Skocz do zawartości

Niespełnione Zależności


MitS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam drobny problem ... otóż chcem zainstalowac kilka programów tj. moc, ekg2 itp.

no i gdy wydaje polecenie rpm -i paczka.rpm to wywala mi że nie mam spelnionych zaleznosci:

 

[root@ozyrys Desktop]# rpm -i moc-2.4.0-2.i386.rpm

błąd: Niespełnione zależności:

libcrypto.so.5 jest wymagany przez moc-2.4.0-2.i386

libssl.so.5 jest wymagany przez moc-2.4.0-2.i386

[root@ozyrys Desktop]#

 

no to szukam w necie np. libssl.so.5 i jak instaluje to wywala mi że mam juz zainstalowaną nowszą wersje tego libssl.so.5.

Co robic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to szukam w necie np. libssl.so.5 i jak instaluje to wywala mi że mam juz zainstalowaną nowszą wersje tego libssl.so.5.

1.Skąd masz ten pakiet moc-2.4.0-2.i386.rpm? I co to w ogóle jest?

2.Dlaczego instalujesz przy pomocy rpm -i moc-2.4.0-2.i386.rpm a nie za pomocą yum localinstall moc-2.4.0-2.i386.rpm?

3.Czy ten pakiet na pewno jest pod Fedorę?

4.Jaką masz wersję Fedory?

 

Sprawdź co pokazuje polecenie

locate libssl.so

Jeśli masz FC6, to w /lib masz prawdopodobnie plik libssl.so.6. Spróbuj zrobić link symboliczny do tego pliku o nazwie libssl.so.5. Podobnie zrób dla libcrypto.so.5. Może pomóc, ale ogólnie to radziłbym Ci nie instalować pakietów z niepewnego źródła i nie przeznaczonych dla Fedora Core.

 

BTW

[...]chcem[...]
chcę!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.) http://moc.daper.net/ MOC - music on console (oficjalna strona)

2.) hmm no wlasnie nie wiedzialem że rpm mozna instalowac przy pomocy (_yum'a_ → yuma) ORT (ps. a co to za różnica w instalacji miedzy rpm a yumem) ?

3.) Tak ten plik jest na pewno pod fedorę -> http://fredrik.rambris.com/files/moc/

4.) Linux ozyrys 2.6.20-1.2933.fc6 #1 SMP Mon Mar 19 11:38:26 EDT 2007 i686 i686 i386 GNU/Linux - FC6

 

locate libssl.so pokazuje:

[root@ozyrys Desktop]# locate libssl.so

/lib/libssl.so.0.9.8b

/lib/libssl.so.6

/usr/lib/libssl.so

[root@ozyrys Desktop]#

 

 

nic niedalo zrobienie symbolicznegoi linka.

ogolnie to to jest pewne źródło więc nie widze przeciwskazań ... jedynie nadal mam te dwie niespełnione zależności.

 

BTW

QUOTE(MitS @ 9 Apr 2007, 12:39 ) *

[...]chcem[...]

chcę!

 

fakt mój bląd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to w moim wypadku gdy robie:

 

[root@ozyrys Desktop]# yum localinstall moc-2.4.0-2.i386.rpm

Loading "installonlyn" plugin

Setting up Local Package Process

Examining moc-2.4.0-2.i386.rpm: moc - 2.4.0-2.i386

Marking moc-2.4.0-2.i386.rpm to be installed

Setting up repositories

core 100% |=========================| 1.1 kB 00:00

livna 100% |=========================| 1.1 kB 00:00

flash 100% |=========================| 951 B 00:00

jpackage-fedora 100% |=========================| 951 B 00:00

jpackage-generic 100% |=========================| 951 B 00:00

extras 100% |=========================| 1.1 kB 00:00

updates 100% |=========================| 1.2 kB 00:00

Reading repository metadata in from local files

Resolving Dependencies

--> Populating transaction set with selected packages. Please wait.

---> Package moc.i386 0:2.4.0-2 set to be updated

--> Running transaction check

--> Processing Dependency: libcrypto.so.5 for package: moc

--> Processing Dependency: libssl.so.5 for package: moc

--> Finished Dependency Resolution

Error: Missing Dependency: libcrypto.so.5 is needed by package moc

Error: Missing Dependency: libssl.so.5 is needed by package moc

[root@ozyrys Desktop]#

 

nadal nie mam zależności :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie mam zależności :/
Ten RPM jest pewnie robiony pod starszą wersję Fedory.

Jak chcesz się pobawić, to niewielkim kosztem (przeczytanie o plikach .spec i budowaniu RPM - są tematy na forum + dokumentacja na rpm.org) możesz ściągnąć *.src.rpm z tej strony co podałeś, wyciągnąć plik .spec i zmienić w nim zależności - zamiast libssl.so.5 podać libssl.so.6 itp. Tak by było "po bożemu" i przy okazji nauczyć się czegoś można ;)

 

[Edit]Aha, najlepiej budować jako non-root, czyli jako zwykły user. Do tego trzeba ściągnąc sobie o ile pamiętam jakiś pakiet albo skrypt, który w katalogu użytkownika nie-roota zbuduje odpowiednią strukturę katalogów. O tym też jest gdzies na forum albo szukaj w necie pod hasłem w rodzaju "build packages as non-root" albo poczekaj, to ktoś się mądrzejszy odezwie - w końcu mamy co najmniej jednego pakowacza na forum (__ecik - kadu).

 

Ściągnąłem sobie na próbę moc-2.4.0-2.src.rpm i nawet w .spec nic nie trzeba dłubac. Wystarczy

rpmbuild --rebuild SRPMS/moc-2.4.0-2.src.rpm

i poszło :) Wymagało dociągnięcia kil;ku plików *-devel i powstał mi wprawdzie więcej niż jeden RPM, ale działa. Tzn. poza moc mam jeszcze moc-flac, moc-sndfile, moc-mp3, moc-speex, moc-vorbis, ale dałem z podkatalogu (tym razem juz jako root)

rpm -Uvh moc*

i poszło wszystko bez problemów.

 

[Edit2]Ooops, wredna nazwa ;) "moc" to "Qt Meta Object Compiler" :) Ten Twój "moc" odpala się przez "mocp" ;) Zmyła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo teraz dziala :D dziekuje za odpowiedz ;)

 

a jeszcze mam pytanie co do tych zależności...

libcrypto.so.5

libssl.so.5

 

jak chcem instalowac np. inne programy ktore potrzebują ich np. ekg2

a ten np. nie ma .src.rpm tylko zwykle pliki to zwyklej kompilacji (./configure make makeinstall)

 

to co w takim wypadku uczynic ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co w takim wypadku uczynic ?
Tak najpoprawniej to jest utworzyć plik .spec, ściagnąc źródła (tar.gz albo tar.bz2) wskazać do nich ścieżkę w .spec. Spec umieścić w podkatalogu SPEC (ta struktura od "non-root rpms"), źródła wrzucić do SOURCES i
rpmbuild -bb SPECS/<nazwa_paczki>.spec

A jak ktoś nie chce się wysilać, to można ./configure->make->make install + utworzenie RPM przy pomocy checkinstall. Żeby baza RPM "zauważyła" pakiet, to pomimo wcześniejszej instalacji (make install) zrobić jeszcze rpm -Uvh <pakiet_zrobiony.checkinstallem>.rpmWtedy łatwo jest odinstalować jakby co (rpm -e, yum remove). Ale kiedyś gajownik mówił, że to badziewie, kiepska jakość i lepiej jednak samemu .spec stworzyć.

Ja dodatkowo jeszcze zrobiłem sobie katalog osobny na te samodzielnie tworzone RPM, jako root zrobiłem createrepo a w /etc/yum.repos.d dodałem plik lokalne.repo

[lokalne]
name=lokalne repo
baseurl=file:/wspolny/fedora_rep
enabled=0
gpgcheck=0

Wrzucam te moje RPM-y do tego katalogu i jako root

createrepo /wspolny/fedora_rep
yum install <pakiet> --enablerepo=lokalne

Dzięki temu jeśli pakiet przypadkiem wymaga jakichś zależności, to yum sobie sam dociąga ze standardowych repozytoriów z neta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Edit]Aha, najlepiej budować jako non-root, czyli jako zwykły user. Do tego trzeba ściągnąc sobie o ile pamiętam jakiś pakiet albo skrypt, który w katalogu użytkownika nie-roota zbuduje odpowiednią strukturę katalogów. O tym też jest gdzies na forum albo szukaj w necie pod hasłem w rodzaju "build packages as non-root"

 

To coś nazywa się mock i naturalnie jest dostępne w repo. Faktycznie lepiej budować jako zwykły user, ale niekoniecznie trzeba z mocka. Mock przydaje się wtedy, gdy

  • chce się budować paczki, a nie chce się wgrywać wielu develi do systemu, którego używa się na co dzień
  • chce się sprawdzić poprawność tagów BuildRequires w plikach spec
Podejrzewam, że w większości przypadków mock jest wykorzystywany do tej drugiej opcji. Należy się także liczyć z tym, że mock (o ile nie ustawi się jakiegoś cache'u) pociąga mnóstwo danych z netu, zatem budowa paczki trwa o wiele dłużej niż w nie-mocku. Dlatego właśnie lepiej używać zwykłego rpmbuild. Żeby mieć poprawne środowisko do budowania paczek, najlepiej zainstalować sobie paczkę rpmdevtools, a potem wywołać polecenie rpmdev-setuptree. Dzięki temu w katalogu domowym powstanie katalog rpmbuild z odpowiednimi podkatalogami, gdzie można umieszczać paczki.

A jak ktoś nie chce się wysilać, to można ./configure->make->make install + utworzenie RPM przy pomocy checkinstall. Żeby baza RPM "zauważyła" pakiet, to pomimo wcześniejszej instalacji (make install) zrobić jeszcze rpm -Uvh <pakiet_zrobiony.checkinstallem>.rpmWtedy łatwo jest odinstalować jakby co (rpm -e, yum remove). Ale kiedyś gajownik mówił, że to badziewie, kiepska jakość i lepiej jednak samemu .spec stworzyć

To prawda, ale jeśli osobnik miałby robić make install to już checkinstall lepszy ;) (mimo, że, przyznaję, jest on w stanie tworzyć baardzo dziwne paczki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam ponownie :)

 

jestem zmuszony odgrzebac temat ....

otoz po zainstalowaniu F7 i zrobieniu identycznych czynnosci przy budowa niu rpm'ow wywala mi taki blad:

 

...
...
flac.c:509: error: 'struct flac_data' has no member named 'sample_buffer'
flac.c:509: error: 'struct flac_data' has no member named 'sample_buffer_fill'
flac.c:511: error: 'struct flac_data' has no member named 'sample_buffer_fill'
flac.c: In function 'flac_get_bitrate':
flac.c:520: error: 'struct flac_data' has no member named 'bitrate'
flac.c: In function 'flac_get_duration':
flac.c:527: error: 'struct flac_data' has no member named 'length'
flac.c: In function 'flac_get_error':
flac.c:544: error: 'struct flac_data' has no member named 'error'
make[3]: *** [libflac_decoder_la-flac.lo] Error 1
make[3]: Leaving directory `/usr/src/redhat/BUILD/moc-2.4.0/decoder_plugins/flac'
make[2]: *** [all-recursive] Error 1
make[2]: Leaving directory `/usr/src/redhat/BUILD/moc-2.4.0/decoder_plugins'
make[1]: *** [all-recursive] Error 1
make[1]: Leaving directory `/usr/src/redhat/BUILD/moc-2.4.0'
make: *** [all] Error 2
błąd: Błędny status wyjścia z /var/tmp/rpm-tmp.32036 (%build)


Błędy budowania RPM-a:
    użytkownik boost nie istnieje - użyto konta root
    grupa boost nie istnieje - użyto grupy root
    użytkownik boost nie istnieje - użyto konta root
    grupa boost nie istnieje - użyto grupy root
    użytkownik boost nie istnieje - użyto konta root
    grupa boost nie istnieje - użyto grupy root
    Błędny status wyjścia z /var/tmp/rpm-tmp.32036 (%build)
[root@ozyrys redhat]#

 

 

co mam w takim wypadku zrobic by poprawnie zainstalowac MOC ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...