Skocz do zawartości

Komunikat Po Instalacji


szlom

Rekomendowane odpowiedzi

Od wielu lat uzywalem Windowsa.Teraz, kiedy padl mi WinXP postanowilem kupic Fedore dolaczona do EasyLinuxa.Podczas instalacji okazalo sie ze nie mozna wgrac polskiej wersji jezykowej.No coz, bedzie angielska:).Musialem uzyc trybu tekstowego instalacji.Po reboocie zatrzymalem sie na koniecznosci logowania do localhosta i podaniu hasla.

Probowalem wpisywac haslo ktore uzylem podczas instalacji, bez skutku.Caly czas wracam do punktu wyjscia, bo nie wiem jaki mam username i password.Co robic ?...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił instalację od początku. Nie ma sensu bawić się na systemie na którym nic nie ma. Oczywiście to w pewnym sensie pouczające, ale mało efektywne.

No i warto spróbować jeszcze raz zainstalować z powodu dziwnego zachowania przy instalacji. Może płytka dołączona do pisma jest "walnięta"?

 

BTW jaka to wersja Fedory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił instalację od początku. Nie ma sensu bawić się na systemie na którym nic nie ma. Oczywiście to w pewnym sensie pouczające, ale mało efektywne.

No i warto spróbować jeszcze raz zainstalować z powodu dziwnego zachowania przy instalacji. Może płytka dołączona do pisma jest "walnięta"?

 

BTW jaka to wersja Fedory?

 

Fedora 7

---- łączenie postów ----

Fedora 7

 

C.d. tematu.

Ekran jest czarny i wyswietla sie nastepujacy komunikat :

 

FEDORA RELEASE T (MOONSHINE)

KERNEL 2.6.21-13194FC7 ON AN I686

LOCALHOST LOGIN :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunikat wyswietla sie mala czcionka.
Jeśli instalowałeś w trybie tekstowym, to być może nie zanstalowały Ci się X-y. Jesteś w trybie konsoli tekstowej.

localhost login: root
Password: <takie jak wybrałeś w czasie instalacji>

 

Potem spróbuj uruchomić polecenie "startx". Jeśli takiego nie będzie, tzn. że moje podejrzenia są słuszne i musisz doinstalować serwer Xwindows:

yum groupinstall "X Window System"

Wchodzenie do X-ów jako root nie jest bezpieczne, więc lepiej załóż sobie zwykłego użytkownika tak jak napisał powyżej borzole i z niego pracuj w trybie graficznym.

 

[EDIT]Zapomniałem jeszcze napisać, że Linux jest "case sensitive". Stąd moje zdziwienie co do tych wielkich liter. Np. "Root", "root", "ROOT" i "RooT" to cztery różne loginy. W Windows "Administrator", "ADMINISTRATOR" czy "administrator" to jeden diabeł :) Winda tylko w hasłach zwraca uwagę na wielkość liter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezu, a co to za różnica jaką czcionką?!

Zaloguj się jako root ALBO użyj płytki do odzysku jak wyżej podałem (choć przyznam ze nigdy nie próbowałem) ALBO zainstaluj ponownie (o ile płytka nie jest uszkodzona jak sugeruje WalDo)

 

Właściwie to czemu padł XP? Czemu "musiałeś" użyć tekstowego trybu i czy ta instalacja w ogóle się skończyła czy ja przerwałeś?

 

ps. wersje językową możesz sobie zmienić po instalacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezu, a co to za różnica jaką czcionką?!

Zaloguj się jako root ALBO użyj płytki do odzysku jak wyżej podałem (choć przyznam ze nigdy nie próbowałem) ALBO zainstaluj ponownie (o ile płytka nie jest uszkodzona jak sugeruje WalDo)

 

Właściwie to czemu padł XP? Czemu "musiałeś" użyć tekstowego trybu i czy ta instalacja w ogóle się skończyła czy ja przerwałeś?

 

ps. wersje językową możesz sobie zmienić po instalacji.

 

Probowalem sie zalogowac jako root i niestety bez rezultatu.WinXP padl po infekcji win32.virtob.Musialem formatowac z nieorginalnej plytki ale z oryginalnym serialem.System sie podniosl ale stale informuje zeby zarejestrowac kopie.Dzwonilem do MS gdzie uslyszalem, ze musze reinstalowac tylko i wylacznie z oryginalu Recovery.Akurat jestem poza miejscem zamieszkania i nie mam dostepu do oryginalu WinXP.Probowalem trickow ze zmiana seriala ale rowniez bez skutku.Zezlilem sie i postanowilem postawic Linucha.Na razie same problemy :(

Plytka nie jest uszkodzona bo sprawdzalem podczas instalacji.Trybu tekstowego uzylem bo w trybie graficznym "nie chcial isc do przodu".instalacja nie postepowala.Wnioskuje ze przez Radeona 9200.

Co do instalki Fedory to zostala przeprowadzona poprawnie czyli do konca.Komunikat o ktorym wspominam pojawia sie przy kazdej probie uruchomienia.Widac ze wszystkie komendy wykonywane sa poprawnie, az do momentu logowania :(

Wpisalem login:root i password i mam komunikat :[root@localhost`]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisalem login:root i password i mam komunikat :[root@localhost`]
Czy ten komunikat nie wygląda dokładnie tak
[root@localhost ~]#

:)

Jeśli tak, tzn. że jesteś zalogowany w systemie jako root czyli odpowiednik windowsowego administratora ;)

Teraz wróć kilka postów wyżej tam gdzie pisałem o "yum groupinstall" i zainstaluj sobie środowisko graficzne Xwindows.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli instalowałeś w trybie tekstowym, to być może nie zanstalowały Ci się X-y. Jesteś w trybie konsoli tekstowej.

localhost login: root
Password: <takie jak wybrałeś w czasie instalacji>

 

Potem spróbuj uruchomić polecenie "startx". Jeśli takiego nie będzie, tzn. że moje podejrzenia są słuszne i musisz doinstalować serwer Xwindows:

yum groupinstall "X Window System"

Wchodzenie do X-ów jako root nie jest bezpieczne, więc lepiej załóż sobie zwykłego użytkownika tak jak napisał powyżej borzole i z niego pracuj w trybie graficznym.

 

[EDIT]Zapomniałem jeszcze napisać, że Linux jest "case sensitive". Stąd moje zdziwienie co do tych wielkich liter. Np. "Root", "root", "ROOT" i "RooT" to cztery różne loginy. W Windows "Administrator", "ADMINISTRATOR" czy "administrator" to jeden diabeł :) Winda tylko w hasłach zwraca uwagę na wielkość liter.

 

Czapka z glowy !

Jestem w trybie graficznym.WSZEDLEM DO SYSTEMU po wpisaniu komendy 'startx'.Zastanawiam sie czy ten problem bedzie sie powtarzal przy kazdym starcie systemu ?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wielu lat uzywalem Windowsa.Teraz, kiedy padl mi WinXP postanowilem kupic Fedore dolaczona do EasyLinuxa.Podczas instalacji okazalo sie ze nie mozna wgrac polskiej wersji jezykowej.No coz, bedzie angielska:).Musialem uzyc trybu tekstowego instalacji.Po reboocie zatrzymalem sie na koniecznosci logowania do localhosta i podaniu hasla.

Probowalem wpisywac haslo ktore uzylem podczas instalacji, bez skutku.Caly czas wracam do punktu wyjscia, bo nie wiem jaki mam username i password.Co robic ?...

Z postów wynika że masz Fedorę 7. Ściągnij sobie 8, ma nowszy instaler na nowszym jaju, na pewno będzie wspierał twój sprzęt, powinno być wszystko OK, nie katuj się na początku konfiguracją ręczną, lepiej się uczyć na czymś co działa, jak instalka ruszy to będziesz miał wszystko co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czapka z glowy !
eee, bez przesady - zima idzie ;)

Zastanawiam sie czy ten problem bedzie sie powtarzal przy kazdym starcie systemu ?...
Spróbujemy temu zapobiec.

Wchodzimy w edycję pliku /etc/inittab (jesteś zalogowany jako root, bo inaczej nic z tego)

Poszukaj linii zaczynającej się od "id:" - prawdopodobnie wyglada tak

id:3:initdefault:

Zamień "3" na "5" :)

Edytor "vi" ma ogromne możliwości, ale jest trudny dla poczatkującego, więc (znowu jako root)

yum install mc

Zainstaluje sie menedżer plików (jak ja nie znoszę tego określenia - ani polskie ani angielskie ;)) w rodzaju DOS-owego Norton Commandera oraz edytor mcedit. Skorzystaj z niego. Sładnia jest oczywista

mcedit /etc/inittab

No i potem spróbuj zrestartować kompa :) Zobaczymy co wyjdzie.

Jakby co, to pisz co jest nie tak. Może trzeba będzie znowu pociągnąć parę pakietów z repozytoriów w sieci.

Powodzenia :)

 

P.S. Późnawo się robi. Jakbym zszedł z posterunku, to może koledzy Ci pomogą a jak nie, to pewnie przy porannej kawie zajrzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[offtopic]

 

Ja tak kosmetycznie ;)

 

...Xwindows...

 

Ouch!

 

Tu -> http://www.xfree86.org/current/X.7.html

 

[/offtopic]

 

[edit] Chodziło mi o coś innego... Nie Xwindows

 

The X Consortium requests that the following names be used when referring to this software:

X

X Window System

X Version 11

X Window System, Version 11

X11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...