Skocz do zawartości

Ankieta W Sprawie Sprzeciwu Portalu Fedora.pl Wobec Standaryzacji Formatu Ooxml


McGiwer

Czy chcesz sprzeciwu portalu Fedora.pl wobec wprowadzenia formatu OOXML jako standard ISO?  

81 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy chcesz sprzeciwu portalu Fedora.pl wobec wprowadzenia formatu OOXML jako standard ISO?

    • Tak
      79
    • Nie
      2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 36
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Pewnie masz rację, ale nie można poddać się bez walki ;) W końcu dzięki takim akcjom nie ma (na razie) patentów w EU.

 

W żadnym wypadku nie sugeruję żeby biernie patrzeć na rozwój wydarzeń.

Wiem z praktyki, że uzależnienie większości instytucji od produktów m$ jest zatrważający.

Np. instytucje rządowe itp. posługują się w korespondencji z jednostkami podległymi plikami doc i xml, (np. sprawozdania itp.), OpenOffice sobie z tym doskonale radzi, ale urzędnicy z OO już nie bardzo - i tutaj doskonale widać uzależnienie userów od produktów m$ (w sumie ponarzekają chwile i przestają).

Kolejną sprawą jest to że większość programów dedykowanych (np. płatnik) powstaje wyłącznie pod MS w związku z czym przy zakupie nowego sprzętu w zasadzie szefowie urzędów nie biorą pod uwagę innej możliwości niż MS

Może trochę zakręciłem ale ogólnie chodziło mi o to że m$ w większości urzędów rządzi i ciężko jest to zmienić, więc należy walczyć o to by to uzależnienie się już nie pogłębiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. instytucje rządowe itp. posługują się w korespondencji z jednostkami podległymi plikami doc i xml, (np. sprawozdania itp.), OpenOffice sobie z tym doskonale radzi, ale urzędnicy z OO już nie bardzo - i tutaj doskonale widać uzależnienie userów od produktów m$ (w sumie ponarzekają chwile i przestają).

 

No cóz to sporóbuj nauczyc starsza panią która ledwo umie pogrubic czcionkę i z wiellkimi potami napisać pismo w wordzie, lub zmienić jej uklad ikonek na pulpicie. Nie wspominając o tym zeby sie przesiąść całkeim na OpenOffice to chyba trzeba by było robić miesięczne szkolenie a to kosztuje nie dość ze nerwów admina jak on ma to robić albo budżet jednostki.

 

Lepiej to wygląda u osob młodych ale i tak niechetnie siegają do openoffica, przyzwyczajenie robi swoje, i lenistwo bo nikumu sie niechce poświecić troche czasu na naukę.

 

Więc wyglada to tak ze w sumie ja i kolega (bardziej obeznany w komputerach) używaopenoffica. Reszta korzysta z rozwiązan microsoftu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

W związku ze zbliżającym się głosowaniem nad przyjęciem formatu OOXML
jako standard ISO, Portal Fedora.pl, będący centrum zrzeszającym
polskich użytkowników systemu operacyjnego Fedora, chce wyrazić swój
zdecydowany sprzeciw wobec tego rodzaju posunięcia. W Portalu Fedora.pl
jest obecnie zarejestrowanych ponad 9 tysięcy użytkowników, a zatem głos
tak licznej grupy społecznej nie może zostać pominięty. W chwili pisania
tego maila na naszym forum zarejestrowanych jest dokładnie 9198
użytkowników. Wszyscy ci użytkownicy są zwolennikami Otwartego
Oprogramowania oraz otwartych formatów, które oprócz tego, że
zdecydowanie ułatwia interoperacyjność poszczególnych aplikacji
biurowych, to także zapobiega monopolizacji rynku przez firmy takie jak
ta z Redmond. Poniżej przedstawiamy dokładniejszą argumentację naszego
stanowiska:

1. Format OOXML nie jest w pełni otwarty, ponieważ zawiera biarne
fragmenty
2. Stosowanie *w pełni* otwartych formatów ułatwia, a czasami wręcz
umożliwia interoperacyjność
3. Odmowa standaryzacji OOXML uniemożliwi monopolizację rynku aplikacji
biurowych przez Microsoft
4. Otworzenie wyżej wspomnianego rynku może wyraźnie wpłynąć na
obniżenie cen oprogramowania
5. Uniemożliwienie monopolizacji wpłynie również na poprawę jakości
oprogramowania
6. Open Specification Promise, czyli gwarancja, że format będzie otwarty
nie obejmuje całości specyfikacji
7. W dokumentacji formatu doszukać się można wielu wad i niedociągnięć
8. Format ten nie jest w pełni zgodny z XML
9. Nie ma zapewnienia zgodności z Publiczną Licencją GNU, a zatem nie
można mieć pewności co do otwartości tego formatu zarówno teraz, jak i w
przyszłości
10. Niezgodność z innymi standardami ISO
11. Istnieje już w pełni otwarty format Open Document Format, a zatem
nie ma potrzeby tworzenia następnego (który jak już wspomnieliśmy
wcześniej tak naprawdę nie jest otwarty)
12. Implemetacja następnego standardy to tylko dodatkowe koszty
13. Implementacja tego formatu przyniesie zyski głównie jednej firmie,
której na rękę jest dalsza monopolizacja rynku, czyli Microsoftowi


Można by wymienić jeszcze mnóstwo innych przykładów, które dowodzą, że
przyjęcie formatu OOXML jako standard ISO nie ma żadnego praktycznego
uzasadnienia. Mamy zatem nadzieję, że nasz głos zostanie wzięty pod
uwagę przy formułowaniu stanowiska Polski wobec standaryzacji formatu
OOXML.


Z poważaniem,
Użytkownicy i zespół Fedora.pl

Myślę, że jest ok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik głosowania już jest znany, choć jeszcze nieformalnie:

http://linuxnews.pl/pkn-nie-zdazyl-ooxml/#comment-58690

 

moze bys czytal wczesniejsze posty, ten link juz dalem pare postow wyzej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, nie odświeżyłem strony i nie zobaczyłem, że było napisane jeszcze kilka postów bo tym, jak matlas poprosił o treść maila. Wygląda zatem na to, że znamy już wynik głosowania, ale słowa adams24 napawają mnie optymizmem:

Lepiej to wygląda u osob młodych
A zatem głównie w młodych nasza nadzieja :) I trzeba postarać się o to, żeby młode pokolenie zrozumiało, że mają wybór pomiędzy słabej jakości rozwiązaniami Micro$oftu, a innowacyjnością i jakością jaką niesie ze sobą Open Source.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zatem głównie w młodych nasza nadzieja :) I trzeba postarać się o to, żeby młode pokolenie zrozumiało, że mają wybór pomiędzy słabej jakości rozwiązaniami Micro$oftu, a innowacyjnością i jakością jaką niesie ze sobą Open Source.

 

 

A ja myślę że nie to nie tak. Bo jak się nie ma oryginalengo oprogramowania M$ Office to warto wiedziec że jest coś co może go zastapić i w dodatku może być za darmo. Wątpie żeby przeciętny Kowalski miał legalnego M$ office. Jak go uświadomisz że łamie prawo to może się skusi na coś darmowego a jak sie skusi to się i nauczy go obsługiwać. A przeciętnemu Kowalskiemu służy do napisania prostego pisma a z tym to pewnie sobie poradzi w openoffice. Nasza rola w propagowaniu openoffice. Warto przynajmiej uświadomić człowieka że jest coś z czym może spać spokojenie.

 

Druga sprawa to to że M$ office rządzi (ale taki niezbyt legalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest ok ;)
Ja też tak myślę :) Ale myślę jeszcze, że jak znam PKN (a mam powody sądzic, że znam nieco), to urzędnicy nie bardzo wiedzą o co chodzi ;) I treść listu do nich nie dotrze. Może poza tym, że jesteśmy przeciw.

Pożyjemy - zobaczymy...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Date: Thu, 30 Aug 2007 21:09:20 +0100

From: Sergiusz Pawlowicz <@>

Subject: [iSOC-PL] Polska!

To: isoc at isoc.org.pl

 

Dowiedziałem się, że PKN KT nr 182 zagłosował 'Tak z komentarzem' dla

MSOOXML, 17 głosów za, 3 się wstrzymalo, nikt nie był przeciw. To głos

Polski, który idzie do JTC1 - części ISO d/s "Standardization in the

field of Information Technology"

 

Sergiusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że nie to nie tak. Bo jak się nie ma oryginalengo oprogramowania M$ Office to warto wiedziec że jest coś co może go zastapić i w dodatku może być za darmo. Wątpie żeby przeciętny Kowalski miał legalnego M$ office. Jak go uświadomisz że łamie prawo to może się skusi na coś darmowego a jak sie skusi to się i nauczy go obsługiwać. A przeciętnemu Kowalskiemu służy do napisania prostego pisma a z tym to pewnie sobie poradzi w openoffice. Nasza rola w propagowaniu openoffice. Warto przynajmiej uświadomić człowieka że jest coś z czym może spać spokojenie.

 

Druga sprawa to to że M$ office rządzi (ale taki niezbyt legalny).

 

Trafnie ujęte.

Jako że w swoim rejonie zajmuję się dość często instalacją oprogramowania na kompach prywatnych (głównie reinstall systemu itp.), od czasu wydania OpenOffice 2, pakuję im właśnie ten pakiet biurowy (chyba że ktoś przyniesie nośniki z MS ale dawno takiej sytuacji nie miałem ).

Najwięcej problemów obsługa OO sprawia userom przyzwyczajonym do MSo.

Myślę że 90% ludkom wystarczy - umie otwierać dokumenty z MS można w nim utworzyć nawet dość rozbudowany dokument, jak się przyzwyczają to będą mieć przyjemne z pożytecznym.

Tak jest z pakietem biurowym, gorzej z systemem operacyjnym, tutaj jest marny % tych którzy decydują się na doinstalowanie Linuksa jako drugiego systemu, zwykle najbardziej przekonujący jest dla tego % beryl ;), ale lepiej ten marny % niż nic.

Tutaj głównie przeciw jest to że mało gier i programów spod windy nie można sobie tak po prostu zainstalować.

 

Co do wyników głosowania - myślałem że w najgorszym przypadku choć trochę głosów będzie przeciw ... no ale to Polska.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze byłem za darmowym i legalnym oprogramowaniem. Chociaż ciągle wiatr wiał mi w oczy i tak nie skusiłem się na jakiś płatny (nie zawsze lepszy) soft. Dlatego oddałem głos na NIE. Mało tego; wszystkim znajomym podesłem linka do tego forum i pokazałem "jaki garnitur kroi nam Microsoft"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...