Skocz do zawartości

Nie Ma Fedory Po Instalacji


Ajgor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przeszukalem forum, ale mimo znalezienia opisu roznych problemow po instalacji Fedory, zaden nie odpowiedzial na moje problemy, wiec pytam.

Ale najpierw opis sytuacji. Mam dwa dyski twarde: 80GB pod IDE i 200GB pod SATA II. Na dysku IDE zainstalowanego mam Windowsa XP, a na dysku pod SATA II wydzielilem 60GB miejsca, podzielilem to miejsce na trzy partycje: dwie partycje Ext3 i jedną Swap. Na tym ukladzie partycji zainstalowalem Fedore 6 z DVD (sciagnieta z Ftp-a icm.edu.pl). W konfiguracji Gruba przy instalacji ustawilem partycje z windowsem jako domyslna. A tymczasem po resecie .... w ogole zaden grub sie nie odpala. Po prostu normalnie startuje Windows. Tak, jak by tego Gruba (i Fedory) w ogole nie bylo. Co zrobilem zle, i jak to poprawic? Dodam, ze nigdy jeszcze nie mialem do czynienia z Fedorą, ani nawet z Grubem. Mialem jakis czas Mandrive (z Lilo przy starcie) i tam nie bylo tego typu problemow. Dostep do partycji z zainstalowana fedorą z poziomu Windowsa mam bez problemu (ale tylko do odczytu. Zapisac nic nie moge). Co powinienem zrobic. zeby napoczatku pojawial sie Grub i dawal wybor systemow?

Zapomnialem dodac - mam procesor Sempron 2600+ 64 bity, i fedora jest dla prockow 64-ro bitowych (Jesli to ma jakies znaczenie, to pamieci DDR 1GB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Zanim zaczniemy "ratować" system to sprawdź co sie dzieje jak wybierzesz bootowanie z dysku SATA na którym zainstalowałeś Fedorę. Do tego celu zmień kolejność dysków w Biosie albo wywołaj menu wyboru napędu do bootowania przy starcie komputera (zwykle w Biosach Awarda naciskamy "Esc" w czasie wczytywania napędów) lub klawisza "F8" w Biosach AMI. Jest mozliwe, że zainstalowałeś GRUB-a w MBR dysku SATA, a domyślnie bootujesz z dysku IDE na którym masz Win XP i stąd "brak śladów" GRUB-a... :). Dalej jak sprawdzisz tą opcję.

 

Ja mam tak zrobione z rozmysłem (Win i FC mają osobne HDD) i na dysku z Win nie instalowałem GRUB-a. System do uruchomienia wybieram przez wybranie dysku do bootowania :D

 

Pzdr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak. Po wybraniu z Boot loadera dysku SATA po chwili pojawia sie tekst "System load ERROR". Czyli tak, jak by probowal startowac, ale cos nie tak z instalacja.

Jak pisalem wyzej, stworzylem dwie partycje Ext3. Jednej dalem punkt montowania "/" a drugiej "/boot". Jak zaagladam na te partycje, to na tej z "/" (hdb1) mam tylko foldery "grub", "lost+found" i kilka plikow z rozszerzeniem "fc6".

Natomiast wszelkie foldery systemowe na "hdb3". Tam z kolei wiekszosc folderow jest pusta "na przyklad boot". A jedynie w folderze "usr" mam 2,5GB danych. Zastanawiam sie, czy nie namieszalem czegos przy instalacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac dla mnie to jest obojetne :) Ale mysle, ze lepiej z bootmenu BIOSu (u mnie odpalany jest pod F11). W ten sposob zona nie bedzie miala problemu z odpaleniem Windy jak mnie nie bedzie w domu :)

Przed chwilką przeinstalowalem Fedore jeszcze raz, ale tym razem kazalem jej stworzyc partycje automatycznie. Efekt jest dokladnie ten sam. Jedyna roznica, ze teraz spod windowsa nie widze "hdb3":) Wiec przeinstaluje jeszcze raz, ale znow podziele sam :) Przejzalem forum i znalazlem porady na temat podzialu. Wiec zrobie tak:

 

/ - 12GB

/boot - 512MB

/swap - 512MB

/home - reszta

 

Mysle ze tak bedzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak... Przeinstalowalem, podzielilem i... Grub sie pojawil :) Sam sie zdziwilem :) Musialem jednak wczesniej cos nie tak zrobic.. Odpalilem Fedore (chociaz pierwszy raz odpalila sie w trybie tekstowym:) I teraz tylko walcze z jednym - jak pod nia zobaczyc dyski windowsa :) Nigdzie nie moge znalezc opcji mountowania dyskow. No chyba, ze w Fedorze to sie robi tekstowo :) Z reszta sobie poradze moze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mam podobny problem jak Ajgor jednak wasze porady mi niestety nie pomogly... zaczynam sie zastanawiac czy czasem hdd jest sprawny...

Mam dysk Samsunga 40GB, na ktorym juz mialem Fedore 6, a wczesniej Auroxa. Pozniej potrzebowalem go do innych zastosowan wiec chodzil jakis miesiac jako drugi dysk pod Windowsem. Mam go ustawiony jako drugi dysk (na pierwszym 80GB jest WinXP)

wszystko wczesniej chodzilo bez problemu - tzn windows wraz z linuxem, byl Grub, wszystko ladnie smigalo.

teraz wszystko sie ladnie instaluje, tylko ze sie w ogole Grub nie laduje i automatycznie Windows startuje.

Probowalem juz bez Gruba; dawalem go na hda, dawalem na hdb i efekt jest dalej ten sam... czy moze to byc wina dysku? zaznaczam ze pod Winda dziala poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem juz bez Gruba; dawalem go na hda, dawalem na hdb i efekt jest dalej ten sam... czy moze to byc wina dysku? zaznaczam ze pod Winda dziala poprawnie.
A umiesciles GRUBa w MBR czy w boot sektorze dysku z Fedora? Jesli to drugie, to zainstaluj GRUBa (grub-install) na tym dysku 80GB z Windows i bedzie chodzilo.

Mozesz równiez uruchamiac linuksa z menu startowego Windows. Dawno temu opisalem to w TYM watku. Nadal dziala tak samo :)

Aha, a dysk (ten 40GB z Fedora) mozesz przeskanowac. Odpal "linux resue" i odmontuj partycje z Fedora i na kazdej pusc "fsck -C -v -f /dev/hdXY" - X zastap litera dysku, a Y numerem partycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

probowalem zarowno w MBR jak i w boot setorze drugiego dysku...

Co do twojej rady to az tak zaawasnowanym uzytkownikiem nie jestem zeby temu podolac... :)

jak zainstalowalem bez GRUBa i wybieralem w Biosie dysk z ktorego ma ruszyc to dostaje tylko komunikat Bład ladowania systemu... ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]jak zainstalowalem bez GRUBa[...]
Mozesz to rozwinac? Bo chyba czegos nie rozumiem. Co instalowales bez GRUBa? Fedore bez gruba instalowales? Zaznaczyles opcje "nie instaluj zadnego bootloadera" czy jakos tak podobnie? No to nic dziwnego, ze masz problem :ph34r: Po prostu nie masz GRUBa wiec niby skad system ma wiedziec z jakimi parametrami startowac?

Wydaje mi sie, ze w tym wypadku dodaj jednak ten wpis do boot.ini w windach. Wbrew pozorom to nie jest trudne, chociaz opis przydlugi, ale nigdy nie umialem mowic zwiezle :P

[Edit]Albo odpal system z plyty instalacyjnej z opcja "linux rescue" i recznie doinstaluj GRUBa do Fedory. Tylko nie wiem czy wtedy nie trzeba bedzie równiez recznie przygotowac pliku grub.conf i innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta instalacje bez GRUBa to byla tylko jedna z kilku jakie ostatnio przeprowadzilem...

zawsze daje zeby sie GRUB instalowal...

cos mi sie wydaje ze jednak ta zabawe zostawie sobie na "po sesji" :P

dzieki za wysilek jaki pewnie wlozyles w rozgryzanie mojege problemu.

sprobuje sie pobawic z tym GRUBem.

jak beda problemy to sie tu zglosze ;D (ale to juz w lutym ;P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wrocilem do proby zainstalowania Feodry...

Mam dwa dyski twarde. Na jednym jest juz zainstalowany XP. Na drugim chce miec Linuksa.

Caly proces instalacji Fedory przebiega bez bledow. niestety po restarcie od razu wlacza sie Windows...

Zainstalwoalem GRUB'a w MBR z ustawionym Linuksem jako systemem ladujacym sie jako pierwszy...

Partycje sa ustawione standardowo (zaznaczylem opcje aby mi automatycznie podzielil dysk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocilem do proby zainstalowania Feodry...

Masz dwie możliwości:

1. Odpalać linuksa z menu startowego Windows (edycja pliku C:\boot.ini) - opisałem tutaj http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic...amp;#entry15016

2. Uruchomić linuksa w trybie rescue i zainstalować GRUBa na dysku, na którym są Windowsy - szukaj na forum haseł "grub-install" i/lub "linux rescue"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...