Skocz do zawartości

Prędkość Fedory


toloxx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowy na tym forum i przymierzam się do instalacji Fedory 6 lub testowej wersji 7. Wcześniej miałem trochę doświadczenia na ubuntu, opensuse, kateos'ie.

Żadne z tych w/w dystrybucji mi zbytnio nie leżały, choć najdłużej już gości na moim dysku ubuntu. Jak dla mnie ubuntu jest zbyt wolne, słyszałem, że fedorka jest szybsza od ubuntu, ale nie jestem tego pewien i dlatego moje pytanie kieruje tu do was ;)

Jeśli ktoś miał do czynienia z ubuntu i fedorą, to jak oceniacie szybkość zarówno całego systemu jak i szybkość bootowania? Ubuntu bootuje mi szybko bo ok. 40 sek, ale jego dalsze działanie nie jest zbyt szybkie (muszę używać XFCE żeby się wygodnie pracowało, choć mam Athlona 2500+ i 512MB pamięci RAM.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jak skonfigurujesz swoją fedorę. Przy takim sprzęcie Gnome i KDE powinny działać w sposób zadowalający. U siebie trochę usług wyłączyłem i fedora uruchamia się dość szybko (nie wiem ile dokładnie, ale ponad 1min). Nie wiem co to znaczy wg Ciebie wolno, bo ja to tak rozumiem, że programy uruchamiają się po kilkanaście sekund, przejście do innego folderu w Nautilusie zajmuje kilka sekund, przy większy obciążeniu procesora nie można słuchać muzyki bo player się wiesza etc. Ja o swojej fedorce mogę powiedzieć, że działa płynnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko to odpalenie menedzera plików w ok. ~1sek. co gwarantuje mi Thunar ;) Predkosc bootowania 1 minuta to dosc dlugo zalezy czy liczysz razem ze srodowiskiem graficznym czy bez, ubuntu bootuje 40 sek. do ekranu logowania (gdm). Firefox wstaje jakies 4-5 sekund, przejscie do innego folderu w Thunarze to doslownie blysk ;) Przy wiekszym obciazeniu procesora i/lub przy kopiowaniu z cdrom na dysk player sie faktycznie wiesza.

 

Nie chodzi mi o to, ze szukam nie wiadomo jak szybkiego systemu, tylko chcialbym to ubuntu zastapic np. fedora no ale warunek musi byc, ze bedzie przynajmniej tak szybkie lub szybsze od ubuntu. Tak BTW, fedora laduje sie synchronicznie (init) czy asynchronicznie (upstart) ?

 

//EDIT:

A chyba jednak pozostane przy ubuntu :P choc moze kiedys wypróbuje jeszcze fedore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toloxx u mnie na athlonie xp 2500+ i 512mb ramu fedora 5 chodzi płynnie.Używam środowiska gnome.Jestem z niej tak zadowolony że odpuściłem sobie FC6.Jedynym mankamentem dla mnie jest jej czas uruchamiania, ok 1 min.Reszta to same plusy.Jest wolniejsza od slackware11 za to ma masę innych zalet. Polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim tak jak 'thof' wspomniał - szybkość Twojego systemu zależy od tego jak go sobie skonfigurujesz. Na moim sprzęcie : 2600 MHZ + 768RAM FC odpalała mi się na GNOMIE jakieś 1,5 minuty :blink: .

Linuxy można podzielić na upartego na dwa rodzaje:

1) "WSZYSTKO-NA-STARCIE" - gdzie po instalacji masz w pełni działający/funkcjonalny system. Minusem jest to że poza potrzebnym stuffem instalowana jest cała masa ustrojstwa, która po pierwsze zpowalnia system, a po drugie, jak to ująć... nie jest niezastąpiona...

2) Drugi "umowny" rodzaj to: na starcie masz... NIC! Budujesz system od podstaw. Sam decydujesz co dodać do niego a czego nie. W pełni kontrolowany system.

Sorry za taki wywód.

Cały czas korzystałem z niezastąpionej FEDORY, ale pewnego dnia zachciało mi się szybszego systemu (na FC miałem od OO do beryla po inne cudeka) zacząłem czyścić systemik... Więcej babrania niż efektów.

W pogoni za prędkością byłem zmuszony, przyznam się bez bicia, zdradzić FC. Mam teraz ARCH'a - na FLuxboxie, siedzi również OO i inne cudeńka. Wiesz ile uruchamia mi się system z X'ami? Dokładnie 17 s. (liczone od gruba) - RAKIETOJKA!!!

Jeżeli chcesz zostać przy FC, przede wszystkim dobrze skompilowane jajko to podstawa, od tego trzeba zacząć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@XVito- mocno mozna urwac czasu bootowania jak sie postawi wlasne jajko razem z optymalizacja GCC pod procka?

 

 

Powiem Ci ze ubuntu odpalalem tylko z liveDVD i ogolnie mowiac ubuntu muuuuuli, fc6 po dopieszczeniu (wywal uslugi niepotrzebne) potrafi sie calkiem fajnie zbierac. pIV 1500 i 768 ramu. dodatkowo mam fc5 w ini3 jako shellownie i nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...