić rollbacka poprzednich wykonanych operacji yuma, czyli cofnąć do stanu przed update, install, remove, etc...

tutaj masz opisane to dokładniej:

 

http://safari.oreilly.com/0596526822/I_059...22_CHP_5_SECT_4

 

rejestracja jest za free

 

 

pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co się dzieje, ale mam wszystkie pakiety libstdc++ zainstalowane. są najnowsze a mimo to dostaje komunikat:

[Tomek@84-38-29-53-host ~]$ opera
ERROR: ld.so: object 'libjvm.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
ERROR: ld.so: object 'libawt.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
/usr/lib/opera/9.20-20070409.6/opera: symbol lookup error: /usr/lib/opera/9.20-20070409.6/opera: undefined symbol: static_QUType_varptr
[Tomek@84-38-29-53-host ~]$

 

nie wiem co jest grane :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...