Skocz do zawartości

Partycje


mafja

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem chce zainstalować Fedore Core 7. Niestety moja siostra konieczne chce mieć Windowsa ( simsy ), a ja nie wiem co zrobić bo wiem ze w Fedorze da sie dzielić partycje ale słyszałem od znajomego że trzeba podzielić jakimś innym programem bo Windows źle dzieli. Mam prośbę aby ktoś polecił mi jakiś program tego typu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba podzielić jakimś innym programem

 

Nic nie trzeba po prostu zrób partycję dla Windows, a resztę dysku zostaw niepodzieloną. Oczywiście pamiętaj że najlepiej instalować na początku Windows a potem Fedorę.

 

PS: Ja swoją rodzinę postawiłem przed faktem dokonanym, nie ma Windows bo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem dokumentację dotyczącą instalacji fedory 7 i znalazłem tam opis tworzenia partycji w czasie instalacji. i tu pojawiło się pytanie. czy wystarczą 3 partycje: partycja z głównym system plików, swap i /home?? w opisie instalacji była mowa o 5 jeżeli dobrze pamiętam: dochodziła jeszcze /boot i /usr.

w komputerze mam zainstalowane dwie dystrybucje linuksa. i jedną chciałbym zamienić. myślałem, że będzie można użyć istniejących / i /home dla jednej z dystrybucji. a tu teraz jestem w kropce.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na upartego wystarczy samo /, /home i swap nie są konieczne do uruchomienia (tzn. osobne).

Jak masz już dwie distro to swap już zapewne masz utworzony, a jak chcesz usunąć jedną dytrybucję to możesz bez problemu użyć / i /home z tamtej. Oczywiście lepiej usunąć wszystko z /, żeby się nie pogryzło coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli, jak rozumiem nie trzeba tworzyć nowych partycji /boot i /usr??

 

________________________________

dzięki za odpowiedź, szukałem i znalazłem. wystarczą 3 partycje. tyle tylko, że w miejsce /home jest /boot.

http://docs.fedoraproject.org/install-guid...ng-general.html

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, żeby oddzielić część użytkownika od systemu, czyli zazwyczaj /home, gdzie są "domki" ;) userów od części gdzie są programy, konfiguracja, jądro itd. To uprzyjemnie życie przy upgrade'ach do kolejnych wersji ;) System stawiasz od nowa a pliki i konfiguracja użytkownika pozostają bez zmian (prawie, ale to już naprawdę szczegóły)

Osobiście mam wydzieloną partycję /boot, ale to bardziej z przyzwyczajenia niz z konieczności. Zgadzam się z Karlikiem, że /, /home i kawałek swap wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...