Skocz do zawartości

Tunelowanie


MC'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Załóżmy, że mam trzy komputery:

A - moj komputer gdzieś w sieci

B - komputer-serwer w sieci o określonej puli adresowej (powiedzmy jakiś MAN) "otwarty na świat"

C - serwer w sieci w której jest komputer B ale serwer który daje swoje usługi tylko dla tej sieci (puli adresów).

 

W jaki sposób mogę uzyskać dostęp do komputera C z komputera A majęc konto na komputerze B i znając adres komputera C oraz nr portu potrzebnej usługi udostępnionej na nim ?

 

Oczywiście zakładamy, że wszystko pracuje na linuksie a A nawet na fedorce ;)

Z góry dziękuję za odpowiedzi

 

Pozdr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ssh -p port -l nazwa usrera MASZYNA B

Rozumiem, że to mam wykonać z A. Jeśli tak to to nie zadziała bo -p <port> nie jest otwarty na maszynie B tylko C. A nie ma co liczyć że jest on tak sobie otwarty na B.

 

na B wykonujesz to samo ale z ip C

 

No tak tylko wtedy muszę być zalogowany na maszynie B a co gdybym nie chciał? Wystarczy jak zrobię na B ssh -p <port> -l <user> Maszyna_C & czyli wrzucę go do tła i się wyloguję z B? Tzn potem przy kolejnej próbie wystarczyć będzie jak się zaloguję na mszynę B?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
ssh -L port_na_maszynie_A:ip_maszyny_C:port_na maszynie_C <login_na_B>@ip_mszyny_B

 

Ok tak działa ale mam coś takiego (musi być z roota?):

[user@maszyna_A]$su

[root@maszyna_A]#ssh -L port_na_maszynie_A:ip_maszyny_C:port_na maszynie_C <login_na_B>@ip_mszyny_B

The authenticity of 'domena.maszyny.B (ip_mszyny_B) ' can't be established.

DSA key fingerprint is da:3f:27:f6:d9:46:da:ce:0d:51:56:d3:cc:63:24:33.

Are you sure you want to continue connecting (yes/no)? y

Please type 'yes' or 'no': yes

Warning: Permanently added 'domena.maszyny.B,ip_mszyny_B' (DSA) to the list of known hosts.

[[email protected]]~

Pyania:

1.Co oznacza i jakie ma konsekwencje wpis o dodaniu maszyny B do listy znanych hostów?

2. Czy powinienem i ja usunąć te dane z pkt1.

3. Po wykonaniu tych poleceń dostaje shell'a z maszyny B. Czy zakończenie tego połączenia (exit) oznacza że tunelowanie zostało zakończone?

4. Tunelowanie wykonuje z pod root czy postępując wg tego algorytmu tj tak tworząc tunel i kończąc go mogę sobie zostawić w systemie jakąś otwrtą dziurę?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Pozdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie loguj sie z zewnatrz przez ssh na roota chyba ze dobrze wiesz co robisz. Ja tam w ogóle wylaczam mozliwosc logowania roota via ssh. ssh jako zwykly user i su wewnatrz.

Przy pierwszym logowaniu pobierasz klucz publiczny z kompa na który sie logujesz. To jest wlasnie owo

The authenticity of 'domena.maszyny.B (ip_mszyny_B) ' can't be established.
DSA key fingerprint is da:3f:27:f6:d9:46:da:ce:0d:51:56:d3:cc:63:24:33.
Are you sure you want to continue connecting (yes/no)?

wpisuje sie toto do ~/.ssh/known-hosts, osobno dla kazdego usera oczywiscie. No i w ogóle RTFM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie loguj się z zewnątrz przez ssh na roota chyba że dobrze wiesz co robisz.

 

A jak inaczej skoro dostaje komunikat:

$ ssh -L  22:ip_maszyny_C:22 <login_na_B>@ip_mszyny_B
Privileged ports can only be forwarded by root.

?

A jak blokujesz tą możliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

etc/ssh/sshd_config

 

linijka

 

ochaszowac i zamienic:

#PermitRootLogin YES

na

PermitRootLogin NO

i wszystko

 

a'propos twoje rozwiazanie z tunelowaniem to troche archaiczne, ja bym postawil serwer VPN na jednej maszynie

i reszte do niej dolaczyl, wtedy masz wszystko w jednej sieci, czyli mozesz kozystac z dowolnych uslug.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

etc/ssh/sshd_config

 

linijka

 

ochaszowac i zamienic:

#PermitRootLogin YES

na

PermitRootLogin NO

i wszystko

U mnie nie stoi serwer ssh więc nie mam się co tak zabezpieczać ale fakt ważne gdybym takowy chciał postawić.

 

a'propos twoje rozwiazanie z tunelowaniem to troche archaiczne, ja bym postawil serwer VPN na jednej maszynie

i reszte do niej dolaczyl, wtedy masz wszystko w jednej sieci, czyli mozesz kozystac z dowolnych uslug.

A mógłbyś rozwinąć bo nie wiem, na której maszynie miałbym stawiać (Virtual Private Network?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...