Skocz do zawartości

Centos 5.1


SeeM

Rekomendowane odpowiedzi

Użytkownicy CentOSa z pewnością już to zauważyli, bo właśnie ściągają pakiety. Natomiast dla pozostałych to okazja żeby zainstalować to cacuszko, bo są ISO ze świeżymi aktualizacjami.

 

Reklamuję, bo sam używam na kilku komputerach i bardzo sobie chwalę. Mam fart, że nie zawsze trzeba za Red Hata płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownicy CentOSa z pewnością już to zauważyli, bo właśnie ściągają pakiety. Natomiast dla pozostałych to okazja żeby zainstalować to cacuszko, bo są ISO ze świeżymi aktualizacjami.

 

Reklamuję, bo sam używam na kilku komputerach i bardzo sobie chwalę. Mam fart, że nie zawsze trzeba za Red Hata płacić.

Szukam właśnie dystrybucji (_linuxa_ → Linuksa) ORT na serwer www (apache + tomcat) i zastanawiam się właśnie nad CentOsem . Jest on tak samo jak Fedora w 100% darmowy tj na GPL ??

Jak bardzo różni się ta dystrybucja od fedory i jak bardzo jest spokrewniona z Redhatem tj Redhat Enterprise 5 ?

Ciekaw jestem czy sterowniki urządzeń jak np Raid napisane dla Redhata będą działać na Centosie ?

 

Zastanawia mnie fakt jeśli za Redhata płaci się i to sporo i nagle CentOs ma te same paczki i niby tą samą funkcjionalność (mogę się mylić bo nie znam tych drystrybucji) to za co się płaci?? Za sam support ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie największą siłą CentOSa jest fakt, że nie dodają absolutnie niczego do odpowiedniej wersji RHELa, po prostu przebudowują dostępne pakiety źródłowe; jeśli masz jakieś komercyjne / darmowe / otwarte / jakiekolwiek sterowniki do Red Hata, to będą działać; są trzy zasadnicze różnice z RHEL:

 

CentOS ma pewne poślizgi w wydawaniu nowych dużych wersji (około miesiąca), podwersji (około dwóch tygodni) i aktualizacji (najwyżej 3 dni)

 

CentOS 5 działa na razie tylko na i386 i x86_64, ale z CentOS 4 jest lepiej; ponoć piątka będzie kiedyś działać na innych platformach

 

RHEL oznacza wsparcie i dostęp do ich "Network" (nie słyszałem złego słowa o żadnym z dwojga); ponadto płacenie za Red Hata oznacza więcej kasy da firmy, rozwój dystrybucji, a co za tym idzie również CentOSa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...