Skocz do zawartości

[rpm] - Budownie


marciek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ...

 

Moje pytanie może już było gdzieś na forum rozwiazane - w szukaj nie znalazłem odpowiedzi.

 

Czym twozycie program który skompilowaliście ręcznie...

używam checkinstall ale nie jest chyba zbyt dobry poniewaz np.

Skompilowalłem program " Smplayer " kompilacja przebiegła dobrze paczke RPM stworzyłem " checkinstall - em ".

Podczas instalacji mam taki błąd.

rpm -i /usr/src/redhat/RPMS/i386/smplayer-0.5.62-1.i386.rpm
błąd: rozpakowanie archiwum nie powiodło się na pliku /bin/cp;4748b6ec: cpio: Błąd sumy MD5

 

Ale to nie jedynee problemy. Jeśli kompiluje inne programy to mam konflikt plików przeważnie dotyczacych ikon.

 

Ma ktoś jakieś rozwiazanie problemu ?

 

ps. nie wszyskie program są w repo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz przypadkiem bibliotek ściagnych z "konfliktujących się" repozytoriów? Jakie masz repozytoria włączone? Bo u mnie nie było takich problemów z smplayer? Też kompilowałem samodzielnie ze źródeł i tworzyłem paczkę za pomoca checkinstall, więc musisz mieć coś "nagrzebane" w systemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ty skad masz paczke ' checkinstall ' ?
Wyszukałem kiedyś na rpm.pbone.net

Paczka jest pod F7, ale pod F8 powinna też działać.

Na rpm.pbone.net wejdź w wyszukiwanie zaawansowane, odznacz wszystkie repo poza F7 i wpisz "checkinstall" - wyskoczy dokładnie jeden wynik. Potem wiadomo "rpm -Uvh ....rpm" albo "yum localinstall ....rpm --nogpgpcheck". No i nie zapomnij skonfigurować checinstallrc.

 

[EDIT] Tu jeden z bezpośrednich linków → ftp://ftp.pbone.net/mirror/dries.studente...fc7.rf.i386.rpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji: w przypadku smplayer nie trzeba się bawić checkinstall'em paczka *.tar.bz2 zawiera plik smplayer.spec a na stronie smplayer'a jest instrukcja jak zbudować RPM.

Z mojego doświadczenia (właśnie przekompilowałem sobie najnowszą wersję 0.5.62 (svn r418)): jeśli kompilujemy paczkę dla QT4 to należy zmodyfikować smplayer.spec - w linii 33 dopisać QMAKE=qmake-qt4

make PREFIX=/usr QMAKE=qmake-qt4

oraz zmodyfikować i ponownie zapakować do paczki *.tar.bz2 plik Makefile - w linii 22 zmienić lrelease na lrelease-qt4

LRELEASE=lrelease-qt4

Kompilacja pod QT4 wymaga posiadania w systemie paczek qt4 oraz qt4-devel (w tej ostatniej jest właśnie lrelease-qt4.

Oczywiście można bez żadnych modyfikacji kompilować dla QT3. Różnice jak piszą autorzy na swojej stronie są niewielkie - kompilacja dla QT4 powoduje pojawienie się m.in. opcji dokowania na tackę systemową.

 

Do budowania RPM warto utworzyć w katalogu zwykłego użytkownika odpowiednią strukturę katalogów umożliwiających taką operację. Nie pamiętam już jak to się dokładnie robiło - można poszukać na forum, bo któryś z paczkujących podawał jak to zrobić. Na pewno potrzebny będzie pakiet rpmdevtools i rpm-build.

 

[EDIT]Sprostowanie - opis budowy RPM jest nie na stronie tylko w paczce w pliku install.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

błąd: rozpakowanie archiwum nie powiodło się na pliku /bin/cp;4748b6ec: cpio: Błąd sumy MD5

Błąd ten jest spowodowany bugiem w checkinstall 1.6.1. NA stronie głównej programu jest informacja, że zostanie on poprawiony dopiero w nowej wersji, tak więc trzeba korzystać z wersji 1.6.0, takiej jak na stronie http://rpm.pbone.net/ - podanej przez WalDo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...