Skocz do zawartości

Przygotowanie Do Egzaminu Rhct I Rhce


szczur73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jest to mój pierwszy post, a zarazem króciutka refleksja na temat kursów. Przez ostatni tydzień przygotowywałem się na RH133 do egzaminu (ten jutro, trzymajcie kciuki). Mój wniosek jest jeden, jedyną słuszną droga by się przygotować i, zobaczymy czy, zdać jest praktyka. Trzeba już trochę system czuć i znać niuanse występujące w RH. Bez tego nawet najlepszy kurs teoretyczny nie przygotuje do egzaminu.

Co do listy zagadnień to jest ona dobrze pokryta przez ćwiczenia wykonywane na RH133/131 i przy odrobinie samozaparcia da się to wszystko ogarnąć.

Jeszcze jedna uwaga, od kilku tygodni partnerzy RH szkolą na nowych materiałach, a zatem nie wszystko co jest w necie jest w 100% aktualne.

 

Pozdrawiam

Koziołek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...)

Jeszcze jedna uwaga, od kilku tygodni partnerzy RH szkolą na nowych materiałach, a zatem nie wszystko co jest w necie jest w 100% aktualne.

 

Równiez egzaminy zostały zaaktualizowane do wersji 5.4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam

 

Moze ktos sie wypowie na temat obecnej formy egzaminu RHCE i odniesie sie do jego starszej wersji. Dla przypomnienia 1go maja 2009 zmienila sie forma egzaminu RHCE . Poprzedni egzamin RH302 skladal sie z dwoch sekcji : installation (2.5h) i troubleshooting (3h). Obecny egzamin to pojedyncza sekcja - troubleshooting (3.5h) Porownojac te oba egzaminy co dla przecietnego kowalskiego sie zmienilo po za tym ze juz nie bedzie musial instalowac systemu i szybciej pojdzie do domu. Czy sekcja troubleshootingu z obu egzaminow jest o podobnym stopniu trudnosci czy moze nowy egzamin z racji tego ze ze zawiera tylko jedna sekcje i jest ona wydluzona o 30min jest duzo trudniejszy a co sie z tym wiaze ma bardziej wyszukane zadania od poprzedniego.

 

jey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moze ktos sie wypowie na temat obecnej formy egzaminu RHCE i odniesie sie do jego starszej wersji. Dla przypomnienia 1go maja 2009 zmienila sie forma egzaminu RHCE . Poprzedni egzamin RH302 skladal sie z dwoch sekcji : installation (2.5h) i troubleshooting (3h). Obecny egzamin to pojedyncza sekcja - troubleshooting (3.5h) Porownojac te oba egzaminy co dla przecietnego kowalskiego sie zmienilo po za tym ze juz nie bedzie musial instalowac systemu i szybciej pojdzie do domu. Czy sekcja troubleshootingu z obu egzaminow jest o podobnym stopniu trudnosci czy moze nowy egzamin z racji tego ze ze zawiera tylko jedna sekcje i jest ona wydluzona o 30min jest duzo trudniejszy a co sie z tym wiaze ma bardziej wyszukane zadania od poprzedniego.

 

jey

 

Jak wspomniałeś, egzamin jest krótszy bo nie ma instalacji. Sam troubleshooting został skrócony i moim zdaniem bardzo ułatwiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze w moim poprzednim poscie wkradl sie blad ktory moze dezorientowac. Poprzednio (do 1go maja 2009) egzamin RHCE skladal sie z dwoch sekcji ktore oficjalnie nazwane sa

 

1) Installation and Conguration (2h)

2) Troubleshooting and System Maintenance (3h)

 

Nowy egzamin to jak sadze

1) Troubleshooting and System Maintenance (3,5h)

 

Artur S - dzieki za odpowiedz jednak nie jest ona dla mnie wyczerpujaca. Cytujac "Sam troubleshooting został skrócony i moim zdaniem bardzo ułatwiony." smiem wnioskowac ze egzamin stal sie prostszy w zwiazku z tym ze zostal troubleshooting zostal skrocony i a na caly egzamin jest na 30min wiecej niz poprzednio. Czy tak nalezy rozumiec twoja odpowiedz ? Prosze o korekte w przypadku gdy popelnilem blad w opisie egzaminu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak.

Obecnie po 1 Maja 2009, egzamin składa się z jednej części, która trwa 3,5h.

Podczes tego czasu, kandydat ma do rozwiązania parę problemów natury troubleshooting - coś nie działa, coś inaczej skonfigurowane niż powinno być. Oraz zadania natury zainstaluj i skonfiguruj usługę jak również skonfiguruj system.

Tak więc ja nazwałbym tę jedną część: "Troubleshooting, system maintance and configuration."

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mam pytanie dotyczace kryteriow i sposobu oceniania/punktowania w certyfikatach Red Hata. Wedlug oficialnego FAQ, Red Hat ocenia za wynik bez wzgledu na to jak sie do niego doszlo. Chcialbym jednak potwierdzic czy jest tak w praktyce. Przygotowalem wymyslony ponizszy przyklad z 3 mozliwymi rozwiazanami.

 

Zadanie #1 :

Udostepnij katalog domowy uzytkowanika systemowego w trybie rw za pomoca samby

Selinux musi byc wlaczony (Enforcing)

 

Zakladam ze samba jest odpowiednio skonfigurowana i udostepnienia /home/user. Przy pierwszych testach okazduje sie ze katalog domowy nie jest dostepny i nie mozna sie po nim poruszac. Po krotkich analizach dowiadujemy sie ze winowajca jest selinux

 

Mozliwe Rozwiazania

 

1) smbd_disable_trans = on - wylaczenie selinux dla daemona samby

2) samba_enable_home_dirs = on , smbd_disable_trans = off

3) samba_enable_home_dirs = off , smbd_disable_trans = off, chcon -t public_content_t /home -R

 

 

Z punktu widzenia security prawdopodobnie najlepszym rozwiazaniem jest 2gie gdyz nie wylacza obslugi selinux dla daemona smb a tylko go odpowiednio konfiguruje. Trzecie rozwiazanie spowoduje osiagniecie celu jednak moze spowodowac oslabienie security poprzez rekursywne przypisanie dosyc liberalnego contextu selinux dla /home. Moje glowne pytanie dotyczy przede wszystkim rozwiazania numer 1). Czy wylaczenie obslugi selinux dla konkretnego daemona (przy pozostawieniu selinux w Enforcing) jest punktowane tak samo jak pozostale. Czy zawsze liczy sie tylko osiagniety cel i za kazde z tych trzech rozwiazan otrzymamy maksymalna ilosc punktow? Czy wynik kiedykolwiek moze zalezec od "widzi mi sie" egzaminatora?

 

Moje pytanie wynika tylko i wylacznie z checi i potrzeby zrozumienia w jaki sposob egzamin jest oceniany i nie jest skierowa. Prosze o mozliwie wyczerpujaca odpowiedz

 

jey

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh :)

To jak egzamin jest oceniany jest tajemnicą.

Mogę podpowiedzieć, żebyś dobrze czytał pytanie i wykonywał TYLKO to o co jesteś proszony. Sposób nie ma znaczenia. Ma działać tak jak sobie autor wymyślił, że ma działać. Czyli w twoim przykładzie ważne jest, aby katalog domowy był udostępniony w trybie RW dla usera przy SELinux = Enforcing. Zatem wszystkie rozwiązania są prawidłowe.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Gość Gość

No i dolaczylem do szczesliwcow RHCE, Artur S - dzieki za porady

Swoja droga sa jakies oficjalne statysyki ile RHCE jest na swiecie, Polsce, Europie etc.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie zgadzam sie z MonteChristo ze praktyka przede wszystkim jednak aby przygotowac sie egzaminu ksiazki sa jak najbardziej wskazane jak najbardziej.

 

http://www.bookdepos...an-and-Engineer

http://www.bookdepos...uide-Exam-RH302

 

 

 

 

dziękuje pierwszą nawet udało mi się już zdobyć, ciekawa

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...