Skocz do zawartości

Instalacja I Konfiguracja Ntfs-3g


Daniello

Rekomendowane odpowiedzi

Link nieco krzywy, ale chodziło mi o wątek a nie o pojedynczy post. Warto czasem spojrzeć szerzej i poczytać więcej.

@andriusza1 - Tobie również polecam to samo - http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=11623 oraz przypadek na jaki natknął sie mysio http://forum.fedora.pl/index.php?s=&sh...ost&p=80399

hehe dzięki, właśnie zrobiłem na podstawie tego co podałeś, bez tej wiedzy którą napisałeś. Teraz dopiero widzę, że odpisałeś mi na posta, qrcze nie wiedzieć czemu nie dostałem żadnego maila o tym iz ktoś mi odpisał. Ale oczywiście dzięki. W sumie musiałem tylko dopisać (tak dla innych info) ten wpis:

chown nazwa_usera:users /dev/fuse

chown nazwa_usera:users /dev/hdXY

sorka, że nie potrzebnie pytałem, ale ostatnio mam ciężkie walki z TPSA i moim transferem. Stronka google.pl czasem otwiera mi się 1min, masakra! Pozdrawiam, co złego to nie ja :ph34r:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam,

 

Jetsem calkowicie nowym przesiadkowiczem z XP i oczywiscie wszystkie moje dane sa na NTFS. Probuje zastosowac Ntfs-3g, ale niestety jak na razie bezskutecznie. Przejrzalem wszystkie kilka watkow dotyczace tego pakietu i sprobowalem podmontowac recznie:

[root@)*\377 ~]# umount /mnt/NTFS
[root@)*\377 ~]# mount -t ntfs-3g -o user -o noauto /dev/hdc2 /mnt/NTFS
WARNING: Old FUSE kernel module detected. This means, some driver features
        are not available (swap file on NTFS, boot from NTFS by LILO),
        and unmount is not safe unless you make sure the ntfs-3g process
        naturally terminates after calling 'umount'. The safe FUSE kernel
        driver is included in the official Linux kernels since version
        2.6.20-rc1, or in the FUSE 2.6 software package. Please see the
        next page for more help: http://www.ntfs-3g.org/support.html#fuse26

[root@)*\377 ~]# rpm -qa | grep fuse
fuse-libs-2.6.1-1.fc6
fuse-2.6.1-1.fc6
fuse-devel-2.6.1-1.fc6
[root@)*\377 ~]# rpm -qa selinux-policy
selinux-policy-2.4.6-23.fc6

 

wydaje mi sie ze wzystkie pakiety mam z aktualizowane. Zreszta na stronie:

http://sourceforge.net/project/showfiles.p...ckage_id=132802

nie ma chyba nic nowszego. Czy kto potrafi mi pomoc

 

Z gory dziekuje

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic nie da...

Nawet przy most-up-to-date systemie cos sie na linii kernel - kmod - fuse - ntfs-3g wykrzacza. Chyba paczkujacy/developerzy zafundowali nam jakiegos bubla...

Pozdro

 

Tez mi sie tak wydaje :( Mam nawet wrazenie ze mam zbyt zaktualizowany soft do ktorego wkradl sie jakis blad. Czy zna ktos stabilny zestaw wersji kernela, fuse oraz ntfs-3g?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tam on wyskakuje ale nie zauważyłem ze by przez to był jakieś problemy, partycje normalnie montuje i działa.

 

ja zrobilem wszystko to co jest w tym tutorialu. Partycje montuje bezproblemowo przy recznym montownaiu, ale Warning wyswietla mi i z tego wzgledu nie ruszam narazie montowanych partycji z obawy przed utrata danych. Co robic ? Czy wszystko jest ok ?

 

A czy komende ../configure --prefix=/usr/local wykonujemy na rozpakowanym folderze fuse ? czy ntfs-3g ? W tutorialu jest delikatna niejasnosc

 

1.Ściągamy ntfs-3g. Rozpakowujemy:

KOD

tar zxf ntfs-3g-20070920-BETA.tgz

 

2.Przed tym jeszcze musimy zainstalować fuse i nagłówki do niego fuse-devel:

KOD

sudo yum install fuse fuse-devel

 

3.Wchodzimy do wypakowanego katalogu i odpalamy konfiguratora:

KOD

./configure --prefix=/usr/local

 

punkt 3 ... jakiego katalogu ? katalogu od ntfs-3g czy fuse ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo jasno napisane i chodzi o ntfs-3g. A tak na marginesie zrobilem wszystko według instukcji na samej górze i wsztstko pięknie działa isię montuje tylko nie moge stworzyć nawet katalogu na tej patycji co jest tego przyczyną. Poza tym przy każdym ponownym uruchomieniu prawa dostępu do /mn/NTFS zmieniają mi się na zabronione dla wszystkich poza rootem. Następnie prosilbym o jakieś porady do automatycznego montowania NTFS przy uruchamianiu systemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo jasno napisane i chodzi o ntfs-3g. A tak na marginesie zrobilem wszystko według instukcji na samej górze i wsztstko pięknie działa isię montuje tylko nie moge stworzyć nawet katalogu na tej patycji co jest tego przyczyną. Poza tym przy każdym ponownym uruchomieniu prawa dostępu do /mn/NTFS zmieniają mi się na zabronione dla wszystkich poza rootem. Następnie prosilbym o jakieś porady do automatycznego montowania NTFS przy uruchamianiu systemu

 

Z tym ntfs-3g to jakas tajemnicza sprawa, kazdemu dziala jakos inaczej. Ja montuje na razie partycje recznie i mam pelen dostep. Wiecej napisa;em tu, jakby ktos chcial sprawdzic wersje:

http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=13244&st=15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam serdecznie.

 

Przeczytałem na forum mase postów odnośnie montowania partycji ntfs. Aż w końcu trafiłem na ten tutorial. Zrobiłem go:

 

ntfs-3g zainstlowałem juz dawno temo (czytaj odkąd mam FC6 czyli 4 dni a po 3 uporałem sie z noestradą).

 

plik /etc/rc.local:

chown Ventyl:users /dev/fuse
chown Ventyl:users /dev/hdc5
chown Ventyl:users /dev/hdc6

 

Następnie fstab:

/dev/hdc5 	/mnt/Multi	 ntfs-3g	user,noauto,succeed_chmod,silent,locale=pl_PL.utf8 0 0
/dev/hdc6		/mnt/Smietnik	ntfs-3g user,noauto,succeed_chmod,locale=pl_PL.utf8 0 0

 

plik /etc/fuse.conf:

user_allow_other

 

A oba foldery są ustawione na 777

 

no i nic :( recznie i owszem zadziala opróz tego ze musze je potem odmątować. Dodam jeszcze, że mam wersje dystrybucyjną a o żadnej aktualizacji nie ma mowy dopuki nie odkryje jak rozszerzyć tę partycje bo jak sie okazalo na FC6 3GB to troche za mało.

 

Z poważaniem

Ventyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - chciałbym się włączyć.

 

Nie wiem jaki jest powód tego że u mnie po wpisaniu wszystkiego do fstaba poprawnie nadal nie są montowane dyski NTFS. Poza tym nawet przy dodaniu ręcznych komend "mount /dev/hdaX /mnt/windows -o nonempty" do rc.local wyrzuca błąd (gdzie po uruchomieniu całego systemu właśnie takimi komendami montuje sobie dyski w trybie ZAPIS / ODCZYT).

 

Odpowiedź na pytanie dlaczego zostały rozwalone boot sectory jednego forumowicza. Otóż ja miałem to już 3 razy... i dopiero teraz wiem dlaczego. Jeżeli ręcznie nie odmontujemy wszystkich partycji NTFS, przy zamykaniu systemu będą pojawiać się błedy - efektem tego (chociaż nie zawsze) jest później zgubienie ntldr jak i GRUBA. Mam 2 dyski, na HDA posiadam 4 partycje NTFS (C - boot, D - dane, E - WinXP, F - Vista) oraz na HDB 3 Linuxy, 1 NTFS oraz GRUBA. Jak zapominałem o ręcznym odmontowaniu wszystkich woluminów NTFS musiałem niestety używać rescue CD Fedory oraz instalacji WinXP. W razie czego, po uruchomieniu Rescue CD wystarczy wpisać:

 

cp /mnt/sysimage/sbin/grub /sbin/grub

grub-install --root-directory=/mnt/sysimage /dev/hdXY

 

W kwestii windowsa, wystarczy odpalić instalację na innej partycji niż nasz dotychczasowy system i poczekać do "pierwszego reseta" - czyli po kopiowaniu plików. Potem usunąć z boot.ini "instalację systemu windows xp" i po strachu - ntldr zostanie nadpisany i nasz stary system działa jak należy.

 

Dołączam się też do prośby żeby stworzyć jednego, przejrzystego posta bo po tych 4 stronach już nic nie wiem. Wiem tylko że nie chce to działać w automacie. Zarówno z FSTAB, jak i rc.local. Jedynie udało mi się wrzucić do /.kde/Autostart skrypt z komendami mount do każdego dysku i wtedy przy starcie miałem od razu zamontowane partycje NTFS... ale prawie zawsze ZAPOMINAłEM ICH ODMONTOWAć co skutkowało odzyskiwaniem boot sectorów. Tutaj też moja prośba, czy ktoś zna sposób na uruchamianie poleceń użytkownika przy WYCHODZENIU z systemu X Window. Analogicznie do AUTOSTARTU czy istnieje opcja stworzenia AUTOCLOSE :P

 

 

Pozdrawiam.

 

P.S. - skoro w Ubuntu 6.12 oraz Novell SuSE Enterprise 10.2 obsługa ODCZYT / ZAPIS NTFS jest wbudowana i działa bez najmniejszych problemów wykrywając samemu dyski przy instalacji, to na pewno jest to możliwe pod FC.

 

I mała dygresja - zawsze można skonwertować partycje NTFS na FAT32 i problem PLAM znika SAM :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...