Skocz do zawartości

Wyłączanie Monitora - Różne Dystrybucje


DAREK WL.

Rekomendowane odpowiedzi

SZykowałem sie od jakiegoś czasu by napisac posta na ten temat ; niektóre dystrybucje linuksa ; GENTOO , SLACKWARE , DAMM SMALL LINUX , FREEBSD, SYMPHONY OS wyłaczaja mi monitor albo juz na poczatek instalacji albo po zainstalowaniu przy próbie uruchomienia w trybie graficznym.

Gdy wykonam polecenie X -configure odpowiedzia jest komunikat monitora POZA ZASIEGIEM PRACY 83,7KHZ 60 HZ . Wiem ze trzeba zmodyfikowac jakąś linijke w pliku 'xorg.conf ' ale tam jest tyle linijek ze człek nie wie w której sekcji i co zmienic aby było normalnie.

Co ciekawe te jajpopularniejsze dystrybucje ; fedora , mandriva , suse,ubuntu,aurox nie sprawiaja takich problemów a tylko te 'zaawansowane' jak gentoo,slackware, *bsd.

Mój monitor to lcd LG 1919S czyli znany model , nie zaden unikat. Prosze o porade jak sobie radzic w takich sytuacjach gdy konfiguracja X -ów wyłacza monitor.

Z góry dzieki za wszelkie porady :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektóre dystrybucje linuksa ; GENTOO , SLACKWARE , DAMM SMALL LINUX , FREEBSD, SYMPHONY OS

po pierwsze, freebsd to nie jest linux

po drugie, twój problem znajduje się w tym, że w xorg.conf są źle ustawione linijki podobne do tych

HorizSync    30.0 - 70.0
        VertRefresh  50.0 - 160.0

znajdują się one w sekcji "Monitor"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze BSD to unix to ja wiem , tylko z przyzwyczajenia wyliczyłem go razem.

Te linijki które wskazujesz tez widziałem i jak sie wydaje to to co w nich pisze w np gentoo jest takie same jak w fedorze jednak jedna dystrybucja wyłacza monitor a druga nie

Próbowałem kiedys tak ; po zainstalowaniu gentoo i fiasku uruchomienia grafiki bo monitor wywalił ze jest poza zasiegiem pracy skopiowałem plik 'xorg.conf z dystrybucji live - mepisa

I wtedy udało mi sie uruchomic gentoo graficznie choc wywaliło kilka linijek errorów ze nie moze znależć sciezek do czcionek ale gdy zobaczyłem ze w gentoo płyty włozone do napedu nie sa automatycznie montowane a w katalogu /lib/ nie ma wcale katalogu /firmware/ który jest potrzebny do konfigurowania ueagle, machnałem reka na gentoo. Jesli mam chec na distro w którym kompiluje sie programy ze źródeł to instaluje VIDALINUX albo PCBSD by poznac troche unix-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

dodam, że w Slackware jest kreatorek nadpisujący xorg.conf o nazwie "xorgconfig"; prowadzi etapami przez konfigurację klawiatury, myszki, karty grafiki, monitora i rodzielczości; w dodatku Slackware ma porządne komentarze z przykładami w xorg.conf-ie, więc nawet przy ręcznej dłubaninie nie jest najgorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam że też miałem identyczny/idiotyczny problem. W pewnym momęcie wywalało coś w styli "OUT OF RANGE... "i wartości. Problemu nikt nie mógł rozwiązać. Wielkie mózgi tego świata, tak w kraju jak i poza jego granicami nie mogły sprawić, żęby taki żuczek (czyli ja ;)) nie zniechęcił się do linucha.

Pochwale się że sam wpadłem na rozwiązanie tego tajemniczego problemu. Podmieniłem na 15 minut grafikę graficzną... PROBLEM ZNIKNĄŁ!!! (dodam że wcześniejsze np RedHat 7.0 , 8.0 chodziły)

Miałem kijowej firmy akcelerator graficzny... spróbuj podmienić na jakąkolwiek i przekonaj się czy i Ty natrafiłeś na ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wykonam polecenie X -configure odpowiedzia jest komunikat monitora POZA ZASIEGIEM PRACY 83,7KHZ 60 HZ . Wiem ze trzeba zmodyfikowac jakąś linijke w pliku 'xorg.conf ' ale tam jest tyle linijek ze człek nie wie w której sekcji i co zmienic aby było normalnie.
[1]Zmien rozdzielczosc na mniejsza jesli jest za wysoka (ustaw mniejsza jako domyslna w xorg.conf) lub [2]zwieksz rozdzielczosc jesli czestotliwosc odswiezania jest za wysoka... a jesli nie wiesz co nie pasuje monitorowi to sprobuj raz tak [1] a raz tak [2].

Jakies dejavu chyba mam albo to jakas epidemia bo pisalem na ten temat ostatnio kilkukrotnie... ;)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...