Skocz do zawartości

Jak Dodać Do Menu Grub`a Boot Cd/dvd


Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam że chodzi o to żeby zbootować coś bezpośrednio z płyty CD przed odpaleniem jakiegokolwiek systemu. Więc może po prostu w biosie zmień kolejność przeszukiwania urządzeń tak żeby cd było wyżej od dysku? :) i wtedy przed grubem odpali z płytki. Mam nadzieje ze o to chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Witam, potrzebuje to samo, nawet jeszcze dzisiaj bo to pilne jest!

 

Z tym że rozwiązanie podane przez Piaskun'a nie wchodzi w grę! Bardzo mi zależy na tym, to sprawa życia bądź śmierci.

 

Dokładniej to chodzi o dodanie do GRUBa i LILO możliwości zabootowania z napędu, w jakiejkolwiek dystrybucji Linuksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja już wcześniej pisałem o bootowniu z dyskietki, ale niestety nie udało mi się. Jeżeli ktoś wiec jaki wpis zrobić dla CD to bardzo miło.

 

I nie piszcie że można zmienić w biosie, no bo przecież to oczywiste :) Tutaj chodzi o "dodatkową wiedzę" :D bez której niektórzy czują się niedowartościowani :P

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż z ciekawości zacząłem szukać. Nie chce mi się drążyć, ale z tego co wyczytałem jeśli to moja lista:

title Fedora (2.6.22.4-65.fc7)
    root (hd0,2)
    kernel /vmlinuz-2.6.22.4-65.fc7 ro root=LABEL=/ rhgb quiet
    initrd /initrd-2.6.22.4-65.fc7.img
title Microsoft Windows XP SP2
    rootnoverify (hd0,0)
    chainloader +1

rootnoverify - odnosi się do czegoś spoza montowanych w systemie urządzeń

dalej device[,part-num][,bsd-subpart-letter], hd - dysk, fd - dyskietka, cd - cd-rom, nd - network

ja tam się nie znam, tu coś jest.

http://www.gnu.org/software/grub/manual/ht...l#Device-syntax

Jak ktoś uruchomi to niech się pochwali. Ja bym spróbował tak.

title CD-ROM
    rootnoverify (cd0,0)
    chainloader +1

chyba nie da się nic popsuć. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?? Jest jakaś różnica czy drugi w ogóle się nie odnosi do napędów? :]
Zasadnicza :)/dev/hdb to urządzenie, a /dev/cdrom to zazwyczaj link symboliczny wskazujący na urządzenie, które jest napędem CD/DVD.

Zobacz zreszta co poakże Ci (przyjmując założenia z Twojego postu, że CD_ROM jest na primary-slave)

ls -l /dev/hdb
ls -l /dev/cdrom

Oczywiście w F7 to będzie prawdopodobnie urządzenie /dev/scd0. Szczególnie istotne są pierwsze znaki w liniach będących wyjściem ww. poleceń. Małe L (lrwxrwxrwx ....) oznacza link. Małe B (brw------- ....) oznacza urządzenie blokowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak wiem że napęd mam jako primary slave to /dev/hdb będzie się 'odnosiło' do ów napędu?
/dev/hdb prawdopodobnie będzie tym urządzeniem, pod warunkiem, że masz do czynienia z Fedora Core 6 lub wcześniejszą lub inną dystrybucją linuksa. Od F7 to będzie (znowu prawdopodobnie) /dev/scd0 lub /dev/scd1

 

[EDIT]Żeby się upewnić możesz sprawdzić na co wskazuje link /dev/cdrom albo /dev/dvd ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś pomysły?
Zdaje się, że windy potrzebują wolnej pierwszej partycji na pierwszym dysku. Były na forum jakieś tematy nt. wieszania się instalki Windows na kompie, na którym był wcześniej Linux i pierwsza partycja na pierwszym dysku była linuksowa (ext3, reiserfs itp)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jak coś to takie coś wcisnę kolesiowi dla którego to robię ;)

 

 

czyli GRUBa mamy rozwiązanego... Bootowanie płytek z GRUBa działa :D teraz czas się zająć LILO, jakby ktoś miał jakieś pomysły to walcie :D każda informacja może być pomocna [jak nie uda mi się tego zrobić to przynajmniej zabłysnę wiedzą przed gościem (robie to na zaliczenie)] ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu też coś w temacie. http://gentoo-wiki.com/TIP_Chainloading_a_...D-ROM_from_GRUB

Swoją drogą trochę to dziwne, że trzeba się tyle na męczyć, aby zabotować z CD w GRUB.

Ale przy okazji ciekawe rzeczy znalazłem. np.

The example shown chainloads a floppy image called cd_boot.img that is on the hard drive in the /boot partition, and the boot partition in the first partition on the drive.

title CD_Boot
rootnoverify (hd0,0)
chainload /cd_boot.img

Problem w tym, że partycja /boot jest nie duża, u mnie jakieś 90MB więc za duży obraz nie wejdzie na nią hehehe. Ale okazuje się, że można zamontować sobie w linuksie obraz iso w dowolnym miejscu i potem bootować z niego w GRUB. http://manual.sidux.com/pl/hd-install-opts-pl.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha! wykombinowałem też w LILO, za pomocą tych samych plików ;p

 

image=/boot/memdisk.bin
label=CD
root=/dev/hdc
initrd=/boot/sbootmgr.dsk

 

w sumie coś się chrzani, mamy do czynienia z 3 możliwościami (testowane na Mandrivie06 na wirtualnej maszynie):

1. czyta płytę bez problemu (np instalkę systemu Linux Mandriva06, bądź Windows Visty)

2. czyta ją, ale nie wykonuje jej tak jak powinno (np. instalkę systemu Linux SuSe, bądź taki zestaw narzędzi Hirens CD - czyta menu rozruchowe ale jak sie wybierze dalej to nie czyta)

3. zamiast czytać restartuje system (np instalkę systemu Windows XP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...